kol  Dołączył: 25 Maj 2007
Jak fotografować w ruchu
Jestem nowym użytkownikiem tego forum (posiadam pentaxa K100D) i mam pytanie :
Jak ustawić tryb sport aby wybierał jak najkrótsze czasy-bo moim zdaniem są prawie takie same jak w automacie.
Czy może w ogóle zaniechać tego tryby i przejść na preselekcję czasu?...dodam może że pierwszą lustrzankę jaką miałem 20 lata temu to zenit TTL ,trochę zbyt wiele korzystałem z automatów i zapomniałem dawne doświadczenia.
Stabilizacja w tym aparacie zmienia nieco ustawienia –zgodnie z instrukcją wydłuża czas-... rzeczywiście to widać.
Jak ustawiacie zdjęcia w ruchu zakładając ,że mamy oświetlenie słoneczne, lepsze ,gorsze...
dla iso 200.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Czy może w ogóle zaniechać tego tryby i przejść na preselekcję czasu?


o, wlasnie to.

Jesli chcesz zamrozic ruch - to minimum 1/500, najlepiej 1/2000.
Jesli panning, to 1/30 - 1/60.

Reszte niech ci sam dobiera :-)
 

Stanislaw Boryn  Dołączył: 10 Lis 2006
Hej kol, witaj na forum ;)

Wprawdzie cos tam probowalem focic w opisanych przez Ciebie warunkach zaledwie kilkukrotnie i najpewniej ktos mnie poprawi za chwile ale ja bym kasetke ustawil tak:
-tryb Av (wzglednie Tv)
-autofocus w trybie AF.C, dzieki temu mozesz wyzwolic migawke szybciej niz uzywajac AF.S
-AutoISO 200-800

Poniewaz piszesz, ze focenie przy oswietleniu naturalnym ja bym sie nie bal tego ISO 800 jesli zajdzie potrzeba.

Pomiar swiatla w zaleznosci od typu imprezy. Jesli chcesz focic pojedynczych zawodnikow (podczas np. siatkowki plazowej) ja bym sprobowal metoda, ktora ostatnio przypadla mi do gustu focac dziecie bawiace sie na boisku podczas dosc ostrego slonca. Mianowicie pomiar punktowy + stosowna korekta EV w zaleznosci od sceny.

No i raczej zapomnij o programach tematycznych. Dopoki ich uzywasz nigdy nie bedziez pewien dlaczego zdjecie zostalo naswietlone tak a nie inaczej i dlaczego glebia ostrosci jest zbyt mala/duza...

To tyle ode mnie. Te kilka razy, ktore probowalem to sie sprawdzilo ale absolutnie nie twierdze ze jest to najlepsza/dobra badz tym bardziej jedynie sluszna metoda :-)

Pozdrawiam.
 
Markoo  Dołączył: 12 Kwi 2007
Re: Jak fotografować w ruchu
Witam,

Moze i ja cos napisze... Jak bedziesz mial problem z AF ostrz na obiekt w tej samej odleglosci, przekadruj i jak to cos bedzie w kadrze to pstryk.
Wprawdzie jeszcze nie mialem okazji tak robic moim obecnym aparatem, ale starym olkiem calkiem mi sie udawalo na rajdach samochodowych i skokach koni.
Jak juz tu napisano lesze wyzsze iso niz rozmazane zdjecie(no chyba za tak specjalnie ma byc )
Pozdr Markoo
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
Witaj kol !
Zdecydowanie preselekcja czasu to zalatwia sprawe. Przy czasie 1/1000 to mozesz smialo wylaczyc stabilizacje.Kasetka fabrycznie ma nastawe na pomiar segmentowy wiec w ostrum sloncu bedziesz mial problemy z przepaleniami, proponuje ustawic pomiar na centralnie wazony.
 

yourNIGHTMARE  Dołączył: 12 Maj 2007
sorki, ze sie wcinam ze swoim pytaniem ale nie ma sensu zakladac nowego a mozna w tym nazbierac kilka ciekawych informacji na temat focenia w ruchu
otoz moim problemem jest zdjecia sportowcow ale na hali przy sztucznym oswietleniu i bez flesza. Po prostu przy tenisie stolowym nie wolno uzywac lampy bo dekoncentruje to zawodnikow. Na automacie czyli ustawione na programie tematycznym "sport" cos tam sie robi ale ni do konca to co chcialbym wycisnac z kasetki. Prosze o kilka wskazowek jak ustawic mniej wiecej aparat.
Pozdrawiam
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
zadne automaty itp p*****.......
1 - badasz swiatlo na reku potem dodajesz 1EV - jak czasy sa zbyt dlugie <1/500 przestawiasz czulosc na wyzsza.... na K100D 800 jest bardzo ladne.....
2 - na hali ustaw 800 ASA i zmierz swiatlo na twzry zawonika (spot) 1/250 powinna wystarczyc......mi udalo sie pare fotek popelnic na 1/125 - fajnie rece pracowaly zawodnikom....
 

bogusz  Dołączył: 25 Kwi 2006
Byl juz watek na forum na ten temat:

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=2353

Poczytaj, sporo sie dowiesz. Podstawa i standard u mnie to:

1. ISO 640-800
2. Czasy 1/350-1/500
3. Przyslona 2.8-4.0
4. Kilka fotek testowych na hali i ustawienie w manualu parametrow ekspozycji (bardzo wazne przy np. czarnych i bialych koszulkach przeciwnikow, pomiar swiatla calkowicie glupieje ;-) ).
5. W mojej hali sprawdza sie balans bieli na 3200-3400 K
6. Kilka przykladowych fotek:
http://bogusz.pila.pl/CEV/
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
nie ma co, masz niezłe oko bogusz. fajne fotki
 

yourNIGHTMARE  Dołączył: 12 Maj 2007
dokladnie fotki sa super i o takie focenie mi chodzi
mam pytanie jakim szklem robiles te zdjecia?? musze w najblizszym czasie cos dokupic i zastanawiam sie nad odpowiednim a widze ze tym co Ty robiles wychodzi bardzo dobrze ;-)
 
kol  Dołączył: 25 Maj 2007
Dzięki wszystkim ...muszę spróbować
 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
monopod zalecany
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Zimą trochę się bawiłem w cykanie na hali. Z moich doświadczeń wychodziło mniej więcej tak:
możliwie jasne szkło - przysłona 4 to max domknięcia. Zazwyczaj robiłem na F2,8 lub F3,5 (jak to była pena dziura).
ISO 800-1600 - ciemno w tych halach jest, niestety.
Balans bieli i tak ustawiany w postprocesie, bo dla zastanej mieszaniny świateł i tak się nic sensownego ustawić nie dało.
Focone w trybie priorytetu czasu (tv) z czasami ok. 1/320" Wolałbym krócej, ale nie bardzo się dało :-P
Tu kilka efektów tych operacji. Krzywe kadry, poucinane kończyny itd.. ;-)
http://picasaweb.google.p...PstrykiSportowe
 

bogusz  Dołączył: 25 Kwi 2006
yourNIGHTMARE napisał/a:
dokladnie fotki sa super i o takie focenie mi chodzi
mam pytanie jakim szklem robiles te zdjecia?? musze w najblizszym czasie cos dokupic i zastanawiam się nad odpowiednim a widze ze tym co Ty robiles wychodzi bardzo dobrze ;-)


Akurat te zdjecia robione byly Nikkorem 2.0/135, ktorego sprzedalem (mialem z nim sporego front focusa).
Obecnie robie Tamronem 2.8/90 SP Di macro. Szczerze polecam to szkielko. Ostre od 2.8 i do hali ogniskowa taka jak trzeba (po cropie 135 mm). Ladnie tez oddaje nieostrosci, jak bede mial chwile wrzuce kilka zdjec z finalu (Nafta-Winiary) robionych wlasnie Tamronem.
 

yourNIGHTMARE  Dołączył: 12 Maj 2007
No wlasnie ostatnio kupilem Pentacona 135mm/2.8 i chyba jest za ciemny na ta hale o ktorej mysle a wskakiwac na ISO 1600 raczej nie bede bo szumy beda straszne. Jak bedziesz mial chwile to daj gdzies jakies fotki z tego Tamrona bo prawde mowiac zgadzam sie z Toba ze ogniskowa 90 max 100 bedzie najlepsza do tego typu zdjec zwlaszcza, ze u siebie na hali mam dostep do zawodnikow grajacych w tenisa od samych plotkow ;-) Teraz wybywam na zachod ale jak przyjade to cos sobie sprawie i mysle ze bedzie to cos okolo 100mm/2.5 ale jeszcze nie wiem jakiej firmy szkolo :-)
 

ttb  Dołączył: 26 Lip 2006
yourNIGHTMARE - mysle, ze do twoich zdjec pinpongowych najlepiej by sie nadawal: SMC-DA* 50-135 f/2.8 ED [IF] SDM
Lepszego nie znajdziesz - tylko ta cena - k10 z kitem :shock:
 

szela  Dołączył: 02 Lip 2007
bogusz - spoko fotki
 
kowalski89  Dołączył: 11 Cze 2008
A ja mam pytanie...jak sobie radzicie z "ucinaniem kończyn"?
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Osobiście lubię piłę grzbietową, idzie jak w masło :evilsmile: ;-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
kowalski89, "stara szkoła" mówi, że kończyny można obcinać "bezkrwawo". Znaczy w takich miejscach, które nie powodowałyby zalania sceny tryskającą krwią krojonego delikwenta.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach