lsnk  Dołączył: 23 Lis 2007
PrimeFilm 1800 i klony (35mm)
Ostatnio na Allegro pojawiają się takie skanery małoobrazkowe (czasem w przyzwoitych cenach - 150zł). Z tego co wyszukałem markują go różni producenci (ID: LXH-P0005-U) :
MICROTEK FilmScan 1800
Jessops PrimeFilm 1800
Pacific Image PrimeFilm 1800
Reflecta i-Scan 1800
MEDIAX FilmScan
Devcom Black Widow film scan 2000
Jeśli ktoś się zastanawia, czy warto - tutaj sample (Ilford XP2 - skaner kupiłem głównie do BW) - z firmowego softu i Vuescana (ekspozycja auto, bez wyostrzania i innych poprawek, jpg 90%) oraz dla porównania skan z labu (AGFA) .
IMHO dla potrzeb www i mniejszych wydruków spokojnie wystarczy .

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
lsnk napisał/a:
IMHO dla potrzeb www i mniejszych wydruków spokojnie wystarczy .

Za 150pln - jasne! Za wiecej juz chyba nie... ;-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
hm, patrzę na obrazek i myślę, że za tę cenę jest więcej niż spoko.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
bEEf napisał/a:
hm, patrzę na obrazek i myślę, że za tę cenę jest więcej niż spoko.

Tez tak mysle :-)
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Można tym skanować dokumenty A4? Efekty niezłe, ale za niewiele więcej (50-100) można mieć płaskiego epsona :-) .
 
lsnk  Dołączył: 23 Lis 2007
Tylko film.

Dodano : 01.06.2008 20:10
Gdyby ktoś wpadł na pomysł, żeby dokładnie (czyli z rozkręceniem i rozmontowaniem) wyczyścić zespół soczewek w skanerze - niech się najpierw baaardzo dokładnie zastanowi , czy stać go na nowy :evil:
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
Miałem, sprzedałem.

Jak to ktoś powiedział: To jest jak z używanym samochodem. Po raz pierwszy cieszysz się jak go kupujesz, drugi raz cieszysz się jak go sprzedajesz :-)

Dokładniej miałem wersje Microteka (filmscan 35). Na początek lepsze to niż nic. Skanowałem bezpośrednio Silverfastem 6 Ai (jako driver twain) i efekty były dość zdumiewające. Wraz z bajerami do interpolacji i unsharp mask udało mi się spokojnie uzyskać odbitki 21/30 o świetnej ostrości i bardzo dobrym pierwszym wrażeniu. Po kupnie Minolty odetchnąłem z ulgą, ale przygody z filmscanem 35 nie żałuję. Stosowany tylko do BW dawał radę. W kolorze - wrogowi bym go nie życzył. I oczywiście na standardowych sterownikach to może kilka dni skanowałem.

Jeśli ktoś chce mieć skaner do negatywów a nie ma większej ilości gotówki - polecam. Za 200zł (ja sprzedałem swój chyba za 250) można mieć wartą swojej ceny zabawkę do BW. Oczywiście te 1800 dpi to jest jakiś dowcip. Ostro to jest może przy połowie tej wartości. Ale i tak bije na głowę każdą przystawkę 35mm do amatorskiego skanera płaskiego.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
locke napisał/a:
Ale i tak bije na głowę każdą przystawkę 35mm do amatorskiego skanera płaskiego.

Przystawkę może tak (miałem do HP-ka, coż to była za masakra), ale takie Epsona raczej nie pobije, jak myślę. Skany 2400dpi wychodzą ok.
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
bEEf, Nawet Agfę 1200 dpi trudno mu będzie pobić :-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
bEEf napisał/a:
Skany 2400dpi wychodzą ok.
bEEf, zrobilbys szybki test? Skan na 1200 i interpolacja do 2400. Po moich doswiadczeniach z 2450, jakos nie wierze, ze plaszczak nawet ze sredniej polki wyciaga 2400dpi.

dz.

PS. Na trojce wlasnie skonczyl spiewac zespol BEEF ;-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dzerry, ano zrobię, jeno wieczorem :-)

dzerry napisał/a:
PS. Na trojce wlasnie skonczyl spiewac zespol BEEF

A też słyszałem zapowiedź :-) Co oni grają?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Cytat
bEEf, zrobilbys szybki test? Skan na 1200 i interpolacja do 2400. Po moich doswiadczeniach z 2450, jakos nie wierze, ze plaszczak nawet ze sredniej polki wyciaga 2400dpi.


Rozwin mysl.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
milo napisał/a:
Rozwin mysl.
Chodzi o to, ze te 2400 jest tylko na papierze. Zwiekszanie rozdzielczosci powyzej 1200 dpi na Epsonie 2450 nie dodaje zadnych szczegolow. Ziarno jest tak rozmyte, ze go praktycznie nie widac. Bylo juz to walkowane na forum w kontekscie V700. Tam sie dzieja takie cuda, wiec nie spodziewalbym sie wiele po skanerach dwie polki nizej.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
dzerry, aha, w tym sensie... jak jutro bede w domu, to pokaze Ci sampla z 4990 na 4800 dpi.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dzerry napisał/a:
ylo juz to walkowane na forum w kontekscie V700. Tam sie dzieja takie cuda, wiec nie spodziewalbym sie wiele po skanerach dwie polki nizej.
Tak, ale nie przy 2400, tylko jesli dobrze pamietam przy 4800dpi.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
dan napisał/a:
Tak, ale nie przy 2400, tylko jesli dobrze pamietam przy 4800dpi.
No oczywiscie ;-) Mam na mysli maksymalne rozdzielczosci podawana przez producenta ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie męczcie się, taniego Epsona przetestowali za Was :-)
http://www.fotografuj.pl/.../page/3#content
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dzerry, przypomniałem sobie, że robiłem sobie testy po zakupie i potwierdzam obserwację Dan-a - z 1200 do 2400 dpi jest różnica wyraźna, potem faktycznie nie ma sensu. Maks. rozdzielczością optyczną podawaną przez producentra jest 9600

I podstawa to nie korzystać z wyostrzania wbudowanego w soft epsona - daje jakieś syfne białe kropki i ziarno przypominające raczej artefakty jpga :\ Skanuję bez wyostrzania i wyostrzam później, akurat Fast-Stonem, bo daje nieźle radę.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
bEEf napisał/a:
I podstawa to nie korzystać z wyostrzania wbudowanego w soft epsona - daje jakieś syfne białe kropki i ziarno przypominające raczej artefakty jpga

Mam zupelnie inne obserwacje:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=191645#191645
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dan, zgadza się, masz zupełnie inne obserwacje :-) Ja chwilowo pozostanę przy swoich ;-) Może kiedyś pobawię się dłużej i zmienię zdanie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach