Piotr G. Dołączył: 05 Maj 2006
Soligor MZ340-AF
Pytanie dla znawców systemu cyfrowego Pentax a! Firma u której zakupiłem Soligora MZ340 AF informuje, że lampa ta nie obsługuje cyfrowych lustrzanek Pentaxa, zaś strona niemiecka producenta w wersji ang. mówi,że lampa jest przeznaczona do SLR & DSLR. Jakie modele Pentaxa cyfr współpracują z tą lampą? Mam wielką ochotę po po ciągle trwającej przygodzie z MZ-30/lampę kupiłem pod ten aparat i jest w porzo.../ kontynuować hobby z cyfrową lustrzanką Pentaxa. Pozdrowienia dla pentaxowskiej braci.Piotr G.
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
Piotr G. napisał/a:
Jakie modele Pentaxa cyfr współpracują z tą lampą?

przy zalozeniu ze ma bezpieczne napiecie w stopce (kiedys sie zastanawialem skad sie wzielo to zastrzezenie w opisie aukcyjnym tej lampy, moze wlasnie napiecie?), beda dzialac te ktore obsluguja TTL czyli istD, DS itp (niestety w nowszych DL, k100 jest p-ttl wiec nie bedzie dzialac)

napiecie zmierzysz miernikiem - miedzy srodkowym punktem a kontaktem bocznym, ktory dotyka sanek aparatu. jedna z moich starszych lamp ktorej uzywalem z DS-em uznajac ja za bezpieczna miala w zaleznosci od stanu 2-6V. Jak bedziesz mial kilkadziesiat v nie zen jej z cyfrowka, za duze ryzyko. Chyba ze przerobisz ja (optotriak dolozony do lampy).
pozdrawiam
kp
 
Piotr G. Dołączył: 05 Maj 2006
Dziękuję za szybką odpowiedz, pzy okazji mam pytanie, gdyż jakoś nie natrafiłem na racjonalne i przekonywujące wyjaśnienie: Jeżeli TTL znaczy pomiar światła przez obiektyw, to owo P przy P-TTL czego dotyczy? Kolego Klimecki proszę o trzy, cztery zdania na ten temat, lub wskazanie gdzie mogę coś dowiedzieć sie na ten temat.Piotr G.
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
Piotr G. napisał/a:
Jeżeli TTL znaczy pomiar światła przez obiektyw, to owo P przy P-TTL czego dotyczy?

Pttl tez jest przez obiektyw, tyle ze przed wlasciwym blyskiem lampy (o okreslonej mocy) jest przedblysk -blysk pomiarowy, z cyfra sprawdza sie lepiej niz klasyczny ttl. Co prawda moja lampa moze pracowac w ttl i pttl i do ttla z cyfra nie mialem dotad zastrzezen (ale korzystam sporadycznie i w przypadkach gdy ttl jest ok) , widzialem jednak zdjecia z lampa w pttl-u (nie do konca ciemne pomieszczenia, swiatlo zastane itp) i stwierdzam ze musialbym sie mocno barowac korekcjami itp w ttl aby cos takiego osiagnac
polecam lekture watku,
http://tinyurl.com/s28t4
oraz przeszukanie pentaxowego forum na dpreview.com, ten temat byl dosc czesto pod katem roznych lamp i aparatow
pozdrawiam
kp
 
Piotr G. Dołączył: 05 Maj 2006
Raz jeszcze bardzo dziekuję. Ponieważ mam 2 dni soligora i testuję na materiałach Kodak za pomoca niezwykle przyjaznego MZ-30 to temat lamp dotychczas mi obcy stał się numer jeden na najbliższe dni. Znalazłem dobry opis P-TTL na www.foto.com.pl/stare/teksty/akcesoria.3html-20k wraz z przykładowymi zdjęciami. Testy Foto przeprowadziło przy okazji analizy wtedy super nowości MZ-S Kto nie czytał , to radzę na ten test zwrócic uwagę.Przy okazji: jest K100D, wchodzi K10D, aż "strach" pomyśleć co to będzie jak Pentach uderzy w profi/oby/ K1D. Co Wy na to? pozdr.Piotr G.
 

eR  Dołączył: 24 Kwi 2006
ten linek nie do końca działa... błąd 404 wyskakuje... czyli z czytania nici...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Spróbuj ten: http://www.foto.com.pl/st...akcesoria3.html - Piotrowi się coś poprzyklejało...
 

eR  Dołączył: 24 Kwi 2006
dzieki, poczytałem

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach