janko2001  Dołączył: 21 Maj 2008
645/67
Cześć!

Jestem nowy na tym forum i przede wszystkim chciałbym wszystkich przywitać.

Od jakiegoś czasu interesuje sie fotografią, obecnie używam kadyszki, ale ostatnio zaciekawił mnie średni format... Na razie chciałbym się czegoś więcej o nim dowiedzieć. Przeglądałem forum i niestety nie udało mi się znaleźć interesujących mnie odpowiedzi. W związku z tym mam kilka pytań:

1. Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi modelami (tzn: miedzy 6x7, 67 i 67II, oraz miedzy 645, 645N i 645NII)?
2. Jak Pentax wypada na tle innych producentów aparatów średniego formatu, takich jak Mamiya, Bronica, Hasselblad?
3. Który format jest lepszy 645 czy 67?
4. Jak to jest z tymi filmami? Ile kosztują? Jak jest z dostępnością? Czy mogę wywołać taki film w każdym zakładzie foto? Jakie są ogólne koszty takiej zabawy?

Z góry dziękuje za wszelką pomoc.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
janko2001 napisał/a:
1. Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi modelami (tzn: miedzy 6x7, 67 i 67II, oraz miedzy 645, 645N i 645NII)?

Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym dziale. Trochę niżej.
janko2001 napisał/a:
2. Jak Pentax wypada na tle innych producentów aparatów średniego formatu, takich jak Mamiya, Bronica, Hasselblad?

Całkiem nieźle.
janko2001 napisał/a:
3. Który format jest lepszy 645 czy 67?

Co kto lubi.
janko2001 napisał/a:
4. Jak to jest z tymi filmami? Ile kosztują? Jak jest z dostępnością? Czy mogę wywołać taki film w każdym zakładzie foto? Jakie są ogólne koszty takiej zabawy?

Ze wszystkim jest, jak z małym obrazkiem. Ceny, dostępność, wołanie.

http://www.czarno-biale.p...php?cPath=23_29
 

mig-37  Dołączył: 25 Maj 2007
Re: 645/67
janko2001 napisał/a:

3. Który format jest lepszy 645 czy 67?

Witaj na forum!
Zależy jak definiujesz "lepszość" aparatu. Jeśli chodzi o potencjalnie większą ilość szczegółów możliwych do zarejestrowania i mniejszą głębię ostrości, to 6x7cm będzie "lepsze" od 6x4,5cm, ale Horseman, Sinar czy Cambo w formacie 4x5 cala będą jeszcze "lepsze" i bardziej będą się nadawały pod pewnymi względami do pracy w studio (bo są na ławie optycznej), że nie wspomnę pewnego aparatu stojącego w jednym z praskich studiów i fotografującego w formacie bodaj 40x50cm :evilsmile:
 
janko2001  Dołączył: 21 Maj 2008
mig-37 napisał/a:
Zależy jak definiujesz "lepszość" aparatu.


Chodzi mi o to który jest łatwiejszy w obsłudze, mniej awaryjny, ma lepszą optykę i takie tam.

lipalipski napisał/a:
Ze wszystkim jest, jak z małym obrazkiem. Ceny, dostępność, wołanie.


Czy np.: wywołanie filmu czy zrobienie odbitek kosztuje więcej czy mniej wiecej tyle samo?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Zadajaesz zbyt ogolne pytania, zeby dostac konkretna odpowiedz. Te aparat sa bardzo rozne. To tak jakbys spytal, ktory aparat malobrazkowy Pentaksa wybrac - podajac do wyboru wszystkie korpusy od K2 do MZ-S.

Zreszta sam rozrzut cenowy miedzy tymi korpusami jest kolosalny.

Zdecyduj sie najpierw na format. 67 to dosc duzy format, a co za tym idzie duzy aparat i tylko 10 klatek na filmie. 645 jest duzo mniejszey i masz "az" 18 klatek na jednym filmie.

Gdy juz sie zdecydujesz na format, to masz kolejne wybory.
6x7 i 67 to aparaty w pleni manualne. 67II to juz aparat polautomatyczny, ale jest bardzo drogi. Pamietaj, ze to dosc duze i ciezkie aparaty.

645 to aparat polautomatyczny. Seria N ma dodatkowo AF i jest znacznie drozsza. Korpusy 645 sa znacznie mniejsze i mozna ich uzywac prawie jak lustrzanki malobrazkowe.

O jakosc szkiel w obu systemach mozesz byc spokojny.

Specyfika Pentaksa w stosunku do innych systemow MF, jest brak wymiennych dupek. Jesli bedziesz chcial zonglowac filmami, to raczej nie Pentax.

A jesli chodzi o koszta. Filmy MF kupisz w kazdym sklepie dla profi, sklepach internetowych i allegro. Sa z reguly ciut tansze od odpowiednikow malobrazkowych. Wywolanie filmow i slajdow kosztuje w zasadzie tyle samo, albo ciut wiecej niz malobrazkowych, jednak dzisiaj zrobia to tylko w niektorych miejscach oraz w kazdym Rossmannie ;-) Z odbitkami jest troche gorzej, bo trzeba skanowac, albo placic fortune za odbitki reczne. Niestety skanowanie MF jest bardzo drogie. Przy duzym obrocie oplaca sie kupic skaner dla siebie.

dz.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
A tak poza tematem pentaxów to na początki średniego formatu w celu sprawdzenia czy to jest TO warto zanabyć kieva lub six'a.. dają dużo radości za niewielkie pieniądze, a jak się nie spodoba to i relatywnie łatwo odsprzedać (zwykle bezstratnie) :-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
dzerry napisał/a:
645 jest duzo mniejszey i masz "az" 18 klatek na jednym filmie.
W wersji 645 jest 15 klatek, w wersjach 645N i 645NII jest po 16 klatek na filmie.
janko2001,dam CI pewną radę - jeśli nie wiesz co to średni, to zanim zaczniesz myśleć o kupnie poczytaj trochę. Dość drogo wychodzi praca takim aparatem - wiem co mówię.

janko2001 napisał/a:
4. Jak to jest z tymi filmami? Ile kosztują? Jak jest z dostępnością? Czy mogę wywołać taki film w każdym zakładzie foto? Jakie są ogólne koszty takiej zabawy?
Jeśli nie zamierzasz samemu wołać B&W, a postawisz na kupowanie slajdów i wołanie tego w labie... i na dodatek nie zarabiasz na zdjęciach i nie wygrałeś jeszcze w totka... poszukaj punktu skupu nerek :evilsmile: A poważnie - droga zabawa.

Na początek polecam Bronikę - tania i dobra. P-six nie jest zbyt fajny, a Kiev... jak to ruska podróbka.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
tref napisał/a:
W wersji 645 jest 15 klatek, w wersjach 645N i 645NII jest po 16 klatek na filmie.
Wiedzialem, ze przesadzilem :-)

dz.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
tref napisał/a:
Kiev... jak to ruska podróbka.

Robi w kwadracie.

645 - prawie jak sredni format.
 
janko2001  Dołączył: 21 Maj 2008
tref napisał/a:
dzerry napisał/a:
645 jest duzo mniejszey i masz "az" 18 klatek na jednym filmie.
W wersji 645 jest 15 klatek, w wersjach 645N i 645NII jest po 16 klatek na filmie.
janko2001,dam CI pewną radę - jeśli nie wiesz co to średni, to zanim zaczniesz myśleć o kupnie poczytaj trochę. Dość drogo wychodzi praca takim aparatem - wiem co mówię.

janko2001 napisał/a:
4. Jak to jest z tymi filmami? Ile kosztują? Jak jest z dostępnością? Czy mogę wywołać taki film w każdym zakładzie foto? Jakie są ogólne koszty takiej zabawy?
Jeśli nie zamierzasz samemu wołać B&W, a postawisz na kupowanie slajdów i wołanie tego w labie... i na dodatek nie zarabiasz na zdjęciach i nie wygrałeś jeszcze w totka... poszukaj punktu skupu nerek :evilsmile: A poważnie - droga zabawa.


Właśnie dlatego pytam czy to droga zabawa i czy warto sie w to pchać.

matth napisał/a:
A tak poza tematem pentaxów to na początki średniego formatu w celu sprawdzenia czy to jest TO warto zanabyć kieva lub six'a.. dają dużo radości za niewielkie pieniądze, a jak się nie spodoba to i relatywnie łatwo odsprzedać (zwykle bezstratnie) :-)


Wydaje mi się, że na troszkę droższych też bym ewentualnie nie stracił, w szczególności jeśli kupię aparat za granicą. :-)
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Jeśli masz taki bufor finansowy to jak najbardziej ;-) Kiedyś sam dorobię się średniego 8-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
janko2001, - po poziomie twoich pytan wnioskuje ze lepiej bedzie jak odlozysz decyzje o zakupie takiego sprzetu i poczytasz troche....

[ Dodano: 2008-05-21, 16:39 ]
pisze to bez zlosliwosci - dobrze radze

[ Dodano: 2008-05-21, 16:39 ]
acha tref, juz to napisal :-P
 
janko2001  Dołączył: 21 Maj 2008
Fafniak napisał/a:
janko2001, - po poziomie twoich pytan wnioskuje ze lepiej bedzie jak odlozysz decyzje o zakupie takiego sprzetu i poczytasz troche....


Ale ja na razie nie planuje zakupu (może za rok, dwa, jeśli uznam, że warto), pytam tylko żeby czegoś się dowiedzieć.

Fafniak napisał/a:
pisze to bez zlosliwosci - dobrze radze


Nie uważam też tego za złośliwość :-P
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ja bym tez proponowal poczytanie tez internetowych zrodel nt. Pentaxow 645 i 67:
http://www.photoethnograp....html~mainFrame
http://photo.net/equipment/pentax/67
http://members.aol.com/dcolucci/p67ss.htm
http://www.kcat.zaq.ne.jp/p645/index.html
http://www.chrysis.net/photo/pentax/pentax645n.htm
Generalnie dwa bardzo rozne systemy, z czego na pewno 645 jest wyjatkowy za AF i super wytlumione lustro, zas 67 za niemal 40 lat zycia (istnieje od 1969 roku - dluzej niz bagnet K!) i najwiekszy wybor szklarni ze wszystkich systemow 6x7.
 

iczek  Dołączył: 21 Kwi 2008
Ktoś Ci ładnie napisał i całkiem miło (ja bym sie zdenerwował). Po prostu poczytaj, nie musisz od razu pytac, bo jak zauważył dzerry - zadajesz pytania na poziomie "lepsze Ferarri czy Corveta. :)
Poza tym co to za pytanie jak wypada na tle...?
Przewal fora zachodnie i polskie i spokojnie przemysl co chcesz wiedziec.

A spytam - jak dlugo fotografujesz? I czym?
 
janko2001  Dołączył: 21 Maj 2008
sylwiusz, dzięki za linki, dużo tam przydatnych rzeczy, oblukam dokładnie jak będę miał chwilę.

iczek, Ty się tak nie denerwuj, bo Ci jeszcze coś pęknie. :-P

iczek napisał/a:
Poza tym co to za pytanie jak wypada na tle...?

Jak to co to za pytanie? Chcę wiedzieć czy w porównaniu do innych systemów Pentax jest dobry i tyle. Czy może np.: Bronica jest milion razy lepsza.

iczek napisał/a:
A spytam - jak dlugo fotografujesz? I czym?

Fotografuję (tak trochę więcej) od prawie dwóch lat, od ponad pół roku używam Pentaxa K10D, o czym zresztą wspomniałem na początku...

iczek napisał/a:
zadajesz pytania na poziomie "lepsze Ferarri czy Corveta. :)

Kto pyta nie błądzi... ;-)

Dzięki wszystkim za pomoc!
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
janko2001 napisał/a:
Chcę wiedzieć czy w porównaniu do innych systemów Pentax jest dobry i tyle. Czy może np.: Bronica jest milion razy lepsza.
- ale na jakiej podstawie chcesz wywnioskowac ktory system lepszy...?
Wada pentaxa sa niewymienne dupki
Poszukaj testow obiektywow jezeli tak bardzo cic zalezy :-P
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Fafniak napisał/a:
Wada pentaxa sa niewymienne dupki

Klasyczny przykład męskiego szowinizmu.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Do cycatow tygodnia prosze to wstawic :mrgreen:
 
janko2001  Dołączył: 21 Maj 2008
Fafniak napisał/a:
- ale na jakiej podstawie chcesz wywnioskowac ktory system lepszy...?

Np: jest mniej awaryjny.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach