vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
HELP! Kurz miedzy soczewkami
Nie wiem jakim cudem, ale miedzy soczewkami znalazly sie dwie drobiny kurzu. Dlugie i wychodzace na zdjeciach (na szczescie w gornym rogu i tylko wtedy, gdy fotografuje z 'pelna dziura' w przedziale 150-200 mm). Jak sie tego cholerstwa pozbyc? Moze ktos ma jakis pomysl na 'nieinwazyjne' usuniecie kurzu?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pokazesz zdjecie z widocznym kurzem? w zyciu nie widzialem....
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
alkos napisał/a:
pokazesz zdjecie z widocznym kurzem? w zyciu nie widzialem....

To samo miałem napisać, ale wiedziałem, że napisze to alkos ;-)
Poka!
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
A może fotografujesz nie na pełnej dziurze a na maksymalnej wartości przysłony i syfy na matrycy Ci wychodzą ? 8-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
vito157 napisał/a:
miedzy soczewkami znalazly sie dwie drobiny kurzu. Dlugie i wychodzace na zdjeciach (
Technicznie niemożliwe. Pokaż zdjęcia !
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dada napisał/a:
Technicznie niemożliwe.


Ciezko powiedziec...
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Tzn. kurz jest jak najbardziej możliwy, ale żeby na zdjęciach go było widać i to jeszcze wyraźnie ? :roll: :shock: :shock:
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Po coś się jednak czyści obiektywy... :roll:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Stachu napisał/a:
Po coś się jednak czyści obiektywy...


Flara, spadek kontrastu - owszem, ale rozdzielczosc albo "slady" - nie...
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
Mam mocno zapylonego Heliosa 40-2 i na pełnym otworze pod światło wychodzi wielka flara a na niej takie farfocle, że też pomyślałem o czyszczeniu. Raczej załamanie światła na kurzu niż sam kurz się uwiecznia ale duże i ostre toto, że :shock:
Zdjęć Wam nie pokażę bo skasowałem ale przy okazji mogę spróbować...
Po tej "przygodzie" wkręciłem filtr UV, osłonę i unikam niskiego słońca i :idea:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
zbyllu napisał/a:
Zdjęć Wam nie pokażę bo skasowałem ale przy okazji mogę spróbować...
Po tej "przygodzie" wkręciłem filtr UV, osłonę i unikam niskiego słońca i


Bardzo byloby fajnie, gdybys mogl podeslac zdjecia obiektywu i obiektywem... ;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
A ja wczoraj testowałem Tamrona 90/2.5 macro (najstarsiejszego, bez AF) ii w środku jest sporo różnistego syfu - specjalnie testowałem pod światło ii nie zauważyłem ani pół blika czy flarki czym byłem pozytywnie zaskoczony (zdecydowanie lepiej wypadł był niż kit na ten przykład) - jednakowoż dołączona do tego ob. jest porządna osłona przeciwsłoneczna - spróbuje bez :-> . Prócz tego, co ciekawe, czytałem, że dość często w przypadku tego obiektywu podpiętego do cyfranki pojawia się na zdjęciach flara od matrycy (fioletowy krążek centralnie w kadrze) jednak zdaje mnie się, że muszą zaistnieć jakieś specjalne okoliczności przyrody, żeby się to ujawniło, bo wczoraj ani na jednym zdjęciu nie pojawiło mysię .......... ewentualnie te wszystkie syfy w śroku w przypadku tego Tamrona działają wprost odwrotnie niż to co opisywał zbyllu 8-)

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Mam naleśnika M 2,8/40 w którym wewnątrz jest pełno jakichś dziwnych farfocli, wyglądających jak styropian, niektóre mają 2-3 mm średnicy. Dałem go właśnie do czyszczenia, ale tylko ze względów estetycznych (i żeby mnie nie korciło samemu rozbierać)- na jakość zdjęć żadnego, zauważalnego wpływu nie stwierdziłem.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dada napisał/a:
naleśnika M 2,8/40 w którym wewnątrz jest pełno jakichś dziwnych farfocli, wyglądających jak styropian, niektóre mają 2-3 mm średnicy.


Oj, bardzo duze kurze jak na tak male szkielko...;-)
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Dada napisał/a:
Dałem go właśnie do czyszczenia, ale tylko ze względów estetycznych (i żeby mnie nie korciło samemu rozbierać)- na jakość zdjęć żadnego, zauważalnego wpływu nie stwierdziłem.
I to jest właśnie sedno sprawy - estetyka. Pyłki, kropki i takie tam kłaczki nie wpływają na zdjęcia ;-) , a nerwy targają niesamowicie :-( Sam mam kilka takich. Z ich to powodu niedojadam, niedosypiam, popadam w depresję i cały czas kombinuję jak się tego czortostwa pozbyć.
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
Wyskoczyłem z pracy, żeby spróbować powtórzyć efekt, o którym pisałem. Napotkałem niejakie trudności ponieważ słońce stało o wiele wyżej niż wtedy, gdy farfocle pojawiły się, gdy ich nie chciałem. Wykonałem trochę "zdjęć" i jedno z nich pokazuję. Pierwsze to cały kadr podzielony na kwadraty 700x700 pixeli. Te cropy (jakby ktoś chciał analizować dogłębnie farfoclowość mojego Heliosa) są tutaj: http://my.opera.com/zbyll...w.dml?id=540997
Wrzucam na forum tylko dwa kawałki, żeby nie zaśmiecać.
O ile w pełnym kadrze widać tylko kilka śmieci, to na poszczególnych kwadratach jest tego więcej.


3

7


Nie demonizuję. Obiektyw poza tymi skrajnymi warunkami sprawuje się super ale chodziło o pokazanie, że kurz i inne farfocle w obiektywie mogą zostać zarejestrowane na zdjęciu.
Spróbuję później dorzucić zdjęcie obiektywu.
Dorzucam




Trochę tego ma, nieprawdaż? Zwłaszcza fajna jest ta przestrzenna forma na dole drugiego zdjęcia :lol:
Tak więc chętnie oddałbym go w dobre ręce do czyszczenia.

 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
zbyllu, jeszcze wstaw fotę tych farfocli w szkle - jestem ciekaw, na której soczewce się znajdują.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na jakiej przesłonie to zdjęcie bo wygląda jak syfy na matrycy.
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
PiotruśP napisał/a:
na której soczewce się znajdują

Na wielu, PiotruśP i między nimi też. :-(

plwk napisał/a:
wygląda jak syfy na matrycy

Aż tak to matrycy bym nie zapuścił. :-P
Przysłona bardzo otwarta. Między 1.5 a 2.8
A syfy na matrycy nie mają takich pięknych aureolek :evilsmile:

Patrzcie ma mój poprzedni post.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Prosze bardzo. Dwie fotki. Obie 'cropowane' identycznie. Nie sadze, zeby te syfy byly na matrycy (choc obym sie mylil!) Mam wlaczona funkcje automatycznego oczyszczania matrycy wiec one przynajmniej zmienialyby polozenie! A tu - skucha. Sa wciaz w tym samym miejscu.
Jakies pomysly?


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach