kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Czy apx400 będzie niedoświetlony?
Witam

Zrobiłem połowę rolki apx400 i zorientowałem się, że nie zmieniłem czułości i cały czas robiłem na ISO 200. W związku z tym czy mówić w labie żeby wołali jako ISO 200 i na pozostałych klatkach korygować ekspozycję o 1 działkę czy nic nie ruszać?. Czy może zmienić czułość na 400 i ratować resztę klatek? Może się okazać wszystko ok bo producenci trochę zawyżają czułość materiałów. Jakie będzie najlepsze rozwiązanie? Jeżeli dział nie ten wskazane jest przeniesienie.

Pozdrawiam
kefa
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
rob reszte na 400 i niech wywoluja normalnie - film dobrze znosi przeswietlenie o 1 dzialke. (400 -> 200 to przeswietlenie...)
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
dzieki :-D tego potrzebowałem czyli jest szansa, że zrobione już zdjecia będą całkiem ok
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
kefa, ja bym konczyl rolke na asa200, pozniej nawet latwiej bedzie przy kopiowaniu [porownywalna stykowka itd]
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
milo, ale jeżeli bym kończył rolkę na 200 to niedoświetlać o tą 1 działkę czy już nie zmieniać ekspozycji wtedy?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
kefa napisał/a:
ale jeżeli bym kończył rolkę na 200 to niedoświetlać o tą 1 działkę czy już nie zmieniać ekspozycji wtedy?

Jakbys robil 200 i niedoswietlil dzialke, to mialbys ASA 640... Skoncz na 200 albo przestaw na 400 - wszystko jedno. Wolaj jak 400.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
ok rozumiem. Rozumiem, że zrobiona połowa rolki będzie jednak prześwietlona?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
kefa, 1EV na materiale srebrowym to nic, naswietlaj na asa200, bedziesz mial przynajmniej równo cala rolke.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Cytat
kefa, 1EV na materiale srebrowym to nic, naswietlaj na asa200, bedziesz mial przynajmniej równo cala rolke.


może to nie dużo ale chyba bardziej mi zależy na ekspozycji 0EV dla asa400 i chcę ją uzyskać na pozostałej połowie rolki. Więc asa400 wydaje się sensowne. Z mojego małego doświadczenia wynika, że w bardzo słoneczny dzień to 1EV może brzydko prześwietlić skórę. Czyż nie tak?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kefa napisał/a:
że w bardzo słoneczny dzień to 1EV może brzydko prześwietlić skórę. Czyż nie tak?


na filmie wrecz odwrotnie...
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
kefa napisał/a:
bardzo słoneczny dzień to 1EV może brzydko prześwietlić skórę. Czyż nie tak?


Czyz nie ;) Nie gadaj prosze Ci glupot. Taki refleks na skorze to moze byc nawet +10EV.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
mówicie wiec, że filmy są bardzo tolerancyjne. Ale chodzi mi o skórę która przy poprawnej ekspozycji 0EV lub +1EV wydaje się zbyt jasna w słoneczny dzień. Kurde musiałbym wstawić jakieś przykładowe zdjęcie ale nie wiem czy się moja "modelka" zgodzi :-/
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
kefa, jesli produkt finalny [skan, odbitka] bedzie poprawnie naswietlony to nie ma problemu...
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Ale dla 2 zdjęć zrobionych jedno w cieniu drugie w słońcu z takimi samymi parametrami 0EV , to zdjęcie w słońcu jednak nie daje mi zamierzonego efektu często skóra jest zbyt jasna. Czy korekcja na -1EV byłaby w tym przypadku wskazana?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
kefa, a jakiego pomiaru uzywasz?
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
centralnie-ważony w aparacie mam
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
kefa, i w tym jest problem, bo aparat chce wszystko do 18% szarosci usrednic. Dlatego powinienes uzywac swiatlomierza punktowego i dawac korekcje ~+1EV, oczywiscie mowie o prawidlowym oddawaniu odcienia skory.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Hmm pozostaje mi więc kupić światłomierz lub może zrobić bracketing w słoneczny dzień wybrać to co mi pasuje i tego się później trzymać?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Ale raz bedzie slonecznie oswietlona gora wegla a raz slonecznie oswietlona biala sciana, to wszystko bedzie mialo wplyw na pomiar.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
co racja to racja. Ale dla skóry modelki oświetlonej mocnym słońcem zasada powinna się sprawdzić, chyba, że to będzie zależało od jej ubrania.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach