PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
Jaka 50mm do K100D?
Witajcie!

Jako przyszły (już niedługo) i niestety trochę lamerski posiadacz "kasetki" mam do Was pytanie - jaką stałkę 50 mm (z tych starszych) najlepiej wybrać do tego Pentaxa? SMC-M 1.4 czy może 1.7 już jest OK, a może lepiej SMC-A 2.0?
Co daje obecność pozycji A na pierścieniu przysłon?

Pozdrawiam,
Piotr.

PS. Jeśli to jest "temat-bumerang", a ja nie odrobiłem pracy domowej, to nie bijcie... ;-)
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Wg mnie - bezwzględnie co najmniej serię F. Bedą działały wszystkie tryby współpracy z aparatem, łącznie z P-TTL. Seria A (czyli styk, o którym wspomniałeś) da możliwość pracy we wszystkich trybach, ale nie d Ci P-TTL (a chyba pomiar TTL jest w K100 jakoś pokopany).
Chyba, że nastawiasz się wyłącznie na światło zastane - to oczywiście A, ew. M jeśli nie zalezy Ci na szybkiej pracy.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
dla wygody i spokoju ducha zapoluj na wersję z A. Jesli to ma byc standard, to lepiej cos szerszego - 28 albo 35. Dla mnie 50 po cropie nie jest zbyt ciekawe :-/

[ Dodano: 2006-09-13, 15:21 ]
Mertz, styk A umożliwia pracę lampy w PTTLu. No, przynajmniej w deelu to tak dziala - nie sadze zeby k100 byl tutaj inny.
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
Mertz napisał/a:
... Chyba, że nastawiasz się wyłącznie na światło zastane - to oczywiście A, ew. M jeśli nie zalezy Ci na szybkiej pracy.

Głównie chodzi mi o pracę w świetle zastanym (nie przepadam za flashem). I jeszcze jedno - czy pozycja A to "automatyczne ustawianie przysłony"? Bo seria M to, jak rozumiem, "full manual", tak jak Helios w Zenicie? :-)

Pozdrawiam,
Piotr.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Z opisów załączonych do mojej FGZ-360 wynika niezbicie, że P-TTL działa z ob. od serii F w górę.
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
l_uka napisał/a:
dla wygody i spokoju ducha zapoluj na wersję z A. Jesli to ma byc standard, to lepiej cos szerszego - 28 albo 35. Dla mnie 50 po cropie nie jest zbyt ciekawe :-/

Chcę go użyć jako trochę szerszej portretówki, a tu 75 mm (po cropie) chyba będzie OK.
Tak sądzę... :-)

Pozdrawiam.
Piotr.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
używałem 28 w pozycji A i zapewniam, ze PTTL dziala. Mozliwe ze dziala troche na ślepo, bo obiektyw A nie podaje do body informacji o ogniskowej ani o odległości ostrzenia. Tak czy siak, ekspozycję dobiera dosc trafnie tyle ze najlepiej pracowac w manualu, bo body uparcie wybiera czas 1/180, czyli synchronizacje.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
używałem 28 w pozycji A i zapewniam, ze PTTL dziala. Mozliwe ze dziala troche na ślepo, bo obiektyw A nie podaje do body informacji o ogniskowej ani o odległości ostrzenia. Tak czy siak, ekspozycję dobiera dosc trafnie tyle ze najlepiej pracowac w manualu, bo body uparcie wybiera czas 1/180, czyli synchronizacje.

Lub w preselekcji czasu. A w Av i P wybiera nakrótszy czas synchro - bo nie zna ogniskowej. Normalnie stara się dobrać czas wg regułki 1/f.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Uff, dokopałem się wreszcie, bo pewność l_uki coś mnie zaniepokoiła.
No stało się. Mimo, że DL jest obciety w stosunku do DS'a, to jednak ze szkłami A ma P-TTL, DS natomiast TTL. Odczułem to bolesnie, kiedy qmpel focił w barze zwykłm 350D, ja DS"em z A 28/2.8 - i moje fotki były fatalnie powypalane, jego sliczne i nastrojowe :(

Ciekawe czy dałoby się to kolejną poprawką software'u poprawić?
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
50? jasna... 1.4 A :D nie drogo... i ładnie:)
 
zoltar  Dołączył: 28 Sie 2006
*istDL z A50/1.4 jest OK. :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mertz, a gdzie kopałeś? ;-)
Bo na 99% mój DS i 540-tka robiły przedbłysk, a fociłem starym Vivitarem z zapiętym "A" na pierścieniu. Czyli P-TTL...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mertz napisał/a:
Ciekawe czy dałoby się to kolejną poprawką software'u poprawić?

to by bylo ciekawe - wybor ttl - pttl. Takich malych udoskonalen mozna wymyslec jeszcze bardzo duzo - wszystko przez to, ze wieksza czesc sterowania jest przez menu.

Moim zdaniem, Pentax (albo jakis inny producent) moglby zdecydowac sie na uwolnienie firmware'u - to by byl bardzo ciekawy eksperyment. Taki firmware open source moglby rozwijac sie w zaskakujacych kierunkach (np programowa redukcja drgan przy zmniejszonej wielkosci pliku itp). Mogliby zrobic to dla starych modeli d/ds. Sadze ze taki ruch spowodowalby, ze bardzo duzo ludzi zaczeloby nagle interesowac sie Pentaxem :mrgreen:
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Ściągnąłem z petaximaging.com instrukcje do K100d, DS'ai DL'a. Porównałem zapisy w tabeli Appendix - Functions available with various lens combination. No i wyszło - w DS'ie przy szkłach A figuruje "no P-TTL", jest za to niżej TTL
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zabiłeś mi ćwieka, sprawdzę w domu za parę godzin (jak nie zapomnę)
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
l_uka napisał/a:
Moim zdaniem, Pentax (albo jakis inny producent) moglby zdecydowac się na uwolnienie firmware'u - to by byl bardzo ciekawy eksperyment.


Do tego producent wcale nie musi przykładać ręki.
Jeśli znajdzie się pasjonat elektronik albo będzie można na tym zarobić to bardzo szybko firmware zostanie stworzony.
Wystarczy wiedzieć jaki jest procek. Jakie mniej więcej są podłączenia jego. Do typu procka masz soft developerski. Firmware jest dostępny na stonach Pentaxa. Czyli masz wszystko.
Ale żeby instniejący firmware przetworzyć trzeba sporo czasu i trochę wiedzy.
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
Assembler się klania:)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
sp7foy napisał/a:
Do tego producent wcale nie musi przykładać ręki.

ale wlasnie mi chodzi o to, zeby przylozyl reke i blogoslawil - to moglby byc naprawde przelom, zwlaszcza ze wiekszosc rzeczy sterowana jest programowo.
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Witam

Mertz napisał/a:
Uff, dokopałem się wreszcie, bo pewność l_uki coś mnie zaniepokoiła.
No stało się. Mimo, że DL jest obciety w stosunku do DS'a, to jednak ze szkłami A ma P-TTL, DS natomiast TTL. Odczułem to bolesnie, kiedy qmpel focił w barze zwykłm 350D, ja DS"em z A 28/2.8 - i moje fotki były fatalnie powypalane, jego sliczne i nastrojowe :(

Mertz - chyba coś namieszałeś :-P
W DS jest PTTL dla każdego obiektywu z automatyką przysłony, począwszy od A wzwyż. Może miałeś przełączony tryb pomiaru światła na centralnoważony lub punktowy? PTTL musi mieć pomiar matrycowy (do tego właśnie potrzebne jest "A").

Pozdrawiam
Marucha

[ Dodano: 2006-09-14, 00:09 ]
Zajrzyj na stronę 153 instrukcji DS-a 8-)
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
1. Sprawdziłem jeszcze raz za Twoją wskazówką i masz rację. Na stronie 153 jest jak byk - P-TTL działa tez ze szkłami A. Namieszalem - przepraszam (ODSZCZEKUJE BLUZNIERSTWO!). Nie doczytałem, że w tym o czym pisałem chodzi o "Auto-Flash"...

2. Obejrzałem jeszcze raz fotki, o których pisałem. Z tym wypaleniem to troche przesadziłem - niemniej wyglądają jak z taniego szympansa - dość dobrze naswietlony pierwszy plan, za to kompletny brak planu drugiego (czarna czeluść). SMC-A+matryca+Av. Kompletna porażka, i to głupio bo w towarzystwie Canona :( Gdzie ten cały "większy udział światła zastanego"?

3. Niemniej niech ktoś zerknie na str. 177 i sprawdzi jeszcze raz. Ja zrozumiałem, że falsh wbudowany (a o niego mi glównie tutaj cały czas chodzi) ze szkłem A wali całą mocą. No i działa w TTL. Kiszka jednak czy co? Pogubiłem się :(

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach