MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
  Zdjęcia wnętrza kościoła.
Wkrótce zaczną sie wakacje,a z nimi sezon na wyjazdy i zdjecia pamiatkowe z miejsc pobytu.
Naszło mnie,by może zebrać w jednym miejscu wiedzę praktyczna na temat,jak wykonac dobre i ciekawe zdjecia w obiekcie sakralnym.Problemów jest dużo : brak światła,jego barwa (witraże ,polichromia,zabrudzenia ścian).Wiadomo,że nikt nie wozi ze sobą "kilku kilowatów " sprzetu oświetleniowego, zatem czy prostymi środkami typu filtr połówkowy + statyw+ flesz mozna osiągnąc ciekawe efekty.Przeczytałem porady podręcznikowe,ale zwykle sa nie do wykorzystania w takich okolicznościach(np. używanie fleszy studyjnych).Może osoby z doświadczeniem w tej dziedzinie zechca podzielić się swoją wiedza.
Po przeszukaniu działu "Fotografia",nie znalazłem podobnego watku,ale jeśli cos przeoczyłem,to prosze "o nawrócenie" ;-)
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
MarWoj, bierzesz statyw, ustawiasz bracketing ekspozycji w aparacie, naświetlasz 3 klatki, które potem sklejasz w programie w jedno i gotowe :-) Reszta (a w zasadzie podstawa) to tylko kwestia ustawienia poprawnego naświetlenia tak by wszystkie 3 ujęcia zawierały jakieś szczegóły. Ogólnie nazywa się to HDR.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
aflinta napisał/a:
które potem sklejasz w programie w jedno

Czyli bez digitalizacji (co za paskudne słowo) się nie obędzie ? Bo ja to z tych co chcieliby na slajdzie lub negatywie.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
MarWoj napisał/a:
Czyli bez digitalizacji (co za paskudne słowo) się nie obędzie ? Bo ja to z tych co chcieliby na slajdzie lub negatywie.
E tam sie nie da. W ksiazce Mroczka jest fajny tekst jak poradzil sobie z ekspozycja w cerkwi i kosciele w Sw. Lipce, tak by naswietlic i witraze i wnetrze. Jesli na negatywie, to skanujac masz i tak za duzo informacji na jedno zdjecie, wiec spokojnie sobie poradzisz - naswietlaj tak, zeby Ci kasza nie wylazila z cieni, a swiatla sobie sciagniesz na krzywych po zeskanowaniu, no moze trzeba bedzie tylko pomachac troche pedzelkiem. Na slajdzie, o ile ma on byc do wyswietlania, a nie skanowania, musisz postudiowac krzywe charakterystyczne, pobawic sie w pomiar punktowy i tak dobrac ekspozycje, zeby maksymalnie upchac co sie da. Poczytaj artykul Marka Madeja "diapozytyw - ekspozycja prawie idealna" z jego strony http://www.marekmadej.com/strona400.html

dzerry

PS. Mroczka zaraz wrzuce
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
MarWoj napisał/a:
czy prostymi środkami typu filtr połówkowy + statyw+ flesz mozna osiągnąc ciekawe efekty.

Jeśli jest środek dnia, to można zrobić fajne zdjęcie samym aparatem na statywie, nie widzę zastosowania dla szarej połówki. :-) Poblem jest również w tym, że w Polsce teraz nie tak łatwo fotografować wnętrza kościołów. Tzn. jak ktoś wejdzie z turystyczną małpką, to OK. Ale żeby rozstawić statyw i podłączyć lampę do gniazdka, musieliśmy mieć ostatnio pozwolenie z kurii. Na konkretne kościoły. :shock: Jeden proboszcz bardzo skrupulatnie tego przestrzegał, nawet kserował sobie to pozwolenie. Ale pewnie sporo zależy od miejsca. Nie wszędzie musi tak być...

 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
dzerry, dzieki za przypomnienie.Od Mroczka zacząłem,bo to dla mnie podstawa,ale chetnie bym usłyszał jak,sobie poradzic np. z barwa światła zastanego bez kolorymetru.Na mój rozum,trzeba uzyc takiego "bracketingu" z 1-2 filtrami korekcyjnymi i bez.Tylko czy to maja byc filtry np. typu 80B czy inny.Zakładam,że swiatło raczej bedzie w ciepłej tonacji.

[ Dodano: 2008-05-30, 10:02 ]
dsk napisał/a:
w Polsce teraz nie tak łatwo fotografować wnętrza kościołów.
dsk, zakładam,że zachowując sie godnie,nie robiąc "dyskoteki" w pomieszczeniu nikt nie bedzie miał mi za złe,że uzywam "powazniejszego" sprzetu.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Mroczek.
http://rapidshare.de/file...ktowym.pdf.html

MarWoj, jesli bedzie sztuczne oswietlenie, to ja juz za cienki bolek na takie rady jestem. Ale jesli swiatlo z okien, to tragedia Ci przeciez nie wyjdzie, chyba, ze chcesz miec idealne oddanie kolorow.

dz.
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
Można i z ręki zrobić, wiele zależy od okien w kościele, bo one wpływają na światło...
No i ważna (może i ważniejsza od oświetlenia) jest kompozycja, a ciężko skomponować kadr, aby był interesujący, dynamiczny, nastrojowy, nie ucinał czegoś, etc...

Jedna z moich fajniejszych sesji, z ręki:
http://algorytmy.pl/foto/index.php?k=9_2_30
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
dzerry, mam pewien pomyśl do zrealizowania,stąd chcę zebrać wszystkie rady osób,które popełniały takie foty na serio.Marzy mi sie ukazanie jednego z radomskich kosciołow (XIV w,)w sposób,w jaki na codzien go niedostrzegamy : fragmenty wnętrza w smugach swiatła i cieniami kryjacymi resztę.W czarnobiałym jedynym problemem jest swiatło lub jego brak.Ale chcę to zrobic w kolorze. Wiem -bardzo trudne zadanie,bez jednoznacznej recepty na powodzenie,bo każda budowla tego typu jest inna.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Gdy byłem w tych kościołach, miałem za zadanie ofotografować obrazy olejne. Przy nich jest taki problem, że zastane światło może odbijać się na przykład w połowie obrazu. Wtedy tylko pół obrazu widać. :-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
MarWoj, na czym bedziesz robil?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Cobretti, piękna swiatynia i fajne foty.

[ Dodano: 2008-05-30, 10:26 ]
dzerry napisał/a:
MarWoj, na czym bedziesz robil

Na razie waham się pomiedzy provią a realką.Myslałem też o czyms do sztucznego światła,ale na alledrogo nie ma żednego materiału tego typu(dla całości przydałoby się zrobic kilka szerokich planów np.przy pelnym oswietleniu koscioła - chyba dałoby sie to zrobic wieczorem,po nabożeństwach.)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
MarWoj napisał/a:
Myslałem też o czyms do sztucznego światła,ale na alledrogo nie ma żednego materiału tego typu(dla całości przydałoby się zrobic kilka szerokich planów np.przy pelnym oswietleniu koscioła - chyba dałoby sie to zrobic wieczorem,po nabożeństwach.)
Flood tego mial w cholere duzo podczas slynnej akcji. Zagadaj z nim, moze cos bedzie jeszcze mial.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
ISO 100, F8, 0,6s - zawsze może dać jakiś obraz, ile światła jest w kościele za dnia:

 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Plucie w brode: wlasnie jestem w Kolonii i nie wzialem statywu, prawie nic w srodku katedry mi nie wychodzi. Niby witrazy w cholere, ale waskie. Okienek jak na lekarstwo (w koncu gotyk). Tynki raczej z tych ciemnych. ISO nawet na 800 zbytnio nie pomaga.

Any clues?

http://tinyurl.com/6dnab5
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
ggdh, stary prymitywny i skuteczny sposób: woreczek ryżu lub kaszy jako podstawa.Kładziesz na ławce,układasz natym korpus tak,by leżał stabilnie i wyzwalasz samowyzwalaczem z wczesniejszym podniesieniem lustra (kadyszka z Twojej stopki chyba ma te funkcję ? ).
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
dzerry napisał/a:
Mroczek.
http://rapidshare.de/file...ktowym.pdf.html

To zapewne jest dokument z dźwiękiem, lub z zapachem, bo Adobe Acrobat Reader CE 5.05 PL wyrzekł do mnie, że ten plik może zawierać nowsze informacje niż tekst i obraz. :mrgreen:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Flood tego mial w cholere duzo podczas slynnej akcji.


Trzeba uwazac - odrobine swiatla dziennego i WSZYSTKO ROBI SIE NIEBIESKIE...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
armar napisał/a:
zapewne jest dokument z dźwiękiem, lub z zapachem, bo Adobe Acrobat Reader CE 5.05 PL
Zrobilem w Acrobacie kompresje dokumentu, niestety na poziomie 7.0
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
armar napisał/a:
dzerry napisał/a:
Mroczek.
http://rapidshare.de/file...ktowym.pdf.html

To zapewne jest dokument z dźwiękiem, lub z zapachem, bo Adobe Acrobat Reader CE 5.05 PL wyrzekł do mnie, że ten plik może zawierać nowsze informacje niż tekst i obraz. :mrgreen:
Nie wiem jak z wtyczkami do Acrobata ale Foxit Reader także nie chciał otworzyć tego pliku, za to zaproponował automatyczne ściągnięcie wtyczki z rozszerzeniem do jpg2000 i pdf sie otworzył. Może wypróbuj Foxit Readera? Bardzo dobra, lekka i szybka przeglądarka pdf-ów.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach