lazarus1988  Dołączył: 11 Maj 2008
  k100d super i foto nocne
jak najlepiej focić tym aparatem w nocy? zwlaszcza chcialbym polozyc nacisk na fakt, ze minimalna wartosc ISO w tym modelu to 200.. :-(
jak radzą sobie z tym faktem inni uzytkownicy tego body?

pozdrawiam :-B
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
lazarus1988 napisał/a:
zwlaszcza chcialbym polozyc nacisk na fakt, ze minimalna wartosc ISO w tym modelu to 200..


A w czym problem?
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
W nocy zdaje się problemem nie będzie sprawa, jakie jest najmniejsze ISO tylko wręcz przeciwnie.
Jesli chodzi o noc, w prawdziwym tego słowa znaczeniu to lampa cie jedynie ratuje.
Są też programy tematyczne "zdjęcie przy świecach" czy coś takiego, nie pamietam dokladnie bo nie korzystałem nigdy (w zasadzie te same ustawienia mozesz sam sobie nastawic).
No niestety kasetka nie ma opcji robienia fotek w podczerwieni, zresztą dla mnie zbyteczny bajer. Kumpel z pracy - posiadacz ultrazooma Sony H9, chwalił sie ze to ma, pokazywał fotki zrobione w IR, ale po obejrzeniu moich lustrzankowych w sumie jeszcze gniotów stwierdził, ze popełnił błąd życia. Dał z odsetkami (na raty) 1.700 i żałuje jak diabli. Polecial własnie na te bajery typu IR czy długa lufa, ale teraz miałby za to lustro i uciechy co niemiara.

Za Alkosem, o co konkretnie ci chodzi?

 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Jeśli ISO 200 jest takiej jakości jak 100 w innych aparatach, to przecież nie ma żadnego problemu.

Wito76, chyba nie zrozumiałeś tematu. Chodziło zapewne o takie zdjęcia nocne, że ustawiasz aparat na stabilnym statywie, podłączasz wężyk, ustawiasz niskie ISO i długi czas i wyzwalasz migawkę. Mniej więcej. :-)
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Po opisie (K100D +kit) i ilosci postów wywnioskowałem ze Lazarus to beginner z gołym aparatem i ewentualnie torbą na aparat i chęciami i stąd takie trywialne rady :).
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
lazarus1988 napisał/a:
zwlaszcza chcialbym polozyc nacisk na fakt, ze minimalna wartosc ISO w tym modelu to 200.

Jeżeli jest dla Ciebie za wysokie, to załóż sobie szary filtr o odpowiedniej dla Ciebie gęstości.
 

lazarus1988  Dołączył: 11 Maj 2008
Wito76 napisał/a:
Po opisie (K100D +kit) i ilosci postów wywnioskowałem ze Lazarus to beginner z gołym aparatem i ewentualnie torbą na aparat i chęciami i stąd takie trywialne rady :).


tak jestem poczatkujacy :) nawet torby nie mam nosze go w plecaku.. heheh.. statyw to montaż własny, wężyk spustowy również z części po starym komputerze ;>

narazie eksperymentuję z ustawieniami i dlatego pytalem bardziej zaawansowanych jak najlepiej pstrykac w nocy zeby ani nie bylo szumu, ani tez za ciemno nie bylo..
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
lazarus1988, z nocnymi nie ma problemu, sporo ich porobiłem kitem i k100ds
sporo nocnych zrobionych k100ds znajdziesz w moim portfolio na plfoto http://plfoto.com/150691/autor.html

lazarus1988, podstawa to statyw, bez tego ani rusz! i to dobry, nie jakiś chybotliwy, nie żałuj kaski na statyw, a odpłaci Ci pięknymi nocnymi fotkami! :-D

co do wężyka, to z racji tego że się popsuł, wiele z tych na plfoto zrobionych samowyzwalaczem - tym dłuższym 12s. ISO zawsze było najniższe - 200
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
lazarus1988, a co ma do rzeczy fakt, że ISO jest tylko 200/24st (a nie jak napisałeś 200 - 200 to jest ASA :-P ). Taka jest natywna czułość matrycy i tyle.
Ja sobie radzę normalnie (choć mam k100d bez super). Rozstawiam statyw, mocuję na nim aparat, podłączam wężyk, kadruję, ustawiam ekspozycję i tyle. Czasem dla pewności ustawiam jeszcze wstępne podnoszenie lustra (szczególnie, gdy nie wezmę wężyka). Zdjęcia tylko RAW, bo wiadomo - WB ;-) Ten bajer z usuwaniem hotów (co powtarza zdjęcie z zamkniętą migawką) to czasem włączę, czasem nie. Nie, bo mi się nie bardzo chce czekać dodatkowe pół minuty. Jak ekspozycja wychodzi więcej niż 30" to zazwyczaj jednak włączę ASA400, bo mi się nie chce Bulba z sekundnikiem w łapie trzymać.
Tu przykład z nocnego z kasetki: http://codziennosc.matb.n...hp?showimage=16
Jeszcze mam kupę fotek nocnych z pociągami z Chabówki, ale nie wystawione. To może Koleżanki Małżonki nocna fotka z kasetki:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Nie na temat - skalujcie zdjęcia do 700pix. Oczy mi łzawią, jak widzę te połamane krawędzie.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
bEEf, co nie na temat?
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Nie na temat ta uwaga, żeby skalować zdjęcia.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
matb napisał/a:
Czasem dla pewności ustawiam jeszcze wstępne podnoszenie lustra (szczególnie, gdy nie wezmę wężyka)

Q, lamersko zadam pytanie - to w kasetkach jest wstępne podnoszenie lustra? Masz na myśli tzw. mirror-lockup? Jak się okaże, że jest, to idę z baranka w ścianę walnąć - bom do tej pory był przekonany, że ja tego nie mam! Ale heca! Muszę sprawdzić.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
matb napisał/a:
bEEf, co nie na temat?

Mój wtręt nie na temat, jak słusznie zauważył dsk :-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
SQ6GIT, jest- drive mode self-timer 2 sec. Przy 10 sekundach lustra nie podnosi. Mirror-lockup to ZTCP służy podniesieniu lustra w celu czyszczenia matrycy.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
matb napisał/a:
SQ6GIT, jest- drive mode self-timer 2 sec. Przy 10 sekundach lustra nie podnosi. Mirror-lockup to ZTCP służy podniesieniu lustra w celu czyszczenia matrycy.
:shock:
no to czas na testy! :-)
dzięki za info
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
SQ6GIT napisał/a:
Q, lamersko zadam pytanie - to w kasetkach jest wstępne podnoszenie lustra?

Jest taki ficzer pod 'Fn' tam, gdzie się ustawia m.in. bracketing - oznaczony '2s'. Podnosi lustro, a po 2sek robi zdjęcie. Czyli nie do końca pełny full-wypas (nie da się samemu zadecydować, kiedy zwolnić migawkę), ale spełniające swe zadanie.
 
MatthewK  Dołączył: 03 Kwi 2008
Podłączę się do tematu. Link do moich zdjęć nocnych, starsze z Olympusa SP510, nowsze z K100D:
http://www.flickr.com/pho...57604244274431/

W sumie to dopiero eksperymenty z kasetką w nocy (wcześniej bawiłem się wspomnianym kompaktem), niemniej jednak wydaje mi się że wyszły nieźle. Wszystkie robione kitem. Na kompie RawTherapee + GIMP, głównie WB i kontrast, ciut zabawy krzywymi.

Na przyszłość nauczyłem się jednego. Jeśli zależy ci na w miarę ostrych fotkach przy panningu (dla niewiedzących - podążasz kadrem za fotografowanym obiektem, w efekcie tło wychodzi rozmazane, a główny motyw ostry) to spokojnie można pokusić się nawet o ISO 1600. Logika podpowiada mi następująco: Przy czasach rzędu 0.3 - 2 sekund i tak wyjdzie nieostre, a przy wysokich ISO będzie można stosować krótsze czasy, a potem zdjęcie potraktować mocniejszym odszumianiem w wywoływarce, co zapewne wypierze niektóre detale, ale w gruncie rzeczy powinno wyjść na to samo. W skrócie - co kto lubi.

Dla informacji - pstrykałem ze statywu, bez samowyzwalacza ani wężyka, przy panningu w sumie nie ma różnicy. Jedynie "statyczne" sceny były robione z wstępnym podniesieniem lustra.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Jeszcze dwie sprawy - oczywista, że SR trzeba wyłączyć (na statywie) i mniej oczywista - że bardzo się przydaje osłona przeciwsłoneczna. Żeby nie łapać dziwnych świateł, flar i blików z lamp, co są poza kadrem.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Moje nocne na statywie za 21 zł:



A jak to jest z odszumianiem, bo wydaje mi się że jest dużo dłuższe niż czas naświetlania, nie próbowałem bez więc pytam czy warto włączyć czy wyłączyć?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach