janekP Dołączył: 14 Wrz 2006
[obiektyw] K100D i problem z manualnymi obiektywami
To mój pierwszy post, wiec na początku chciałbym pozdrowić forumowiczów!
Od dwóch dni jestem szczęśliwym posiadaczem Kasetki :-) Niestety z nowym sprzetem nowe problemy... Dotychczas analogowałem sobie min. Chinonem CP7M. Mam do niego dwa obiektywy - standard AutoChinon 1,7/50 i Tokina ATX 4/4,5 28-135. Z obydwoma ten sam problem: po podpięciu do Kasetki aparat nie chce przymykać przysłony. Ani przy podglądzie głębi ostrości, ani po naciśnięciu AE-L w Manualu :-( Z kitem Kasetka działa oczywiście pięknie... Może ktoś miał już podobny kłopot i dokształci początkującego użyszkodnika...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
janekP napisał/a:
Może ktoś miał już podobny kłopot i dokształci początkującego użyszkodnika...

RTFM!

http://pl.wikipedia.org/wiki/RTFM

hint: szukaj w Custom.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Luka, no nieeeee :-/
Albo odpowiedz człowiekowi albo nie pisz nic!
Nie zamieniaj Forum Pentaksa w pl.rec.foto.....
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Żorż, miałeś okazję odpowiedzieć pytaczowi i co?
Pytaczu - ustaw w custom functions "Using Aperture Ring" na "on" .
A l_uka miał rację.

 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Albo odpowiedz człowiekowi albo nie pisz nic!

ej, no co? przeciez hinta mu zostawilem :roll:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
dobra dobra, ale nie w ten sposób!!!
zawsze sobie ceniłem poziom Użytkowników naszego Forum. I bylbym wielce nieszczęsliwy, gdybym musiał zmieniać zdanie 8-)

Cytat z takiego łysego pana ;-) : "Zeby mieć poziom, to trzeba trzymać pion. Dziwne!"
OK. Już się nie będę na razie pultał ;-)

[ Dodano: 2006-09-14, 18:56 ]
acha, a ten cytat to w ogóle nie a propos, po prostu mi się przypomniał :mrgreen:
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
dobra dobra, ale nie w ten sposób!!!

ja rozumiem Twoje racje, ale naprawde nie lubie takich pytaczy, co to do instrukcji nawet nie zajrza! No tak, wiem ze urzadzenia powinny byc tak projektowane, zeby je mozna bez czytania instrukcji uzytkowac, ale to nie AGD do cholery ;-)

A jak widac, nasze forum trzyma swoj poziom - znow OT :-P
 
janekP Dołączył: 14 Wrz 2006
... wiśta wio!
Aparat mam od trzech dni, ale instrukcję od miesiąca, Gryby rozwiązanie było takie proste, nie zawracał bym szanownym głowy. Aparat próbuje przymykać przysłonę (słychać pracę popychacza) ale niestety listki ani drgną :-(
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
proponuję Żywca na zgodę :mrgreen:

PS. mogłeś mu dopiec pisząc numer strony w instrukcji z tą informacją :lol:

PS. Witamy nowego Towarzysza niedoli w naszym towarzystwie - co by nie mówić - e towarzystwie najlepszym na świecie :mrgreen:

[ Dodano: 2006-09-14, 19:10 ]
janekP napisał/a:
... wiśta wio!
Aparat mam od trzech dni, ale instrukcję od miesiąca, Gryby rozwiązanie było takie proste, nie zawracał bym szanownym głowy. Aparat próbuje przymykać przysłonę (słychać pracę popychacza) ale niestety listki ani drgną :-(


W trybie np. M zmień przysłonę na inną niż jest (sądzę ze jest maksymalna, czyli pełna dziura) czyli ustaw 8 albo 11 (przyciskiem +/- i kółkiem) i wtedy oceń, czy się nic nie przymyka.

 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
janekP napisał/a:
Aparat mam od trzech dni, ale instrukcję od miesiąca, Gryby rozwiązanie było takie proste, nie zawracał bym szanownym głowy. Aparat próbuje przymykać przysłonę (słychać pracę popychacza) ale niestety listki ani drgną

Using aperture blabla ustaw na ON.
tryb M
przeslona 22
podglad glebi i patrz mu w oko
dziala?
a jak nie dziala, to cos zle obiektyw zalozyles - mam takiego rikenona, ktorego trzeba bardzo dokladnie dopasowac, bo inaczej nie przymyka jak u Ciebie.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
W trybie np. M zmień przysłonę na inną niż jest (sądzę ze jest maksymalna, czyli pełna dziura) czyli ustaw 8 albo 11 (przyciskiem +/- i kółkiem)


Żorż, co ty chcesz guzikiem i kółkiem ustawiać przy manualnym szkle??
No chyba, mówisz o tym kółku naokoło obiektywu, co się kręci i tak fajnie klika :-)
 
janekP Dołączył: 14 Wrz 2006
Też na to wpadłem :-) Zakładam obiektyw z przysłoną ustawioną na 22. Przy zakładaniu do aparatu widać że listki się otwierają i na tym koniec - już nie chcą się przymknąć :-/ Porównywałem (z suwmiarką :-) ) popychacze we wszystkich obiektywach, ale wszystko wygląda ok. Brakło mi pomysłów :-(
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jarek masz recht! :oops: zagalopowałem się (opisałem operację z kitem)

[ Dodano: 2006-09-14, 19:22 ]
A takie pytanie do JankaP: a masz jakiś obiektyw Pentaksa żeby sprawdzić zachowanie mechanizmu przysłony?
 
janekP Dołączył: 14 Wrz 2006
Domyślam się że to coś z dopasowaniem obiektywu, ale patrzę jak szpak w ... i nie mogę dojrzeć o co ten p... popychacz zaczepia że przysłona otwiera się przy zakładaniu? I to w dwóch obiektywach...

[ Dodano: 2006-09-14, 19:27 ]
Niestety mam tylk te dwa kundle :-( Trza będzie przejść na firmówki chyba :mrgreen:
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
janekP napisał/a:
patrzę jak szpak w ... i nie mogę dojrzeć o co ten p... popychacz zaczepia że przysłona otwiera się przy zakładaniu?

zobacz jeszcze, w M bez zalozonego obiektywu, czy aparat porusza dynksem po lewej (jak patrzysz na bagnet)?
Dopasuj dokladnie kropka w kropke - to musi zadzialac.
 
janekP Dołączył: 14 Wrz 2006
Dynks się rusza, jak najbardziej. Od wczoraj się z tym meczę... Pierścień mocowania obiektywu mam już chyba cieńszy od ciągłych prób zakładania... W końcu w reklamach Kasetki Pentax chwali się kompatybilnością z ilomaś tam milionami wyprodukowanych przez siebie obiektywów ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
no dobrze mówisz - wyprodukowanych przez siebie :-)

Miałem kiedyś taki podobny problem z K1000 i Tokiną 28-70 - wystarczyło że dogiąłem taką dźwignie przeniesienia przysłony w obiektywie.... Moze to coś podobnego?

I sprawdź z obiektywem Pentaksa - masz kita? jak jest z kitem?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ale masz tą custom function ustawioną na "ON"?
 
janekP Dołączył: 14 Wrz 2006
Custom function na "on" oczywiście. Właśnie udało mi się uruchomić Chinona - wzorem zorzyka wziąłem kombinerki :-) Więc mam już 50-tkę 8-) Teraz będę gwałcił Tokinę :mrgreen: Dzięki za pomoc!
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
janekP napisał/a:
Teraz będę gwałcił Tokinę
- to uwazaj bo teraz to mozna niezly wyrok za gwalt dostac a jak jeszce obcegami bedziesz ja naklanial do wspolpracy to......oj......

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach