niezawodny  Dołączył: 08 Cze 2008
K200D jako pierwsza lustrzanka
Witam wszystkich serdecznie pierwszy raz na tym forum :-)
Zaglądam tu od 2-ch tygodni bo w przyszły weekend kupuję moją pierwszą w życiu lustrzankę i wybór na 90% padł na Pentaxa K200D, 10% szans pozostało jeszcze dla Olympysa E520 ale po założeniu tego wątku zakładam redukcję szans Olka do 0,0% ;-) o ile pomożecie ;-)

K200D wpadł mi w oko bo akurat jest wykombinowany dla takich ludzi jak ja czyli "aktywnych". Sporo podróżuję zawodowo i prywatnie, focę krajobrazy, przyrodę, zabytki + rodzina i "u cioci na imieninach" + w celach zawodowych (zdjęcia moich maszyn prezentowane na firmowej stronie www).
Dotychczas fociłem kompaktowym Canonem A610 i byłem zadowolony ale oglądałem ostatnio fotki z lustrzanek (głównie Nikony) u paru znajomych i stwierdziłem że kompakt to jednak jest kicha w porównaniu. W przyszłą sobotę/niedzielę idę do sklepu po lustrzankę ale postanowiłem jeszcze się upewnić czy słusznie czynię z tym Pentaxem więc mam kilka pytań do fachowców z tego forum:

1) Czy Pentax to dobry pomysł na pierwszą lustrzankę, w szczególności K200D? Dodam że dotychczas nie interesowałem się fotografią - potrzebuję po prostu dobrego "narzędzia do focenia" na kilka następnych lat ale być może jak będę już miał owo narzędzie to się wciągnę w fotografikę na poważniej

2) Jaki obiektyw polecacie na początek? Czy waszym zdaniem KIT mi wystarczy czy warto od razu kupić coś lepszego (kasa nie jest problemem) a jeśli tak, to który obiektyw możecie polecić o podobnym zakresie ogniskowych jak KIT (pasowałby mi szeroki kąt natomiast nie potrzebuję dużego zooma). Oczywiście nie interesują mnie obiektywy z najwyższej półki bo nie mam takich potrzeb, w przeciwnym razie kupiłbym od razu Nikona D300 ale jestem i będę zwykłym amatorem a jako krakus nie lubię być rozrzutnym :-P

Chętnie poczytam też wasze jakieś inne sugestie i podpowiedzi co do planowanego zakupu. Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za laickie pytania ale w końcu po wiedzę przychodzę na to forum ;-)

pozdrawiam niezawodnie :-B
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
ad.1. Myślę, że tak... :-)
ad.2. Wziąłbym K200D z Tamronem 17-50/2.8... Obiektyw kitowy zły nie jest (zwłaszcza w wersji II), ale Tamron da Ci większe możliwości.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
niezawodny napisał/a:
ale oglądałem ostatnio fotki z lustrzanek (głównie Nikony) u paru znajomych i stwierdziłem że kompakt to jednak jest kicha w porównaniu.
Dlaczego nie Nikon ? Pytam poważnie ?
 
niezawodny  Dołączył: 08 Cze 2008
argawen napisał/a:
Dlaczego nie Nikon ? Pytam poważnie ?

Hmm, jak wspomniałem jestem trochę laikiem w tym temacie - oczywiście wiem że Nikon jest firmą topową ale myślę że Pentax też by mi wystarczył.
Natomiast co do konkretów to akurat tak się składa że kuzyn ma Nikona D200 ze szkłami za 5.000,- i foty są faktycznie bajeczne, tyle że aż tyle kasy po prostu nie chce mi się wydawać - wolę za to skoczyć na jakąś fajną wycieczkę np. do Norwegii. Z kolei znajomy, z którym jadę wkrótce na wakacje (jedziemy autem całymi rodzinami) ma Nikona D80 i foty też są OK ale pomyślałem że fajnie byłoby mieć coś innego. Poza tym ten akurat Pentax K200D ma 2 cechy idealnie adresowane pod moje oczekiwania: baterie typu paluszki oraz bryzgoszczelną obudowę - dla podróżnika i okazjonalnego fotografa zalety nie do podważenia. Będąc w ubiegłym roku w Dubrowniku skończył mi się "prąd" w Canonie, kupiłem w kiosku Duracele i mam fajne fotki bo w początkach maja nad Adriatykiem jest akurat dobre światło. Jakbym miał dedykowany aku to tych fotek bym nie miał. Ale OK - zgodzę się że to nie może być kluczowe kryterium wyboru sprzętu.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
niezawodny, temat oczywiście był wałkowany :-)
Piszesz, że podobają Ci się zdjęcia z lustra, sam się fotografią nie interesowałeś, ok. Na szczęście piszesz też, że przydałby się szeroki kąt, a nie superzoom, więc jest nadzieja ;-)
Ale przeczytaj sobie ten wątek:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=11533
W skrócie - lustro to cudowna sprawa, ale:
1. Bez wniknięcia trochę głębiej w temat, możesz się rozczarować, bo dostaniesz gorsze foty niż z kompaktu (uproszczenie, ale mniej więcej o to chodzi w tym temacie). Dlatego, siłą rzeczy, będziesz musiał się fotografią zainteresować...
2. Nie wierz w to, że kupno lustrzanki z jednym obiektywem to koniec wydatków. O nie. To po prostu wciąga.
Czyli - jeśli masz trochę wolnego czasu na rozwijanie zainteresowań i liczysz się z wydatkami - dawaj czadu :-)
 
niezawodny  Dołączył: 08 Cze 2008
bEEf napisał/a:
niezawodny, temat oczywiście był wałkowany :-)
Piszesz, że podobają Ci się zdjęcia z lustra, sam się fotografią nie interesowałeś, ok. Na szczęście piszesz też, że przydałby się szeroki kąt, a nie superzoom, więc jest nadzieja ;-)
Ale przeczytaj sobie ten wątek:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=11533
W skrócie - lustro to cudowna sprawa, ale:
1. Bez wniknięcia trochę głębiej w temat, możesz się rozczarować, bo dostaniesz gorsze foty niż z kompaktu (uproszczenie, ale mniej więcej o to chodzi w tym temacie). Dlatego, siłą rzeczy, będziesz musiał się fotografią zainteresować...

To już wiem i liczę się z tym że jeśli chcę mieć lepsze fotki niż dotychczas (a chcę) to muszę się tym (niestety) mocniej zainteresować. Jakby się dało wolałbym jednak automat i bynajmniej nie tylko o lenistwo tu chodzi ile o to że często focę coś na co nie ma czasu żeby bawić się w ręczne nastawy.

bEEf napisał/a:

2. Nie wierz w to, że kupno lustrzanki z jednym obiektywem to koniec wydatków. O nie. To po prostu wciąga.
Czyli - jeśli masz trochę wolnego czasu na rozwijanie zainteresowań i liczysz się z wydatkami - dawaj czadu :-)

To też już wiem ale zakładam że na początek 1 dobry obiektyw o krótkich ogniskowych mi wystarczy, pytanie jest tylko jaki?

Ale póki co czekam na odpowiedzi na fundamentalne dla mnie pytania postawione na wstępie ;-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Ja sobie knuję, że jak kuzyn ma D200, znajomy D80, to dla Ciebie pasowałby D40(x). Albo D60 nawet. Po co CI się pchać w Pentaxa?
A skoro wypisujesz takie rzeczy:
niezawodny napisał/a:
akby się dało wolałbym jednak automat i bynajmniej nie tylko o lenistwo tu chodzi ile o to że często focę coś na co nie ma czasu żeby bawić się w ręczne nastawy.

to już naprawdę Pentaxa sobie raczej odpuść. Chyba właśnie dla takich osób jak Ty stworzono to D40(x).
 
niezawodny  Dołączył: 08 Cze 2008
matb napisał/a:
Ja sobie knuję, że jak kuzyn ma D200, znajomy D80, to dla Ciebie pasowałby D40(x). Albo D60 nawet. Po co CI się pchać w Pentaxa?
A skoro wypisujesz takie rzeczy:
niezawodny napisał/a:
akby się dało wolałbym jednak automat i bynajmniej nie tylko o lenistwo tu chodzi ile o to że często focę coś na co nie ma czasu żeby bawić się w ręczne nastawy.

to już naprawdę Pentaxa sobie raczej odpuść. Chyba właśnie dla takich osób jak Ty stworzono to D40(x).

Dzięki za szczerą wypowiedź. Więc cóż zostaje odpowiedzieć: postanowiłem się nauczyć dobrze focić lustrzanką i Pentax wydaje mi się być dobrym wyborem - chyba że się mylę i ten nie nadaje się na pierwszą lustrzankę...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
niezawodny napisał/a:
Hmm, jak wspomniałem jestem trochę laikiem w tym temacie - oczywiście wiem że Nikon jest firmą topową ale myślę że Pentax też by mi wystarczył.
niezawodny napisał/a:
kuzyn ma Nikona D200 ze szkłami
niezawodny napisał/a:
znajomy, z którym jadę wkrótce na wakacje (jedziemy autem całymi rodzinami) ma Nikona D80
Na twoim miejscu wszedłbym w Nikona. Zawsze można pożyczyć od kogoś szkło.
matb napisał/a:
Chyba właśnie dla takich osób jak Ty stworzono to D40(x).
Popieram. Dzisiaj właśnie ktoś na spotkaniu chwalił Nikona D40 za świetną automatykę.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
niezawodny, jeśli masz ambicję nauki, to k200d nadaje się tak, jak każdy inny aparat :-) W sensie, że to dobra lustrzanka jest... Nie licz po prostu na żaden automat, nie po to są lustrzanki. Ja wiem, że marketing wciska ludziom teraz lustrzanki jako takie lepsze kompakty, ale to nieprawda jest.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
niezawodny napisał/a:
postanowiłem się nauczyć dobrze focić lustrzanką

To w takim razie nie ma zmiłuj. Dowolny analogowy korpus, standardowe szkło i kilka rolek slajdu. My oczywiście będziemy polecać K1000, MESuper czy MXa, ale to akurat nie ma większego znaczenia. No i jeszcze wypadałoby poczytać coś o podstawach fotografii: ekspozycji, kompozycji i takich tam p***** ;-)
 
niezawodny  Dołączył: 08 Cze 2008
matb napisał/a:

To w takim razie nie ma zmiłuj. Dowolny analogowy korpus, standardowe szkło i kilka rolek slajdu.


Analog odpada całkowicie - foty oglądam wyłącznie na HD-TV + na komputerze + czasem wrzucam coś zawodowo do sieci.
Natomiast slajdy uwielbiam, mam do dziś niezły rzutnik i sporo archiwaliów z przeszłości ale to już jest historia.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
niezawodny napisał/a:
Analog odpada całkowicie

Niejeden tak mówił, zostań na forum, to zobaczymy za pół roku, hehehe :evilsmile:
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
matb, co Ty, chcesz go wystraszyć? :-P niezawodny, jeśli nie straszne Ci poznawanie przynajmniej podstaw fotografii, to K200D jest fajnym korpusem dla Ciebie. Jeśli wolałbyś poświęcić czas na same zdjęcia, a mniej na naukę, to z tym Nikonem sensownie Ci radzą - możesz podpiąć czyjeś szkło, zamiast szukać po nocach informacji o nim w sieci; możesz zobaczyć, jak pewne rzeczy ustawia się u znajomych w ich nikonach. Itd. :-) Chociaż jeśli kupisz Pentaksa, możesz oczywiście liczyć na pomoc tutaj.
 
niezawodny  Dołączył: 08 Cze 2008
Heh, fajne jest to forum Pentaxa - wszyscy zachęcają mnie do Nikona... :mrgreen:
OK to skoro koniecznie chcecie mówić o Nikonie to 2 pytania; dlaczego Nikon i który model? Niezłe jaja :lol:
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Przylaczam sie do opinii matb i argawena. Jesli sa 2 osoby z ktorymi masz czesty kontakt (no i oczywiscie sa gotowe wymieniac sie sprzetem) i maja one Nikona, to najsensowniejszym dla ciebie rozwiazaniem jest kupno lustrzanki na bagnecie Nikona, czyli Nikony i Fuji. Pozatym podobno Nikony maja ladne JPG prosto z puszki. Pentax mial z tym problemy w przeszlosci, a i teraz do czolowki chyba nie nalezy (chodzi o obrobke JPG w aparacie), co nie znaczy, ze sa zle.

Ja bym w twojej sytuacji kupil sobie Fuji S3 PRO, ale ja mam takie prywatne zboczenie co do matrycy SR Fuji, a i twoi znajomi mogli by byc zainteresowani puszka, gdyby tylko chcieli pofotografowac jakies tematy o wiekszej rozpietosci tonalnej. Ale to juz jest naprawde zabawa w RAFy z wywolywarka.

[ Dodano: 2008-06-08, 18:58 ]
niezawodny napisał/a:
OK to skoro koniecznie chcecie mówić o Nikonie to 2 pytania; dlaczego Nikon i który model? Niezłe jaja


Nikon D60 - stworzony z mysla o poczatkujacych. Taka D40x po drobnych przerobkach.
To chyba najlepsze na poczatek. Duzo sie nie wyplacisz, a przy sprzedazy tez tak wiele nie stracisz. Od biedy jako zapasowe body. Obiektywy kitowe w Nikonach tez sa wzglednie dobre. Co jeszcze do tego Nikona - to zalezy, co maja twoi znajomi i co z tych rzeczy sa gotowi porzyczyc.
 
icelander  Dołączył: 03 Cze 2007
jaja sa po to,by je znosic :mrgreen:

[ Dodano: 2008-06-08, 19:01 ]
na tym forum zawsze poleca sie nikona,szczególnie D40 :-B
 
niezawodny  Dołączył: 08 Cze 2008
Czyli jak dobrze rozumiem to jednak Pentax jako pierwsza lustrzanka nie jest najlepszym pomysłem? Jeśli taki ma być przekaz tych pro-nikonowskich wypowiedzi to jestem pod wrażeniem szczerości ;-)

Faktem jest że niezależnie od nauczenia się pstrykania dobra automatyka programowa też by mi się przydała bo jak wspomniałem często focę coś znienacka z trudnej pozycji, np. jadąc autem jako kierowca
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
icelander napisał/a:
na tym forum zawsze poleca sie nikona,szczególnie D40


Bo to przeciez najlepszy aparat pod Sloncem :-D

A tak poza tym - jak Pentax stanie sie jeszcze bardziej popularny to nasza niszowosc stanie sie zagrozona :mrgreen:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
niezawodny napisał/a:
Czyli jak dobrze rozumiem to jednak Pentax jako pierwsza lustrzanka nie jest najlepszym pomysłem?
Pentax jest dobrym aparatem. Ale lustrzanka, to nie wszystko. Liczą się szkła. Jeżeli masz wśród znajomych/rodziny kogoś z Nikonem, to masz możliwość pożyczania szkieł, akcesoriów itd.

[ Dodano: 2008-06-08, 19:16 ]
A tak, to się dziwię tobie. Nie radziłeś sie osób z twojego otoczenia( tych z Nikonem) ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach