plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
dybon napisał/a:
A jak to jest z odszumianiem, bo wydaje mi się że jest dużo dłuższe niż czas naświetlania

Dokładnie tyle samo
 
MatthewK  Dołączył: 03 Kwi 2008
Też miałem wrażenie że trwa to dłużej, ale w zasadzie to idzie tak: Robisz zdjęcie, powiedzmy 3 sekundy. Potem aparat robi dark klatkę - 3 sekundy. Następnie obróbka przez software oraz zapis na kartę, które też trwają co nieco, i dopiero foto pojawia się na wyświetlaczu. Z tego co zaobserwowałem to koniec naświetlania dark-a i start obróbki jest sygnalizowany zapaleniem się czerwonej diody z tyłu, tej od zajętości karty. (K100D)

Osobiście Noise Reduction mam włączoną, choć czytałem że da się to obejść robiąc własne dark frame-y (z założonym deklem) dla poszczególnych czasów naświetlania, i późniejsza obróbka na kompie. Nie pamiętam szczegółów, pamiętam że ważne było aby te darki były robione w podobnej temperaturze jak zdjęcia do których będziesz je stosował (szum przy długich naświetlaniach bierze się m.in. od wyłapywania przez matrycę promieniowania podczerwonego od nagrzewających się podzespołów aparatu, poprawcie mnie jeśli się mylę). W każdym razie jeśli potrzebujesz w krótkim czasie zrobić wiele długich ekspozycji bez przerw pomiędzy nimi (np. wielokrotna ekspozycja nieba dla zarejestrowania ruchu gwiazd) to ta technika wydaje się być warta rozważenia, w pozostałych przypadkach polecałbym po prostu włączenie Noise Reduction.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach