KR  Dołączył: 25 Sie 2006
DS i Link AF Point and AE.
Witam

Jestem tu nowy i witam serdecznie wszystkich.

Pisze tu bo interesuje mnie Wasze doświadcznie w używaniu DS'a.
Mianowicie interesuje mnie pomiar światła i "Custom Function" o nazwie "Link AF Ponit and AE".
Powiedzcie czy macie to cudo włączone i jak się Was wtedy sprawuje pomiar światła.

Teraz może wytłumacze dlaczego pytam. Otóż odnosze wrażenie że mój DS dość sporo niedoświtla zdjęcia. Czy to pomiar matrycowy, centralnie ważnoy czy też punktowy zawsze jest mniej lub bardziej ciemny od oczekiwanego. Podczas obróbki RAW'ów zawsze musze rozjasniać.

Niecierpliwych grupowiczów uprzedzam że czytałem wątek dotyczący Niedoświetlania DS'a przy pomiarze punktowym. Jednak mi się wydaje że to nie tylko to ma wpływ na niedoświetlenie zdjęć.

Proszę napiszcie mi jak u Was wygląda obróbka RAW i czy również macie problem z pomiarem światła.

Ewentualnie może mi doradzicie jak można w domowych warunkach czy sprawdzić działanie światłomierza jest poprawne.

Pozdrawiam Wszystkich
Krzysiek R.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Generalnie lustrzanki cyfrowe "niedoświetlają" - jest to spowodowane nadrzędną zasadą ochrony świateł, ponieważ pokemność tonalna (czyli zdolność przeniesienia skali od czerni do bieli matrycy) jest znacznie mniejsza niż slajdu, że o negatywie nie wspomnę. Niejako założenie jest takie, że końcowe ustalenie ekspozycji odbywa się w postprodukcji - zakładając milcząco, ze zdjęcie jest w RAW (czyli PEF).

Osobiście zwykle robie w trybie M, pomiar CW i dobieram ekspozycję eksperymentalnie - kontrola obrazu na LCD, histogramu (staram się być +/- na 75% skali) i... trochę doświadczenia .... Jeżeli scena jest ważna, to robię kilka zdjęć (bracketing manualny ;-) )

Pomiar matrycowy używam z lampą wbudowaną i P-TTL (opisane to było niedawno tutaj). Dodatkowo należy pamiętać, że histogram jest z kanału zielonego, więc nie odpowiada rozkładowi wszystkich kolorów w obrazie.
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
zorzyk napisał/a:
Dodatkowo należy pamiętać, że histogram jest z kanału zielonego, więc nie odpowiada rozkładowi wszystkich kolorów w obrazie.


Szczególnie widać to przy robieniu zdjęć zieleni, np. lasu. Ostatnio miałem taki epizod - świetny widok w lesie - naświetlałem wg histogramu a wszystko wyszło za jasne. Ciekawe, że kilka zdjęć na szybko zrobiłem na pomiarze matrycowym bez korekty i te wyszły najlepiej :mrgreen:
 
KR  Dołączył: 25 Sie 2006
Dzięki za odpowiedzi.

Z pomiarem światła, wiadomo może być róznie w zależności od sceny.
Jednak czy znacie sposób w jaki można sprawdzić czy światłomierz w miare dobrze ustawia ekspozycje ?

I jeszcze raz zapytam o ustawienie w "Custom Functions", bo widze że ten fragment mojego pytania jest całkowicie pomijany.
Czy macie włączony opcję w "Link AF Point and AE" i jak wówczas zachowuje sie Wam pomiar światła. Czy włączanie tej funkcji mam sens biorąc pod uwagę budowe rozstawienie czujników światłomierza i ustawione dla nich wagi w zależności od położenia.

Pozdrawiam i życze miłego wieczoru.
Krzysiek R.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Myślę, że pomijając uszkodzenie aparatu, z całą pewnością światłomierz mierzy dobrze. Twoje odczucia, że niedoświetlenie jest spore zniknie po pwenym czasie, gdy się przyzwyczaisz do tego, że już nie będziesz oczekiwał gotowego zdjęcia wprost z aparatu (zakładam milcząco, że pewnie używasz jpg). Takie oczekiwania raczej powinieneś pozostawić użykownikom kompaktów cyfrowych.

Z drugiej strony, fotografując w RAWie (i np. używając PS/ACR) rzadko znajdziesz zdjęcia, które sie nie będą nadawały do obróbki (niedoświetlone o ponad 3 EV). Gorąco zalecam testy z włączonym pomiarem centralnowazonym i notowaniem co włąśnie testujesz, a potem analizę na komputerze (nawet jpg, tu nie muszisz RAW). Zobaczysz jak się przedstawia ekspozycja w zależnosci od tego co mierzyłeś (ja nie mam problemu bo w trybie manualnym mierzę to co chce a potem przekadrowuję).

Odpowiedam na tema AF i AE-Lock: tak mam ustawione ON. Uzywam wyłącznie centralnego punktu AF i wydaje mi się to logiczne, aby związać punkt AF z obszarem pomiaru ekspozycji (w trybie innym niż M, należałoby oczywiście zapamiętac ustawienia przyciśnięciem AE-L, ale osobiście nie lubię, jak popewnym czasie to znika, a w ogóle nie lubię jak mi się samo coś przestawia, stąd moje zamiłowanie do trybu M).

Możesz przyjąc jednak, ze wprowadzisz sobie jakąś stałą korekcję, np +1/2 EV albo +2/3 EV (to Ci powinno wyjść z testów) i wtedy osiągniesz efekt, którego oczekujesz. Inna sprawa, ze w trybie pomiaru matrycowego korekcja na stałe nie jest chyba najszczęśliwszym rozwiązaniem (matryca coś robi i jakoś ustawia parametry ekspozycji, a jak, to wiedzą tyko autorzy oprogramowania aparatu ;-) ).
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
KR napisał/a:
Jednak czy znacie sposób w jaki można sprawdzić czy światłomierz w miare dobrze ustawia ekspozycje ?

biala kartka, mierzysz spotem i patrzysz, co wychodzi: bez korekcji na szaro, +2,5 na bialo, -2,5 na czarno no i tyle :)

KR napisał/a:
Czy macie włączony opcję w "Link AF Point and AE" i jak wówczas zachowuje się Wam pomiar światła.

mam off

KR napisał/a:
Czy włączanie tej funkcji mam sens biorąc pod uwagę budowe rozstawienie czujników światłomierza i ustawione dla nich wagi w zależności od położenia.

biorac pod uwage, ze korzystam tylko ze srodkowego punktu AF, wlaczenie nie ma sensu - przy pomiarze matrycowym, decyduje duch Asahi i w sumie wcale sie za czesto nie myli ;-)
Ciekawe czy polaczenie punktu srodkowego AF i AE powoduje, ze matryca mierzy jak CW?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To ze mam włączony AF / AE-L nie zmienia pomiaru matrycowego w CW. Mam włączone bo jest włączone i już :-) Mówiąc szczerze, takie ustawienie jest dla mnie logiczne, bo akoro AF centralny, to pomiar tez centralny (w sensie punktu pomiarowego, a nie trybu CW). Ale prawie nigdy nie uzywam Tv ani Av (z powodu samoczynnej zmiany czy to czasu czy też przysłony, a tego nie lubię) a czasami tryb P (jak mi zależy na czasie, to znaczy jak nie ma czasu na pomiary a sytuacja jest szybko-zmienna :roll: Tryb pomiaru matrycowego właczam przy zdjęciach z lampą (żeby był P-TTL).
 
KR  Dołączył: 25 Sie 2006
Dzieki za odpowiedzi.

Na początku zaznacze że zdjęcia robie w RAW'ach i później obraiam w PS.
Jednak ciągłe rozjaśnianie zdjęć jest dość męczące, tym bardziej że czasem zdaży mu się niedoświtlić nawet o 3EV. Można by przypuszczać że scena jestr trudna i z tego wynika owe niedoświtlenie. Jednak czasem zdarzy mu sie to przy prostych scenach.
Czasem ta sama scene robiąc zdjęcia seryjne zdarza się że każde zdjęcie ma inne ustawienie.

Zrobie sobie test z szają kartką jak ją sobie wcześniej przygotuje.

A teraz sprawa AF i pommiaru ekspozycji.
Połączenie punktu AF z obszarem pomiaru ekspozycji w trybie matrycowym w moim przypadku nic nie zmienia.
Zrobiłem prosty przykład:
W kadrze z jednej strony było mocne światło a z drugiej ciemność. Przy zmianie punktu ostrości z prawego na lewy (czujniki brzegowe) ustwienia ekspozycji nie zmieniały się.
Czyli wnioskuje że działą to inaczej niż przypuszczam lub to nie działa wcale.

U Was też tak jest ?

Pozdawiam Wszystkich
Krzysiek R.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeżeli masz pomiar matrycowy to każde zdjęcie będzie nieco inaczej naswietlone... Spróbuj z M. Zmierz szarą szarość 18%. Oceń. Wprowadź korekcję. Po sprawie :mrgreen:
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
KR napisał/a:
Czy macie włączony opcję w "Link AF Point and AE" i jak wówczas zachowuje się Wam pomiar światła


Ja mam na off, ale z tego co pamiętam z instrukcji nie wpływa to w żaden spsób na pomiar światła. Po prostu jeśli masz to na ON to przy złapaniu ostrości przez naciśnięcie spustu do połowy zapamiętuje ci ekspozycję i po przekadrowaniu nie zmienia ci jej. To taki ekwiwalent naciśnięcia AE-L.

[ Dodano: 2006-09-20, 22:15 ]
l_uka napisał:
"biala kartka, mierzysz spotem i patrzysz, co wychodzi: bez korekcji na szaro, +2,5 na bialo, -2,5 na czarno no i tyle :)"
nie o to l_uce chodziło, ale w nawiązaniu do tej metody podam wam jeszcze ciekawy sposób na radzenie sobie z pomiarem spotem w terenie bez szarej karty (nie zawsze warto też biegać po plenerze z białą kartką). Przeczytałem to gdzieś w sieci, nie pamiętam niestety linku - sposób prosty i przetestowny - działa i daje dobre rezultaty:
Otóż mierzysz spotem wnętrze swojej dłoni i dajesz korektę + 1EV. Musicie sobie sprawdzić to doświadczalnie, niektórzy mają ciemniejsze dłonie inni jaśniejsze, ale rozrzut jest raczej mały (wnętrze dłoni się nie opala - pomiar jest powtarzalny). Trzeba zachować rygor jak przy mierzeniu szarej karty (to samo światło itp).i

 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
NaiR napisał/a:
Otóż mierzysz spotem wnętrze swojej dłoni i dajesz korektę + 1EV

mozesz tez zmierzyc najjasniejsze swiatla, gdzie jeszcze maja byc jakies szczegoly i dac -2ev - chociaz nei wiem, czy ten sposob dobrze dziala na cyfrze...
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
l_uka napisał/a:
mozesz tez zmierzyc najjasniejsze swiatla, gdzie jeszcze maja byc jakies szczegoly i dac -2ev - chociaz nei wiem, czy ten sposob dobrze dziala na cyfrze...


powinno zadziałać z tym zastrzeżeniem że wtedy nie kontrolujesz cieni. W :cry: szystko zależy od priorytetu co ma być na zdjęciu. Szkoda że matryce mają taką małą rozpiętość tonalną

[ Dodano: 2006-09-20, 22:29 ]
zaraz, zaraz - a nie + 2EV?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
NaiR napisał/a:
zaraz, zaraz - a nie + 2EV?

no tak tak, +2ev. ech sorki za glupote :oops:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach