LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
bEEf napisał/a:
pawelek-79 napisał/a:
jaad75 napisał/a:
Po raz enty - perspektywa nie zależy od ogniskowej obiektywu...

To jak to nazwac? Odwzorowaniem, czy czym tam jeszcze ???

Od kąta widzenia obiektywu.

Niezupełnie. Perspektywa zależy od odległości.
http://www.dpreview.com/l...spective_01.htm

A na głupie pytania odpowiadam:
- Ile masz zuma?
- Zależy od obiektywu, jaki założę.
- Aaaa... <uznanie>

Pozdr.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
My wychowani na analogowych lustrzankach i stałoogniskowych obiektywach o różnych ogniskowych doskonale orientujemy się jakie "powiększenie" uzyskamy przy ich pomocy. Natomiast ci którzy zaczęli fotografować w erze cyfrowych kompaktów nie mają już na ogół takiego "wyczucia ogniskowej" bo tam wszystko jest inaczej. Są jakieś dziwne zakresy zooma, np. 6-72mm, które trzeba jakoś przeliczać na ekwiwalenty ogniskowych w małym obrazku itd. Skąd dzisiaj przeciętny pstrykacz ma wiedzieć, że kąt widzenia obiektywu zależy od fizycznej wielkości matrycy? W ogóle po co ma to wiedzieć? Wystarczy mu przecież to, że jak wyciągnie zooma do końca to dostaje sakramenckiego przybliżenia :mrgreen:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
LukD napisał/a:
A na głupie pytania odpowiadam:
- Ile masz zuma?
- Zależy od obiektywu, jaki założę.
- Aaaa... <uznanie>

a nie słyszysz wtedy odpowiedzi:

"-a ja to nie muszę nic zakładać"
"-pobrudzi ci sie wszystko - nie lepiej nic nie zmieniac"
"-a po co tyle tego nosic przy sobie"

witki wtedy opadają, ale co zrobić :D
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
opiszon napisał/a:
choć uważam że przy aparatach kompaktowych zoom jakieś tam znaczenie może mieć


Ale nadal tylko w polaczeniu z informacja o skrajnej ogniskowej. Sens ma, bo obiektywy sa w kompaktach niewymienne (poki co), ale informacja o zakresie ogniskowych. Pamietacie, byla chyba cala seria kompaktow o zoomie 10, czy 12, ktore szczycily sie ekwiwalentami ogniskowych ponad 400mm. Jakos nikt nie zwracal uwagi (w materialach reklamowych) na to, ze zaczynaja sie od 40mm. Przeciez tym sie w domu nie da fotografowac!
P.S.
Panasonic teraz robi dobra reklame swoim szerokokatnym obiektywom. Zwraca uwage nie na zoom, a na wartosc ogniskowej i ze szeroki kat jest wazny. Ale chyba im sie pomysly na zwiekszanie zooma i mnozenie pikseli skonczyly, bo nie sadze, zeby marketingowcy zaczeli przejmowac sie tym, co naprawde przydaje sie w fotografii :evilsmile:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
pawelek-79 napisał/a:
akos nikt nie zwracal uwagi (w materialach reklamowych) na to, ze zaczynaja sie od 40mm. Przeciez tym sie w domu nie da fotografowac!

Czyżby?... :evilsmile:
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
opiszon napisał/a:
a nie słyszysz wtedy odpowiedzi:

"-a ja to nie muszę nic zakładać"
"-pobrudzi ci sie wszystko - nie lepiej nic nie zmieniac"
"-a po co tyle tego nosic przy sobie"

Jakoś nie, ale nawet gdyby, to co z tego? Fotografuję dla własnej przyjemności, a nie dla uznania gawiedzi, jaki to mam aparat.
Ostatnio na imprezie z sąsiadami założyłem na lampę samoróbę lightsphere zrobione ze szpuli po CD i kalki technicznej. Biedni, myśleli, że są już obeznani z moją pasją, a tu znów szczęki im poopadały ;-)
POzdr.
 

Lord  Dołączył: 19 Mar 2008
pawelek-79 napisał/a:
Ale nadal tylko w polaczeniu z informacja o skrajnej ogniskowej.

Tak, jak napisałeś. Zoom a i owszem, ale należy również podać co będziemy mnożyć tym zoomem, czyli... dolną ogniskową, a dokładnie jej małoobrazkowy odpowiednik, bo jak ktoś poda, że ma ogniskową dolną 5,8 mm to nijak ma się to w praktyce.

Często 12x zoomu ma większy zasięg niż 18x - mowa o hybrydach, więc dlatego sam "zum" nic nie daje, ale laikom wystarczy tylko ta wartość, bo przecież i tak zostaną niedzielnymi fotografami u "cioci na imieninach" ;-)

A to, że w pomieszczeniach ściana nie pozwoli cofnąć się dalej od rodzinki, przez co nie obejmiesz wszystkich, to już inna bajka :-)
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
TTomek napisał/a:
Marcinicus napisał/a:
Podobno najbliższe ludzkiemu oku jest 43mm...


:mrgreen: :-B


No tak słyszałem...że podobno dlatego powstał ten kultowy Limited 43mm... :-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
LukD napisał/a:
Niezupełnie. Perspektywa zależy od odległości.
http://www.dpreview.com/l...spective_01.htm

A to już zależy, o czym mówimy. Ja mówię o odwzorowaniu perspektywy na całym zdjęciu, trudno tu mówić o odległości.
 
jacekkar1  Dołączył: 12 Sty 2008
LukD napisał/a:
opiszon napisał/a:
a nie słyszysz wtedy odpowiedzi:

"-a ja to nie muszę nic zakładać"
"-pobrudzi ci sie wszystko - nie lepiej nic nie zmieniac"
"-a po co tyle tego nosic przy sobie"

Jakoś nie, ale nawet gdyby, to co z tego? Fotografuję dla własnej przyjemności, a nie dla uznania gawiedzi, jaki to mam aparat.
Ostatnio na imprezie z sąsiadami założyłem na lampę samoróbę lightsphere zrobione ze szpuli po CD i kalki technicznej. Biedni, myśleli, że są już obeznani z moją pasją, a tu znów szczęki im poopadały ;-)
POzdr.


Ja mam podobnie - często znajomi mnie pytali po co mi taka stara lampa z jakimś papierem na gumce albo jak założyłem dozownik od płynu do prania (taki właśnie "lightsphere") to mięli mnie za wariata.

A na pytanie jaki mam zoom czasem złośliwie odpowiadam:
"-czarny"
albo
"-pentax'a"
---------------------------------------------
pozdrawiam
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
pssssttttt... posiadanie lustrzanki nie robi z nas automatycznie profesjonalnego fotografa, wiec moze nie nabijajmy sie juz z uzytkownikow kompaktow / malpek i innych fotoplestikow...

:-B
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
webjay napisał/a:
pssssttttt... posiadanie lustrzanki nie robi z nas automatycznie profesjonalnego fotografa

Ufff całe szczęście. Jednak mimo coraz większej popularności cyfranek, wciąż duży czarny klamot na szyi często zwraca na nas niepotrzebną uwagę.
Cóż cała nadzieja w Sony A350 i agresywnym marketingu :mrgreen:
 
MarcinG  Dołączył: 03 Lip 2007
LDevil napisał/a:
MarcinG napisał/a:
A druga sprawa to taka, że jakość optyczna obiektywu jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości jego zoomu.
Fajna reguła, tylko niestety nieprawdziwa.


Od każdej są wyjątki. Jak ktoś się uprze porównywać obiektywy, których ceny różnią się o dwa rzędy wielkości to może nawet wymyślić dokładnie odwrotną do mojej. Ale i tak myślę, że moja będzie bliższa prawdy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach