cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
16 bit linear i kolorowy negatyw
Ostatnie dwa dni skanowałam negatywy czb wg metody alkosa, gdzie było wskazane 16 bit linear. I dzisiaj dostałam prawie zawału serca, kiedy okazało się, że kiedy rozpoczęłam skanowanie kolorowego negatywu, mimo widocznego odwrócenia barw w programie skanującym, Bridge i Photoshop widzą tiffy jako nieodwrócone!

Przyczyna - owe 16 bit linear, które zapomniałam przełączyć na zwykłe 16 bitów. Próbowałam na szybko wygooglać dlaczego tak się dzieje, ale znajduję wszystko, tylko nie to. Więc dlaczego tak jest - 16 bit: odwraca, 16 bit linear: nie odwraca? :oops: :oops: :oops:
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Właściwie to nie wiem, ale podejrzewam, że 16-bit linear daje czysty sygnał z przetworników sw skanerze. Coś jak RAW.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
DDspeed napisał/a:
że 16-bit linear daje czysty sygnał z przetworników sw skanerze. Coś jak RAW.


cos takiego, na ile czysty jednak - nie wiem :-)
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
To moze ja się spytam tak przy okazji, w jakim oprogramowaniu i przy jakim skanerze macie to "linear 16bit"? Ja korzystam z nikona ls-50 i nie widze takiej opcji ani w nikonskanie ani w vuescanie... Albo ja niedowidzacy jetsem :oops:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
w nikonskanie nie masz niestety. tylko minolta...
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
alkos, dzieki

A powiedz jeszcze jaka jest róznica, i czy mocno działa to na niekorzysc ewentualnych efektow (te zreszta gdzies ostatnio pokazałem)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mateo_m napisał/a:
A powiedz jeszcze jaka jest róznica, i czy mocno działa to na niekorzysc ewentualnych efektow (te zreszta gdzies ostatnio pokazałem)


Wbraw pozorom ( ;-) ) az tak dobrze to sie nie znam na Coolscanach, wiec nie wiem o ile mogloby byc lepiej - ale w Minolcie różnica jest dosyc pomijalna o ile skanuje sie jako slajd - w trybie neg i tak zawsze cos przycina... robie to dla czystego spokoju sumienia... ;-)
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Ja dodam od siebie, że doprowadzenie kolorowego skanu zrobionego w trybie linear do używalności może doprowadzić do całego szeregu różnych schorzeń, głównie natury psychicznej. I totalnego wyczerpania.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
DDspeed napisał/a:
doprowadzenie kolorowego skanu zrobionego w trybie linear do używalności może doprowadzić do całego szeregu różnych schorzeń, głównie natury psychicznej. I totalnego wyczerpania.


Serio? odwrócenie w PS daje efekty bardzo zbliżone do odwróconego przez skaner negatywu (przynajmniej na pierwszy rzut oka, nie badałam poszczególnych składowych pipetką ;-) ). Skaner - Minolta Scan Dual III.
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
cotti, Ja próbowałem z Velvią i poległem. Na tym samym skanerze zresztą. Ale może po prostu nie umiem. Tak czy inaczej w zwykłym 16-bit było łatwiej.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
DDspeed, ale ja nie mówiłam o slajdach, tylko o negatywie :-)
Slajdy na zwykłych 16 bitach są dość proste w obsłudze :-)
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Z negatywem nie próbowałem, zakładałem że jak slajdy było trudno robić w linear, to inne kolorowe materiały też zrobią sieczkę. Ale jak nie to git. :-)
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
To dziś z ciekawości muszę obejrzeć sieczkę ze slajdu potraktowanego 16 bit linear ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach