sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dagio napisał/a:
slyszal ktos o dostepnej juz wersji:
Adobe Photoshop CS4 beta ??

Widzialem juz gdzies do pobrania..

aa serwer nie miał ".ru" na końcu? 8-)
 

^mmm^  Dołączył: 04 Paź 2006
Jest już oficjalnie CS3.3
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: Nowa wersja photoshopa będzie korzystać z GPU Nvidi ;)
vertiico napisał/a:
" W końcu poszli po rozum do głowy :) " [pół żartem - pół serio ]

Zapowiada się niezłe przyśpieszenie.

Haha, pomysl znany starym uzytkownikom Macow. Juz okolo 17 lat temu pojawily sie karty DSP do Maca, ktore kilkakrotnie przyspieszaly niektore operacje i filtry w PSie. Niestety - same procesory DSP nie rozwijaly sie chyba tak szybko jak zwykle procesory, stad potem zarzucono ten pomysl, ale teraz jak swoiste "DSP" ma niemal kazda karta graficzna... Tutaj mozna poczytac troche o tych nietypowych kartach DSP firmy Radius:
http://www.mause.ca/about/dclick_issues/dc0101.pdf
 

Danin  Dołączył: 10 Gru 2007
Nigdy nie będzie tak że każda ;) aplikacja wykorzysta bezpośrednio dwóch rdzeni procesora (jeśli ma dwa). Wymuszone jest to konstrukcją systemu operacyjnego (Winda nie pracuje tak dobzre na dwóch rdzeniach jak BSD ;) ) Panie beef. :)
Najpierw msui powstać taki system, później aplikacja, która rozkąłda obciązenie rónomiernie na wszsytkie rdzenie czy CPU. Dobzre się pracuje jak oglądasz filmik a międzyczsie robisz render na jakimś tam programie. System zleca prcesy jednemu rdzeniowi a drugi zajmuje się tą powyższą. Jeśli jest jeszcze troche pary moze wysłać do drugiego partie obliczeń, no ale to jest własnie zalezne od samej aplikacji. Gry i parę takich jeszcze nie są masowo robione pod dwa rdzenie, PS był jednym z pierwszych. Ponadto sama konstrukcja dwurdzeniówek ma znaczne straty "pary" procka. Obecnie mogą istenieć najnowsze aplikacje np. PS alkosa któe efektywie rozkłądają proces na dwa czy cztery rdzenie, ale to jeszcze nie to :D
Podobnie tez było z 64bit vistą. Owszem obsługiwała programy i aplikacje na 32bit ale nie było to tym co Microsoft zakładał czyli 64bit bo nikt na początku nie miał takich prgramów, sory były 3..

bEEf napisał/a:

Danin napisał/a:
Od kiedy to aplikacje na Winde mogą wykorzystywać kilka rdzeni naraz?

Danin napisał/a:
kazdy rdzeń ma swój zegar taktowania i 1 aplikacja moze tylko 1 wykorzystać.

Bzdura, aż boli, auć!
Poczytaj o procesach i wątkach.


Najnowsze tak, a te starsze nie :)) czyli te które mnie najbardziej interesują.

Procesory wielordzeniowe jak najbardziej na tak, ale konkretne modele. :))

[ Dodano: 2008-06-04, 19:00 ]
Swoją drogą ciekawa dyskusja mi uciekła. 8-)
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Danin, możesz podać linka o stratach w dwurdzeniówkach i o różnicy pomiędzy Windowsem a BSD w pracy na wielu rdzeniach?
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
vertiico napisał/a:
armar napisał/a:
Spotkałeś się z możliwością zmniejszania częstotliwości zegara tylko jednego rdzenia w procesorze wielordzeniowym?

tak, to nie nowość.
[...]
Chocby Phenom ( AMD - powinienes znac ) na to pozwala.

No właśnie nie mogę znaleźć tej informacji ani w skróconej specyfikacji procesora:
http://vincent.amd.com/us..._docs/44109.pdf
ani w rozszerzonej:
http://vincent.amd.com/us..._docs/31116.pdf
Nie twierdzę, że nie masz racji, ale nie mogę znaleźć potwierdzenia, że ją masz... :-)
 

Danin  Dołączył: 10 Gru 2007
LDevil napisał/a:
Danin, możesz podać linka o stratach w dwurdzeniówkach i o różnicy pomiędzy Windowsem a BSD w pracy na wielu rdzeniach?


Nie jestem w stanie Ci podlinkowac wykładu. ;)

Windows 2003 i może 2000 serwer i może obsłuży zarówno wielordzeniowe procesory prawdopodobnie efektywnie do 2 czy więcej jednostek CPU, ale to juz konstrukcja serwerowych płyt głownych a to nie za bardzo to samo co desktop. Natomiast nie ma co dyskutować nad wyższością w pracy serwera rozwijanych systemów z BSD, bo bazuje to na Unixie.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Danin napisał/a:
Panie beef.

Ech... Panie Danin.
Danin napisał/a:
Najnowsze tak, a te starsze nie :)) czyli te które mnie najbardziej interesują.

Pogooglowałeś i odwracasz kota ogonem :-P Potrzymuję:
Cytat
kazdy rdzeń ma swój zegar taktowania i 1 aplikacja moze tylko 1 wykorzystać.

Ebezdura. Nie piszesz tu o aplikacjach starszych czy nowszych, tylko o systemie. Każdy system potrafi podzielić aplikację na rdzenie jedynie wtedy, gdy ta składa się z kilku wątków, łącznie z niewątpliwie genialnym i najlepszym na świecie BSD. A co do tego ma zegar taktowania to już chyba tylko najwięksi spece od BSD wiedzą.

[ Dodano: 2008-06-05, 09:15 ]
Danin napisał/a:
Natomiast nie ma co dyskutować nad wyższością w pracy serwera rozwijanych systemów z BSD, bo bazuje to na Unixie.

Faktycznie, nie ma co dyskutować.
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Danin napisał/a:
Nie jestem w stanie Ci podlinkowac wykładu. ;)
Notatek nie robiłeś? :)
Danin napisał/a:
Natomiast nie ma co dyskutować nad wyższością w pracy serwera rozwijanych systemów z BSD, bo bazuje to na Unixie.
A może jednak powiesz coś więcej na ten temat?
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
armar napisał/a:
Nie twierdzę, że nie masz racji, ale nie mogę znaleźć potwierdzenia, że ją masz...

no przeciez masz tam:

" • Power Management
• Multiple low-power states
• Independent Dynamic Core Technology
• AMD CoolCoreTM Technology
• Dual Dynamic Power Management
• System Management Mode (SMM)
• ACPI-compliant, including support for processor performance states
• Supported power states: C0, C1, C1E, S0, S1, S3, S4, S5
"

poza tym, poczytaj:
http://www.purepc.pl/proc...a_dego?page=all

tam jest pokazne narzędzie „AMD OverDrive”, i mozesz tam ustawiac kilka rzeczy dla kazdego rdzenia osobno.


Poza tym, czy to jakas nowosc? To ze intel nie ma tego to tylko dlatego ze to nie sa prawdziwe 4 rdzenie, normalna polityka Intel'a, zawsze "oszukiwali". W Quadach intela masz 2 core 2 duo, a w Phenomie masz 4 natywne rdzenie, stad AMD moze to robic Intel juz nie.

O ile mnie pamiec nie myli, to juz jakis czas temu w innych prockach bylo to mozliwe, ale nie mowie o prockach do PC.


bEEf napisał/a:
łącznie z niewątpliwie genialnym i najlepszym na świecie BSD.

co jest w nim takiego genialnego? I w ktorym BSD? FreeBSD OpenBSD NetBSD itp itd. A moze chodzi ci o filozofie BSD?
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
vertiico napisał/a:
no przeciez masz tam:

• Power Management
• Multiple low-power states
• Independent Dynamic Core Technology
• AMD CoolCoreTM Technology
• Dual Dynamic Power Management
• System Management Mode (SMM)
• ACPI-compliant, including support for processor performance states
• Supported power states: C0, C1, C1E, S0, S1, S3, S4, S5

To są funkcje oszczędzania energii - wstrzymywanie konkretnego rdzenia, lub zmniejszanie mnożnika zegara dla danego rdzenia (co oczywiście wpływa na częstotliwość pracy rdzenia o krotność 1/2 częstotliwości magistrali).
Zegar pozostaje jeden wspólny dla wszystkich rdzeni i jest ustalany na płycie głównej zaś w procesorze możemy tylko mnożnikiem kręcić, choć miłe, że każdy rdzeń może mieć inny mnożnik. :)

Edit:
W sprawie "o co chodzi" chodzi mi o to, że nie jest prawdą, że "każdy rdzeń ma swój zegar taktowania", gdyż jest jeden zegar pilnujący synchronicznej pracy wszystkich rdzeni, którym można zmienić co najwyżej mnożnik.

 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
armar napisał/a:
Zegar pozostaje jeden wspólny dla wszystkich rdzeni i jest ustalany na płycie głównej zaś w procesorze możemy tylko mnożnikiem kręcić, choć miłe, że każdy rdzeń może mieć inny mnożnik. :)

chyba sie nie rozumiemy

jak zmieniasz mnożnik każdego rdzenia to jest tożsame z tym ze jego częstotliwość się zmienia? czyż nie ?

Albo inaczej, o Co tobie chodzi, co byś chciał aby było a nie ma? Bo ja się już pogubiłem ;)
Zmiana częstotliwości każdego rdzenia osobno jest ( co prawda ograniczona, ale jest ) głównie z powodu oszczędzania energii.

Jak masz zegar 2000Mhz to np = 10x200Mhz tak?
i każdy rdzeń ma takie ustawienia domyślne, jak zmienisz np jednego ( dla przykładu ) mnożnik na 11 to automatycznie zmienia 11x200 = 2200Mhz dla tego rdzenia.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
vertiico napisał/a:
normalna polityka Intel'a, zawsze "oszukiwali". W Quadach intela masz 2 core 2 duo, a w Phenomie masz 4 natywne rdzenie

Core 2 duo ma prawdziwe 2 rdzenie. Więc 2x core duo to prawdziwe 4 rdzenie. Gdzie tu oszustwo? Chyba Ci się z HT pomerdało.
I co to znaczy "natywny" rdzeń? Abstra.hu.jąc od tego, że w j. polskim nawet nie ma takiego słowa. Nie znoszę tego językowego potwora :-/
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
Cytat
Core 2 duo ma prawdziwe 2 rdzenie. Więc 2x core duo to prawdziwe 4 rdzenie. Gdzie tu oszustwo? Chyba Ci się z HT pomerdało.

to nie sa natywne 4 rdzenie i o tym mowie, wiec odnos sie do tego. Quad Intela nie ma 4 natywnych rdzeni.
sa to polaczone 2 procki 2 rdzeniowe. Bodajze Nahalem będzie pierwszym prockiem intela z 4 natywnymi rdzeniami.

Cos jasniej wytlumaczyc?

bEEf napisał/a:
I co to znaczy "natywny" rdzeń? Abstra.hu.jąc od tego, że w j. polskim nawet nie ma takiego słowa.

native z ang. wiec to zaden neologizm. Polecam Google co to znaczy natywne 4 rdzenie.

bEEf napisał/a:
Nie znoszę tego językowego potwora :-/

Nie mój problem, tymbardziej ze to słowo wystepuje w jez. Polskim. Jakieś braki ?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
vertiico, napisałeś, że
vertiico napisał/a:
to nie sa prawdziwe 4 rdzenie

To prawdziwe 4 rdzenie. "Natywność" to detal konstrukcyjny eksploatowany marketingowo przez AMD, oczywiście poprawiający wydajność, bo zawsze lepiej pozbyć się wąskiego gardła. Nie zmienia to faktu, że komputer z Quadem ma 4 prawdziwe, fizyczne rdzenie na pokładzie.
vertiico napisał/a:
tymbardziej ze to słowo wystepuje w jez. Polskim. Jakieś braki ?

Tak, braki w słowniku najwyraźniej:
http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=natywny
Darowałbyś sobie złośliwość tak niskich lotów.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
bEEf napisał/a:
To są prawdziwe 4 rdzenie. "Natywność" to detal konstrukcyjny eksploatowany marketingowo przez AMD, oczywiście poprawiający wydajność, bo zawsze lepiej pozbyć się wąskiego gardła. Nie zmienia to faktu, że komputer z Quadem ma 4 prawdziwe, fizyczne rdzenie na pokładzie.

czyli sam przyznajesz że nie są natywne, i dokładnie, chodzi o konstrukcję, sam Intel w końcu wprowadzi zmianę , a te obecne Quady były tylko przejściowe.

i nie tylko przez AMD, przeciez sa procki IBM'a i innych co maja kilka/nascie rdzeni , tyle ze tam to juz zupelnie inaczej zrobili.


bEEf napisał/a:
Darowałbyś sobie złośliwość tak niskich lotów.

jaka złośliwość, mi w słowniku podaje to słowo. To ja się czepiam o słówka?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
vertiico napisał/a:
mi w słowniku podaje to słowo

To najwyraźniej założyli mi bana na potworki językowe, bo mam:
Cytat
Nie znaleziono haseł spełniających podany warunek.

:mrgreen:
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
tak swoją drogą, bo nie wiem po co ta dyskusja zeszła na natywność rdzeni,
proste
- intel ich nie ma , inne procki maja ( nie tylko AMD ).

ale co z tego wynika?

bEEf napisał/a:
To najwyraźniej założyli mi bana na potworki językowe, bo mam:
Cytat:
Nie znaleziono haseł spełniających podany warunek.

w linku do słownika co podales tam nie ma, racja.

Ja mowie ze w słowniku pol-ang ktory uzywam to słowo występuje.

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
A "native" można w zależności od kontekstu przetłumaczyć na "prawdziwy", "naturalny", "rdzenny". Sam stosuję "polskawe" neologizmy na własny użytek, z lenistwa, ale nie cierpię, jak stają się "oficjalnym słownictwem". Cóż, taki już mój problem.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
mi pasuje to słowo "natywne / natywnie" i tak używam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach