sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
nie fiołkowe fiołki z DLa
Pod babcinym oknem "przycupneły" fiołki, więc cyknołem im kilka zdjęć. Włączam podgląd ii co widze?? Fiołki mają kolor .. niebieski [sic!] Przerzuciłem do kompa i tu nieco lepiej, ale nadal fiołki nie fiołkowe tylko niebieskawe są. Robiłem w RAWie bez podbijania czy obniżania jakichkolwiek parametrów, w przestrzeni barwenej Adobe. W załączniku (mam nadzieje, że uda mi się go poprawnie wstawić, bo nigdy tego nie robiłem) umięsciłem przykładowego jpga "wywołanego" bez zmiany ustawień RawShooterem i później zmniejszonego w XnView. Czy to tylko na wyświetlaczu DLa te fiołki takie niebieskie mogą być, a na dobrym monitorze (ja mam słaby) albo w dobrym druku, będą fiołkowe czy DL po prostu tak interpretuje kolory zbliżone do fiołkowego?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
No, ładne kwiatki... Ja tam się nie znam, ale dla mnie one są całkiem fioletowe. Na pewno są bardziej fioletowe niż niebieskie. Właśnie sprawdziłem - pod względem składowych kolor tych kwiatkow jest dość zbliżony do koloru "komputerowego", nazwanego "mediumpurple", więc możesz spać spokojnie.

[ Dodano: 2006-04-25, 22:54 ]
Aha, jeśli lekarz nie zaleci inaczej - w aparacie wypada używać przestrzeni barwnej sRGB, nie AdobeRGB. Nie czuję się teraz na siłach (4 x Guiness), żeby tłumaczyć dlaczego - można poszperać w archiwach p.r.f.c, mądrzy ludzie wyjaśniali.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
1- monitor musi byc DOBRY.... i skalibrowany
2- przestrzen sRGB (to mozna zmieniac podczas wywolania RAW)
3- barwy niebieski/fiolet to dosc ciezkie barwy...
4- LCD to tylko podglad....ale jest to tez przyklad jak moze oszukac komputerowy LCD....i dlatego nadal CRT sa lepsze - przynajmniej do tych 2000zl....
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: nie fiołkowe fiołki z DLa
sołtys napisał/a:
Pod babcinym oknem "przycupneły" fiołki, więc cyknołem im kilka zdjęć. Włączam podgląd ii co widze?? Fiołki mają kolor .. niebieski [sic!] Przerzuciłem do kompa i tu nieco lepiej, ale nadal fiołki nie fiołkowe tylko niebieskawe są. Robiłem w RAWie bez podbijania czy obniżania jakichkolwiek parametrów, w przestrzeni barwenej Adobe. W załączniku (mam nadzieje, że uda mi się go poprawnie wstawić, bo nigdy tego nie robiłem) umięsciłem przykładowego jpga "wywołanego" bez zmiany ustawień RawShooterem i później zmniejszonego w XnView. Czy to tylko na wyświetlaczu DLa te fiołki takie niebieskie mogą być, a na dobrym monitorze (ja mam słaby) albo w dobrym druku, będą fiołkowe czy DL po prostu tak interpretuje kolory zbliżone do fiołkowego?

U mnie na Macu ze skalibrowanym monitorem sa lekko fiolkowe, mniej wiecej takie jak pamietam je z mojego ogrodka :-)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
calkiem lady rezultat z tych fiolkow wychodzi po przypisaniu profilu Adobe i pozniej konwersji do sRGB - zielenie zielenieja ;]
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Ja tam się nie znam, ale dla mnie one są całkiem fioletowe. Na pewno są bardziej fioletowe niż niebieskie.


być może to sprawa lepszego monitora, bo u mnie napewno są kolorystycznie inne niż w orginale (o wyświetlaczu DLa nie wspominam, bo na nim są niebieskie jak niebieski ekran błędu windowsa ;-) ). Zapewne można to w kompie poprawić i zrobić, żeby były bardziej fiołkowe niż są w rzeczywistości, ale wrzuciłem to tutaj jaką taką ciekawostkę :-)

Jarek Dabrowski napisał/a:
Aha, jeśli lekarz nie zaleci inaczej - w aparacie wypada używać przestrzeni barwnej sRGB, nie AdobeRGB


sRGB, po lekturze kilku stron o profilach traktujących, używam już

Fafniak napisał/a:
4- LCD to tylko podglad....ale jest to tez przyklad jak moze oszukac komputerowy LCD....i dlatego nadal CRT sa lepsze - przynajmniej do tych 2000zl....


tzn. ja uzywan w tej chwili niestety starego, wypalonego, ciemnego CRT i skalibrowałem go na tyle na ile potrafie to zrobić (a nie potrafie ;-) ) ii na tyle na ile dało się go skalibrować. To co pisałem, że na wyświetlaczu fiołki są niebieskie to miałem na myśli wyświetlacz DLa (nawet śladu "fiołkowego" na nim nie widać). A poza tym okazuje się, że LCD wcale takie zdrowsze dla oczu nie są (a przez wiele lat twierdzono, że LCD zdrowsze, no ale to już OT)

A jakie macie monitory?
 
k_ret
Re: nie fiołkowe fiołki z DLa
sołtys napisał/a:
Pod babcinym oknem "przycupneły" fiołki, więc cyknołem im kilka zdjęć. Włączam podgląd ii co widze?? Fiołki mają kolor .. niebieski [sic!]


Rzucę jednym hasłem: balans bieli. Strzelam, że miałeś ustawiony na AWB (automatyczny). Niestety aparat potrafi się mocno pomylić co do balansu bieli i wtedy trzeba to samodzielnie skorygować. Skoro masz RAW, to pobaw się w programie którego używasz ustawieniami balansu bieli. Możesz też poeksperymentować i porobić zdjęcia z różnymi ustawieniami, nie tylko AWB.

Generalnie temat jest szeroki jak rzeka i istotny. Warto się o nim więcej dowiedzieć - proponuję zacząć od instrukcji obsługi aparatu.

A o sRGB i adobeRGB poczytaj sobie więcej tutaj .
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
k_ret: stronke znam i o niej m.in. pisałem pisząc "sRGB, po lekturze kilku stron o profilach traktujących, używam już", ale dziękuje :)

Balansem bieli, jeśli chodzi o te fiołki, bawiłem się troche w RawShooter, ale rzeczywiście może nie umiem się nim jeszcze dobrze posługiwać. Jak rozumiem można powiedzieć (tylko nie wiem czy "powiedzieć w uproszczeniu"?), że balans bieli jest związany z temperaturą barwową - jeśli chodzi o to, to RawShooter pokazuje dla tego zdjęcia "as shoot": 4800, a ja chyba wywołałem z ustawieniem 5000 - jak teraz się przyglądam to już na ustwieniu 5000 jest rzeczywiście nieco bardziej fiołkowy, a na lepszym moniotrze, może to jeszcze lepiej wyglądać.

W każdym razie, jak widzę, jeszcze sporo nauki przede mną :->
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Sołtys - u mnie obrazek wygląda jak najbardziej naturalnie. Występują nań kolory fioletowe jak i zielone, więc raczej to wina wuświetlacza. Jeżeli masz tak... dziwny monitor, to mógłbyś (by się przekonać) wydrukować na atramentówce ten obrazek.
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
U mnie na LCD Dell-a w laptopie jest ok niebieskawe z domieszką fioletu wydają się takie jakie powinny być fiołki
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu: aa czy to, że przestawiłem z 4800 na 5000 temperature barwną mogło spowodować, że jest tego fioletu więcej? bo i na moim monitorze też widze troche fioletu, choć nie tyle ile w rzeczywistości i wciąż mając w pamięci orginał są powiedzmy fioletowo-niebieskawe. Spróbuje zrobić zdjęcie tych fiołków ustalając ręcznie balans bieli, bo nurtuje mnie to czy wyświeltacz DLa nie wyświetla filotetów czy przy innych, poprawniejszych ustawieniach ten fiołkowy na wyświetlaczu DLa się pojawi .. a z drukiem spróbuje :-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie sądzę - te 200K to za mała różnica, by aż tak przekłamywać kolory - zresztą jak Ci wspomniałem u mnie na monitorze załączone zdjęcie jest całkiem OKO - zresztą u pozostałych ofiar czernobyla też.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
ustawiłem ręcznie balans bieli na białą kartkę z drukarki - nie wiem czy tak można robić, ale fiołki już na ekraniku DLa prezentują się bardziej fiołkowo. Zapewne ten ekranik nie wyświetla wszystkich kolorów i odcieni poprawnie, ale naprawde jakbyście zobaczyli te fiołki z pierwszego tesu na ekraniku DLa to pewnie zdzwilibyście się jak bardzo są niebieskie w porównaniu z orginałem. Postaram się wrzucić później kilka fiołków po zbalansowaniu bieli.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Rawshooter jest do kitu jesli chodzi o temp. barwowe
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
sołtys napisał/a:
A jakie macie monitory?


Mnie nie bylo stac na duze wydatki :-/ a mialem podobny problem kilka miesiecy temu (na forum osw nawet byl watek moj na ten temat) - wyszlo na to, ze jednak kinol to kinol i posluchalem kolegi Sylwka i kupilem Philips Brilliance 107P5 - 17cali za 600zl nowy. Jak na razie jestem bardzo zadowolony jesli chodzi o obrobke fotek i ich ogladanie - poczytaj opinie na jego temat...

Wiem, ze sa lepsze - ja niestety nie chcialem: a - uzywki, b - drozszego niz 600zl.

BTW - u mnie Twoje fioleczki sa jak naturalne - wsio IMHO z nimi ok ;-)

Pzdr
Spinner
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
Philips Brilliance 107P5 - 17cali za 600zl

dzięki, poczytam ;-) .. chociaż nie jestem pewien czy przypadkiem brat nie ma tego modelu - musze go spytać ;-) jeśli tak to rzeczywiście całkiem przyjemny, brat troche się bawi photoshopem m.in. i nie narzeka .. chociaż myślałem, szczerze powiedziawszy, nad czymś 19calowym .. używki z allegro tak sie pięknie uśmiechają do mnie, no ale mają dwa bardzo poważne minusy: są używkami i są z allegro ;-) a słyszałem o nich mniej więcej tyle samo opini pozytywnych co negatywnych, no ale to od egzemplarza i jeszcze miliona innych czynników zależy

aa dzisiejsze testy fiołkowe z ręcznym balansem bieli i sRGB dały duużo lepsze rezultaty. Poza tym zaczołem doceniać dobrodziejstwo histogramu, ale czym więcej zdjęć robie, tym przekonuje się jak duuużo muszę się jeszcze nauczyć, żeby tego DLa okiełznać. Jedno jest pewne - super sprawa ;-)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
sołtys napisał/a:
myślałem, szczerze powiedziawszy, nad czymś 19calowym ..


Jasne, taki mi tez polecano ale sianko bylo jakie bylo - takie Phillipsy sa tez 19cali - wlasnie taki chyba ma Sylwiusz ;-)

Pzdr
Spinner

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach