milo  Dołączył: 01 Sie 2006
kefa, bedzie zalezalo tez od tla, od odcienia skory, jej matowosci itp itd
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
czyli pomiar punktowy wszystko :!:
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
albo padajace... troche wygodniejsze
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
milo napisał/a:
albo padajace
ale można użyć przy tym światłomierza punktowego? czy to już inna bajka?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
kefa, padajace swiatlo mierzysz na kopulke sferyczna lub dysk, odbite mozesz mierzyc centralnie-waznonym, matrycowym lub punktowym. Najlepiej kup sobie jakiegos sekonica ktorym mozna mierzyc padajace, odbite w miare punktowo [5 stopni] i blyskowe.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
ale ja nie potrzebuję pro-swiatłomierza za kupę kasy tylko cos odpowiedniego do potrzeb i nie wydam na niego kilku setek.
chyba, że masz na myśli jakiś model sprzed kilkunastu lat
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Ostatnio zrobiłem 3 zdjęcia na Neopanie 400 mając na aparacie ustawione 50 i zdjęcia wyszły :). Co prawda trochę dziwnie, ale wyszły.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
DDspeed, możesz napisać co w nich było dziwnego? ;-)
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
kefa, w pełnym słońcu jasny chodnik wyszedł nawet jaśniejszy niż być powinien. Za to zdjęcia jak słońce się za chmurkami schowało wyszły bardzo fajnie.

Np:
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
DDspeed, ale jeżeli chodzi o ziarno chyba nie ma wielkich różnic?
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
kefa, nie zanotowałem.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
DDspeed napisał/a:
Ostatnio zrobiłem 3 zdjęcia na Neopanie 400 mając na aparacie ustawione 50 i zdjęcia wyszły :). Co prawda trochę dziwnie, ale wyszły.

Alkos pokazywał zdjęcia prześwietlone o 10 działek. 1000 razy za długi czas. I też w miarę wyszły. Klisza, panie dzieju ;-)
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
Witam, Jestem tutaj nowy, ale znam i kocham APXa 400 więc się wypowiem.

Z tego co wiem prawdziwa czułość tego filmu (w cieniach) jest bliższa 200 niż 400 ASA tak więc to nie powinno zaszkodzić, a wręcz przeciwnie. Poza tym ta cudowna błona jest bardzo tolerancyjna na prześwietlanie więc don't worry be happy :) Ponadto w shopie, skanując filmy metodą Alkosa, można naprawdę wiele odratować - nawet jeśli się kompletnie spartoli klatkę (oczywiście PRZEświetlając, bo "dziur" w emulsji nic nie odratuje). Gdybyś niedoświetlał to już można by się przynajmniej zacząć martwić.

Nie zapominajmy o zasadzie: "expose for the shadows, develop for the highlights"
A jeśli wywołujesz w labie, to przynajmniej o pierwszej jej części.

Pozdrawiam
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
locke napisał/a:
expose for the shadows
poki jeszcze jestem zaganiany na uczelni to mam czas tylko na ta czesc :mrgreen: dziekilocke, za inf.
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
kefa napisał/a:
poki jeszcze jestem zaganiany na uczelni to mam czas tylko na ta czesc :mrgreen: dziekilocke, za inf.


Znam ten ból. Ja na przykład przez brak czasu coraz częściej unikam stężeń 1:3 D-76, 1:200 Rodinala etc. Z tego samego powodu odstawiłem też normalny utrwalacz i zastąpiłem go rapid fixerem. O ile kiedyś wywoływałem w 20st. tak teraz po prostu dostosowuję czas do temperatury pokojowej (praktycznie zawsze 22st.). O rezygnacji z powiększalnika na rzecz skanera nie wspomnę :/ Sad but true.

Jeśli wywołujesz w labie to może spróbuj XP2 pod C-41 - daje bardzo fajne i przewidywalne efekty.

Pozdrawiam,

PS. Alkos, jeśli to czytasz - podziwiam Cię za tą jedną rolkę na dzień! :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
locke napisał/a:
PS. Alkos, jeśli to czytasz - podziwiam Cię za tą jedną rolkę na dzień!


Czytam :-) Dzieki, teraz przez ewczaka (www.ewczak.pl) wolam dwie.... :evilsmile:
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
I tylko w drodze do i z pracy, prawda? Tak przynajmniej głosi legenda. :-) Pewnie nie raz już zadawano Ci to pytanie ale - czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, żeby takie "photo a day" Ci nie wyszło? :)

Przyznaję, że na pad.alkos.info wchodzę codziennie. Stało się to moim nawykiem tak jak kiedyś garfield.com, który jakoś nie śmieszy mnie ostatnio. Mimo przyrównań do garfielda potraktuj to jako komplement, living legend. :-)

Pozdrawiam

PS. M6? shhhhiiit :-) "Gdybym miał takie coś to bym też robił takie zdjęcia" :P
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
locke napisał/a:
czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, żeby takie "photo a day" Ci nie wyszło?


locke, wygląda na to, że jeszcze nie przejrzałeś całego PADa od deski do deski. Dopóki tego nie zrobisz Twoja inicjacja na tym forum będzie niepełna.
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
przejrzałem całego! cóż to za pomówienia :-P

Ale nie patrzyłem na daty i starałem się nie oceniać, bo na street photo znam się jak nie powiem co :-) A coś przeoczyłem?

Powiem może tak: zdjęcie może być prześwietlone, nieostre etc - ale tam nie ma zdjęć NIEUDANYCH... krótko mówiąc, żadnego bym nie wyrzucił. To jest właśnie dla mnie najbardziej niesamowite. Część jest wybitna, część bardzo dobra, część dobra - ale według mnie nie ma tam zdjęć po prostu złych.

[ Dodano: 2008-06-11, 14:06 ]
DDspeed napisał/a:
Dopóki tego nie zrobisz Twoja inicjacja na tym forum będzie niepełna.


YES, MASTER JODA :-) "The initiation on this board incomplete WILL BE". Przepraszam tak mi się skojarzyło :mrgreen:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
locke napisał/a:
Część jest wybitna, część bardzo dobra, część dobra - ale według mnie nie ma tam zdjęć po prostu złych.
E tam wielkie halo. Jak by malpa robila 250 zdjec tygodniowo, tez bys wybral z tego 7 dobrych. Nie ma sie czym podniecac :-P No moze poza tym, ze malpa zamienila sie w psa ;-)

dz.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach