vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
Nowa wersja photoshopa będzie korzystać z GPU Nvidi ;)
A oto link do art:

http://www.tgdaily.com/content/view/37611/140/

i link do polskiego art:

http://pclab.pl/news32646.html

" W końcu poszli po rozum do głowy :) " [pół żartem - pół serio ]

Zapowiada się niezłe przyśpieszenie.
 

sioux  Dołączył: 14 Kwi 2008
a jak ktos ma ati ? :-(
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
sioux napisał/a:
a jak ktos ma ati ?

to ma pecha ;-) ja tam się pozbyłem kart radeon, choć z innego powodu.

a tak serio, do Października kawał czasu, może Adobe coś zmieni a może AMD, się zobaczy.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Szkoda, nVidii nie lubię prawie jak Canona... :mrgreen:
 

Bastech  Dołączył: 29 Kwi 2008
Użytkownicy Mac'a mają już od jakiegoś czasu inne narzędzie do obróbki grafiki, które współpracuje z GPU: http://dobreprogramy.pl/i...&Pixelmator+1.2
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
sioux napisał/a:
a jak ktos ma ati ? :-(

Takie "przyspieszanie" procesorem do obróbki 3D ma jakiś sens?
No, chyba że do rozmywania obrazu (blur, motion), bo w innych zastosowaniach w PS procesor graficzny zastosowania nie ma.
"Dodatkową korzyścią jest możliwość importowania do Photoshopa obiektów trójwymiarowych i ich obróbki." Aparaty 3D? :mrgreen:

Nvidia robi sobie reklamę (bo traci rynek?).
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
armar napisał/a:
Takie "przyspieszanie" procesorem do obróbki 3D ma jakiś sens?


może mieć, wiesz jaka jest główna różnica pomiędzy CPU a GPU?

armar napisał/a:
No, chyba że do rozmywania obrazu (blur, motion), bo w innych zastosowaniach w PS procesor graficzny zastosowania nie ma.

przecież wyraźnie napisali po co to robią, i to nie oni pierwsi tak to wykorzystują , więc albo ja nie rozumiem tego co Ty teraz piszesz, albo Ty nie rozumiesz na czym to polega.
 

pieciuk  Dołączył: 03 Gru 2007
Od jakiegoś czasu regularnie pojawiają się informacje o próbach wykorzystania gpu do róznego rodzaju obliczeń. Isnieje możliwość takiego spreparowania danych wejściowych, oraz oczywiscie przygotowania odpowiedniego algorytmu, że wykorzystując GPU można dokonywać obliczeń znacznie szybciej niż na zwykłym CPU. Wiem, że NVIDIA w zeszłym roku zapowiadała platformę "tesla", ale ona miała mieć zastosowanie w symulacjach chyba. Więc chyba nie powinno być problemu przy grafice.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
pieciuk napisał/a:
Isnieje możliwość takiego spreparowania danych wejściowych, oraz oczywiscie przygotowania odpowiedniego algorytmu, że wykorzystując GPU można dokonywać obliczeń znacznie szybciej niż na zwykłym CPU.

Tak, przy seryjnych, masowych operacjach na wektorach. Złożona logika, punkty decyzyjne, rozgałęzienia - i GPU mięknie. Nie każdy algorytm da się przerobić.
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
armar napisał/a:
Nvidia robi sobie reklamę (bo traci rynek?).


A to ciekawe...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
beef, no ale jak masz 500MB skan i robisz operacje graficzne, to GPU i obliczenia na wektorzach daja poteznego kopa :mrgreen:
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ciekawe kiedy GIMP zacznie korzystać z kart AMD/ATI :-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
l_uka napisał/a:
beef, no ale jak masz 500MB skan i robisz operacje graficzne, to GPU i obliczenia na wektorzach daja poteznego kopa

No to fakt. pieciuk napisał o "różnego rodzaju obliczeniach", dlatego sprecyzowałem.
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Profesjonalny system DAW Pyramix wykorzystuje procesor wizyjny do obróbki dźwięku. I działa toto znakomicie :). Zresztą wspieranie sprzętowe obliczeń w oprogramowaniu zazwyczaj daje bardzo dobre efekty. Dlatego większość profesjonalnych systemów do dźwięku używa własnych procesorów do wszystkich obliczeń.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
DDspeed napisał/a:
Zresztą wspieranie sprzętowe obliczeń w oprogramowaniu zazwyczaj daje bardzo dobre efekty

Zbyt śmiałe uogólnienie. Poza tym CPU to też sprzęt ;-) i w obliczeniach wszelkiego rodzaju sprawdza się znakomicie. GPU sprawdza się przy werktorach, specyficznych algorytmach, gdzie na wielu małych kawałkach danych niezależnie od siebie można trzeba wykonać pewne operacje arytmetyczne. Przetwarzanie obrazów, dźwięk, ok, coś jeszcze by się znalazło, ale znalazło się by też mnóstwo zastosowań, w którym GPU nie ma co szukać.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
beef, GPU nadaje sie do obliczen grafiki rowniez dlatego, ze obecnie produkowane uklady maja jakies kosmiczne mozliwosci zrownoleglania operacji, np 128 potokow itd
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
l_uka, racja, cały czas o tym mówię, no przynajmniej mam to na myśli, to te "małe kawałki danych przetwarzane niezależnie od siebie". Raz, że zrównoleglenie, dwa, że jakieś niesamowicie długie pajplajny - skompikowane operacje wykonują się w jednym cyklu, ale działa to tylko dla dłuuugich seriach danych.
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
bEEf napisał/a:
CPU to też sprzęt


Który jednak bez przerwy jest używany do całego mnóśtwa rzeczy. Przy pracy z dźwiękiem (co zawsze się odbywa w czasie rzeczywistym) użycie oddzielnego procesora do obliczeń DSP daje sporo korzyści, bo procesor komputera może się zając obsługą systemu operacyjnego i interfejsu częsci programowej systemu. Nie wiem czy w photoshopie, gdzie nic nie pracuje na żywo warto się w to bawić, ale podejrzewam, że tak.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
DDspeed napisał/a:
użycie oddzielnego procesora do obliczeń DSP daje sporo korzyści, bo procesor komputera może się zając obsługą systemu operacyjnego i interfejsu częsci programowej systemu.


dokładnie, stąd wiele było pomysłów na nowe procki wielordzeniowe, jakiego typu mają to być rdzenie i dalej nie jest to do konća ustalone, może i dobrze , czas pokaże.

wykorzystanie GPU do obliczeń, to świetny pomysł, tylko spóźniony o parę lat.
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
DDspeed napisał/a:
Nie wiem czy w photoshopie, gdzie nic nie pracuje na żywo warto się w to bawić, ale podejrzewam, że tak.

A filtry?

Poza tym
PCLab napisał/a:
praca z obrazem składającym się z 442 megapikseli odbywała się w tempie, w jakim z obrazem 5 Mpix radzi sobie korzystająca z ośmiordzeniowego procesora platforma Intel Skulltrail.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach