szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
CMS albo coś innego, lekkiego i łatwego (i darmowego)
Muszę przerobić małą stronę www pewnej organizacji. Przydałoby się, żeby kilku innych użytkowników miało jakiś poziom dostępu, żeby choć np. dopisać kawałek tekstu. Materiałów nie ma za dużo, trochę plików pdf, zdjęć i tekstu. Zacząłem się bawić CMSimple, bo nie chciało mi się poznawać baz danych. Na razie mam mieszane uczucia. Jestem na takim etapie, że jeszcze mogę wszystko zmienić, więc może by ktoś bardziej światły coś doradził.
 

Sławek_S  Dołączył: 21 Mar 2007
Może Joomla ?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
szpajchel, wordpress! Nie umiem fachowo odpowiedzieć czy "lekki", ale sądzę, że łatwy i przede wszystkim darmowy. Szablonów masz od groma i ciut ciut, darmowych i całkiem nieźle wyglądających (tylko trzeba poszukać, bo większość jest tak sobie wyglądających, ale można znaleźć całkiem niezłe). Można ustawić "poziom użytkownika", tzn. przydzielić uprawnienia, np. "autor", "administrator", "redaktor", "współtwórca".

Kiedyś bawiłem się trochę joomlą, ale ciężko mi było się w niej połapać. Potem przesiadłem się na wordpress i tak już zostało. Zdecydowanie dla mnie łatwiejszy w ogarnięciu, w którym miejscu są ustawienia i do czego służą. Poza tym szablony stron wordpressowych zdecydowanie bardziej mi się podobały niż joomli, ale to już kwestia gustu.

Mam do czynienia z kilkoma autorskimi CMSami, na których postawiono strony lokalnych organizacji, ale nie umywają się do wordpressa pod względem łatwości obsługi, funkcjonalności i może przede wszystkim możliwości darmowego (w większości przypadków) rozszerzania o różne dodatki, których jest całe mnóstwo.
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Zainteresuj się też PHPFusion, darmowy i również ciekawy CMS, Joomla jest bardzo rozbudowana i do małej strony to jak otwieranie drzwi taranem.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
wordpress!

No i pozamiatane...
:-B
Dobrze, że zapytałem. Już mi się podoba
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
k33l napisał/a:
PHPFusion

darmowy tak, prosty tak, ale osobiście nie podobają mi się strony stworzone za jego pomocą, ale jak wspomniałem - sprawa gustu.
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
sołtys wszystko kwestia skina, tak samo jak w Wordpresie, na tym właśnie polega siła CMSów.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
k33l napisał/a:
sołtys wszystko kwestia skina,

A znasz może strony z fajnym skinami pod ten system?
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Najczęściej szukam przez google, jak mi się jakaś spodoba to pobieram, do tego zawsze możesz wyedytować skin i zmienić co nieco.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
k33l, no właśnie - nic co znalazłem przez google mi się nie podobało do tego systemu.
 
luckyluk  Dołączył: 27 Kwi 2007
A co nie tak z CMS Made Simple ??
Przerabiałem już Joomle, drupala, wordpressa i teraz robię tylko w CmsMS. Nie jest może tak szybki jak drupal, ale za to ma jedną dużą zaletę.

Łatwo jest wytłumaczyć jak to obsługiwać w trybie edytora, pani co ma lat 60 i ledwo umie worda obsługiwać.

Do tego łatwość tworzenia modułów jest piorunująca, a repozytorium modułów jest wystarczająco bogate.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
luckyluk napisał/a:
A co nie tak z CMS Made Simple

muszę przyznać, że nie próbowałem.
 
luckyluk  Dołączył: 27 Kwi 2007
Gdyby to zależało ode mnie to robiłbym w drupalu, jest bardzo wydajny (choćby strona prezydenta USA na tym stała, nie wiem jak po zmianie na obamę).

Ale klient nasz pan i byłem zmuszony poszukać czegoś prostszego w późniejszej obsłudze. Bardzo polubiłem to środowisko, gdy przyszło do pisania swoich modułów i obecnie nie używam innych rozwiązań. Lepiej znać jedno, a dobrze.

Minusem dla niektórych może być mała ilość gotowych szablonów, ale to wynika z faktu, że jest to CMS stosowany głównie przez firmy webdev, a one raczej same robią grafikę.

Ostatnio też powstał mały zgrzyt, bo gostek co robił wersję MLE (multi language - strony wielojęzyczne) porzucił projekt, a kolejna wersja z ML spodziewana jest przy tym tempie wydawniczym za jakieś pół roku minimum. Więc obecne i następne wydanie będzie bez ML. Mi to nie przeszkadza, bo znam metodę na obejście tego problemu.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
A próbował ktoś TYPO3?
 
luckyluk  Dołączył: 27 Kwi 2007
tylko raz testowo próbowałem, ale po jednym dniu dałem sobie spokój.
Interfejs admina wolny, do tego jednak nie tak intuicyjny, a dla mnie to najważniejsze.
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Ja też jestem fanem Drupal'a. Również zawodowo. Nadaje się do każdego typu strony - począwszy od prościutkich a skończywszy na wielkich portalach korporacyjnych. Ma jeden feler - czas nauki. Musi minąć wiele dni, żeby nauczyć się wszystkich kruczków i poruszać się jak ryba w wodzie, ale warto! Elastyczność tego systemu rzuca na kolana. Co równie ważne - społeczność Drupala jest ogromna i bardzo przyjazna. Poza tym skupia wielu profesjonalistów światowej klasy. Drupal chyba trzy raz z rzędu otrzymywał nagrodę za najlepszy CMS. Przykłady prestiżowych stron najlepiej zobaczyć na stronie twórcy Drupala http://buytaert.net/tag/drupal-sites Drupal w Polsce jest o wiele mniej popularny niż Joomla, ale jest kilka wartościowych stronek, z pomocą których można szybko nauczyć się podstaw np. idrupal.pl lub elimu.pl Ja osobiście najbardziej cenię grupę Drupal w goldenline.pl
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
jest jeszcze sympatyczny e107, jak dla mnie intuicyjny i przyjazny
 

JesterRaiin  Dołączył: 21 Lis 2009
Jeśli odgrzebać temat można :

Joomla - dużo plików, ciężka wagowo, dużo możliwości, ciężka w wytłumaczeniu potencjalnemu klientowi.
Extreme Fusion - przerost "treści nad formą", to jest zbyt poważny cms dla pierwszej lepszej osoby z ulicy. W zasadzie to nie wiem dla kogo - od strony administracyjnej - jest kierowany.
Wordpress - nie znam minusów.
Drupal - b. łatwy do uszkodzenia niepoprawnie skonstruowanym tematem graficznym.
e107 - znajomej ostatnio się posypały bazy danych, nikt jej pomóc nie potrafił, brakowało narzędzi do zabezpieczania/migracji baz danych, mało tematów graficznych.
Jaaz, Slaed, Xoops, jPortal itp - wciąż jeszcze za małe wsparcie.

Teraz testuję Mambo, na razie pozytywnie jest, ale jestem już zmanierowany przez Wordpressa i kręcę nosem, chociaż nie ma na co.

Polecam zerknięcie tutaj :
http://www.cmsy.eu/systemy.php

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach