semisiu  Dołączył: 19 Mar 2008
  RT - czy robi mi się automatyczny balans bieli?
Nie wiem, co powinienem ustawić albo może co ustawiłem źle, ale za każdym razem, gdy załaduję PEFa do Raw Therapee, zdjęcie jest albo za bardzo ściemnione, albo zbyt rozjaśnione w porównaniu np. do zdjęcia wyświetlanego w IrfanView. Co więcej, zdjęcie eksportowane z RT do jpega albo TIFFa jest jaśniejsze niż zdjęcie, które widzę w RT.

Ustawiłem w "Preferencjach/Zarządzanie kolorami" profil ICM mojego monitora (LCD Belinea o.display 2.1 22'' wide) ściągnięty ze strony producenta. I nic! Dalej to samo. Nie wiem, czy profil monitora ma tutaj coś do rzeczy, bo to samo zdjęcie widziane na tym samym monitorze w innych programach wygląda inaczej. Krew mnie nagła zalewa, kiedy programy za bardzo wyręczają mnie w myśleniu :-x

Jako dowód załączam screenshota, na którym na jednym ekranie widać jedno zdjęcie widziane w czterech różnych wariantach » KLIK.

Wyrywam już sobie z głowy ostatnie włosy, bo nie wiem co ustawić :( Przekopałem forum i nie znalazłem rozwiązania albo źle szukałem... W zasadzie to nawet nie wiem, czego dokładnie mam szukać.

Stawiam :-B :-B :-B za jakąkolwiek wskazówkę, link... błagam!

Michał :->
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Odpowiedź jest prostsza niż myślisz :-)

Wyłącz jakiekolwiek profilowanie w RT.

Prawdopodobnie przyczyną błędu jest podwójne profilowanie wyświelania.
Raz jest ustawiony profil monitora w zakładce ekran systemu Windows i drugi raz w programie RT.
Prowadzi to do tego że obraz przed wyświetleniem jest dostosowany 2 x do profilu a powinien być 1 x lub wcale....zwykłe ustawienie sRGB w 99 % daje dobre efekty..

Profil wyświetlania powinien być zawsze ustawiony tylko 1 raz albo w menu ekran Windows
albo w programie graficznym...
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Na RT się nie znam, bo nie używam. Ale zwróć uwagę na to, że Irfan prawdopodobnie nie pokazuje Ci PEF-a, lecz jotpega, który w tym PEF-ie jest zaszyty. Dzieje się tak jeśli w Ifranowych propertisach, na karcie PlugIns. włączona jest opcja 'Try to load embedded preview image'.

Zresztą, gdyby pokazywał PEF-a, to byłby to PEF wywołany przez Irfana, a parametry i algorytm wywoływania w w dwóch różnych programach prawie na pewno się różnią (jotpeg z aparatu, także ten zaszyty w PEF-ie, został wywołany przez oprogramowanie korpusu). Zatem różnice w wyglądzie zdjęć wywołanych przez różne narzędzia są czymś całkowicie naturalnym. Dlatego zresztą wielu z nas ma swoje ulubione wywoływarki, tak samo jak pleśniacy mają swoje ulubione wywoływacze do srebrowych negatywów.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Ja mam zawsze z RT problem jak ustalić "zerową" korekte czułości. Ale zawsze jpeg wygląda tak samo. Czyli pewnie masz jakiś podwójny profil, jak pisał Markus,

[ Dodano: 2008-06-07, 13:48 ]
Właśnie poszukałem: przejdź na zakładkę ICM (powinna być po prawej pod histogramem) i zobacz co masz ustawione w polach profili.
 

semisiu  Dołączył: 19 Mar 2008
Faktycznie! Wyłączyłem profil w RT, tzn. wszędzie gdzie się dało, ustawiłem profil sRGB i chyba teraz jest ok. Dzięki wszystkim za wskazówki :)

Gwiazdor, czy w tej zakładce powinien być ustawiony "Profil wejściowy: Domyślny aparatu"?

A co w "Zarządzaniu kolorami" oznacza parametr "Sposób odwzorowania barw": percepcyjny, względnie kolorymetryczny, nasyceniowy, absolutnie kolorymetryczny?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
semisiu, co powinno być to już niech się forumowi spece wypowiadają.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
W tej zakładce ustaw Profil wejściowy: Domyślny aparatu, ewentualnie sRBG a w sposób odwzorowania barw percepcyjny...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach