jarekch11  Dołączył: 22 Lut 2007
różne rozmiary plików jpg
czy może ktoś wyjaśnić następującą kwestię:
jpg stworzony jako extract z RAW ma około 1,5Mb a jpg stworzony z polecenia save as itd. ma około 9Mb
skąd bierze się taka różnica, czy ten jpg z polecenia extract jest jakiś strasznie skompresowany czy jak i jaki to ma wpływ np. na późniejsze wykonywanie odbitek z takiego jpg
 

Chmarski  Dołączył: 28 Mar 2007
Podejrzewam różnice w kompresji.
 

rOTTEN  Dołączył: 27 Mar 2007
Chyba 0,9Mb ;-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
rOTTEN napisał/a:
Chyba 0,9Mb ;-)
Niekoniecznie. W pełnej rozdzielczości, jasne zdjęcie, z Silkypix ma ok 35-4 Mb( jakość 95%)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
A rozdzielczości obu są takie same? Jesli tak, to różnica wynika z kompresji.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Niekoniecznie. Każdy soft zapisuje po swojemu - swego czasu pokazywałem tutaj pliki skonwertowane do jpg przez PS (save for web) i LR + Lrmogrify (ImageMagick). Różnica w wielkości była spora, na korzyść IM (a był taki sam stopień kompresji).

Zaraz poszukam... mam:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=209516
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Hmm, zapewne nie trafiam, ale sprawdźcie, czy exify się zachowują w obu przypadkach. Na pewno są gubione przy zapisie na potrzeby www i przy samym save as nie powinny, ale jak mawiam - po nurzaniu ręki w kwasie, pewność doświadczalną ma się.
 

Chmarski  Dołączył: 28 Mar 2007
Pytanie tylko, jaką różnicę w wielkości pliku dadzą dane z EXIF...
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Na 99% mniej niż 1MB, bo to chyba historia fotografii od czasów starożytnych by była. Ale sprawdzić warto.
 

Chmarski  Dołączył: 28 Mar 2007
tref napisał/a:
Na 99% mniej niż 1MB
tyle to na 100%.
Jak pomniejszam zdjęcia i zarzuce troszkę mocniejsza kompresję, to mimo zachowanego EXIFu schodze z wielkością pliku poniżej 200KB bez najmniejszych problemów.

[ Dodano: 2008-09-12, 18:44 ]
Wziąłem właśnie ponad 13MB PEFa.
Wywołałem na czysto w UfRAW i przy zapisie w GIMP (jakość 100%) mam:
z EXIF: 7177,3 KB
bez EXIF: 7176,7 KB
 
jarekch11  Dołączył: 22 Lut 2007
sprawdziłem kompresję, dla tego z polecenia extract wynosi 40, a dla tego z polecenia save as 2,4 i chyba stąd ta różnica w wielkości tych plików
na monitorze, przynajmniej moim nie widać różnicy w jakości tych 2 plików, więc jak nie "widać różnicy to może po co przepłacać", a może słabo sie przyglądam i cos umkło mojej uwadze, fakt że zrobiłem na szybko pare jpg za pomoca polecenia extract, oddałem do wywołania i byłem niezbyt zadowolony z jakości odbitek ale co było dokładnie przyczyną stosunkowo cienkich odbitek to nie jestem pewien

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach