mik  Dołączył: 14 Kwi 2007
galant napisał/a:
Zastanawiam się ponieważ nigdzie nie znalazłem konkretnej informacji na temat przewagi wersji II nad I (a przynajmniej dla matrycy 10 MPx). A skoro nie ma różnicy to po co przepłacać?


TUTAJ masz porownanie kitow na brzegu kadru (zdjecie zieleniny).

mik.
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
niezawodny napisał/a:
Zgadza się i doceniam to bardzo że takie szczere padły tu wypowiedzi. Tylko nie do końca zrozumiałem ich przekaz; Czy Nikon ma być lepszy dla początkującego amatora, [...]


Siemanko... na wstępie rzeknę iż bawiłem się N D80 (posiadają obydwa szfagry). Sobie z braku finansów sprawiłem K10D z kitem w wersji I. Założenie przy zakupie --> coś jak D80 ale tańsze - a różnica w cenie była rzędu 1kPLN na korzyść KaDychy...

Zaleta D80:
- ciut szybszy AF - lecz to może być tylko moje odczucie
- energooszczędność - zrobienie 1500-2000 zdjęć z jednego ładowania to betka
- dostępne tryby automatyczne na lewym kręciole (ale to w sumie tylko zmiana temperaturki i niewiele więcej :)
...
Wada D80:
- "czerwonka" - tragiczny wręcz kolor czerwony... jak gdzieś się znajduje na zdjęciu to już nic innego nie widać... wada na tyle istotna dla mnie, że przyćmiewa to co mi się w nim podobało.
Oczywiście w D80 można sobie poustawiać tak aby zaczął robić znośny czerwony, ale...

...jak już zaczynasz przestawiać to ... Pentax nie straszny :)

Zalety K10D:
- kolory - żadnych praktycznie uwag i mimo iż niektóre czerwienie delikatnie zakłamuje to przynajmniej mi nie wypalają wewnętrznej części potylicy
- uszczelnienie puszki
- antyszejk - w zupełności wystarczający i ... za darmo :)
...
Wady K10D:
- musiałem doinwestować w zapasowy akumulator :) - średnio 500 zdjęć i dentka... i to jeszcze z zaskoczenia - znawcy tematu wiedzą o co chodzi :)

niezawodny napisał/a:
[...] który dopiero ma zamiar się wszystkiego nauczyć [...]

Na miesiąc nauki se weź Nikona ... ale dla frajdy robienia zdjęć to wymień go po miesiącu na Pentaxa :)

niezawodny napisał/a:
[...]czy chodzi tylko/też o cenę dodatkowych szkieł[...]

Obecnie cena szkieł na różne systemy od SIGMY, TAMRONA prawie się już nie różni.
Szkiełka firmowe to inna bajka, ale tutaj Pentax ma tylko słabszy asortyment i tak w pełni wystarczający. Cena firmówek Pentaxa jest często niższa od tego samego szkła ze stajni N czy C... Porównaj chociażby stałke 50mm f1.4

niezawodny napisał/a:
[...]Tak czy inaczej szczere wypowiedzi na tym forum wprowadziły u mnie sporą niepewność czy aby faktycznie Pentax dla mnie to nie będzie zbyt trudna zabawka.

Dla meni nie była to i Ty sobie poradzisz :) Wstępne okiełznanie KaDyszki nie stanowiło większego problemu. Okiełznanie K20D też nie... To pewnie podobnie będzie z K200D ...



matb napisał/a:
Natomiast podpowiedzieć możemy, że to właśnie Nikon przyjął strategię robienia fajnych lustrzanek dla tych, dla których w zasadzie wystarczy aparat hybrydowy, ale sobie dali wmówić, że lustrzanki robią lepsze zdjęcia.

matb o ile początek zdania całkiem mi się spodobał to dalsze stwierdzenie brzmi jakby Nikon nabijał klientów w butelkę wmawiając im, że lustrzanki robią lepsze zdjęcia. Chyba raczej Nikon bazując na tym, że lustrzanki (jako narzędzie) robią lepsze zdjęcia, wmówił biedakom, że potrzebują takowych aby te zdjęcia lepsze robić ;)
 

Johanson  Dołączył: 28 Cze 2008
witajcie Pentaksiarze!

Przymierzam się do zakupu lustrzanki, niewykluczone, że bedzie to k200d, który wzbudził moje zainteresowanie z kilku przyczyn.
Metalowy, uszczelniany korpus, dobry kit, anty szejk w korpusie, i świetne moim zdaniem oddanie barw na fotografiach i plastyka zdjęcia, na tak doskonałym poziomie jak canony, z tym że eos 400d odpadł dla mnie juz w przedbiegach ze względu na tandetne, body wykonane z taniego plastiku, trzymając ten aparat miałem wrażenie, że dostałem skrzypiącą atrapę z tandetnego plastiku.
Jednym z moich faworytów jest także D80 nikona, niestety, muszę przyznać, że wszystkie nikony mają bardzo nasycone barwy na fotach, i przy wysokich iso mocno odszumiają zdjęcia gubiąc przy tym szczegóły. Wiem że nasycenie kolorów można ustawić manualnie, ale nieco jednak się zniechęciłem.
Wracając do k200d - ile jest funkcji i rozwiązań, które ten model przejął od k10? czy te aparaty mocno się od siebie różnią? jeśli tak o czym? (pomijam oczywiście kwestie rozbudowanych funkcji manualnych w półprofesjonalnym k10)
Czy w MM, albo EuroRTV.... można bedzie jeszcze dostać k10d? w sklepie raczej wątpliwa szansa ale może mają na magazynie - macie może w tym temacie jakieś informacje.?
Pytam, że względu na łatwą dostępność zakupów ratalnych.

A, jeszcze jedno prozaiczne pytanie do nowych włascicieli k200d z nowszą wersją kita - czy w standarcie do obiektywu jest dołączona osłona tulipanowa?

dzięki i pozdrawiam

 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Co do porównania dwóch aparatów, poczytaj tutaj:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=9633
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=12155
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=10459

Dla niektórych aparaty się różnią i to sporo, inni nie będą widzieli ważnych (dla nich) różnic, a nawet zalety K200 - rozmiar, tańszy grip, baterie AA. Aha, korpus K200D NIE JEST metalowy. Ale nie szkodzi - jest wykonany bardzo porządnie, bez porównania z Canonami entry level na przykład. :-)

Kit II ma tulipana i wszystko tak jak kit I (poza dekielkiem nowego rodzaju).
 

Johanson  Dołączył: 28 Cze 2008
dsk napisał/a:
Aha, korpus K200D NIE JEST metalowy.



przepraszam, źle się wyraziłem - korpus nie jest metalowy, ale ma metalowy szkielet (mam nadzieję, że teraz nic nie pomieszałem )

..no i ma także uszczelnienie :-)

dzięki za linki
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
Niezawodny
uff... przeczytalem caly watek... ciezko bylo ale moze i ja dorzuce cos od siebie - postaram sie odpowiedziec na pytanie postawione w temacie...

Jeśli masz znajomych z obiektywami, to N faktycznie wydaje sie niezłym rozwiazaniem. Napisaleś jednak, ze kuzyn jest skąpy, a znajomy ma tylko KITa, wiec ta zaleta raczej odpada. Swojego k10d kupiłem jakis miesiac temu - mam kolege, ktory ma mnostwo szkiel L do systemu C, ale jest skapy - więc żadna to zaleta.

Sama ilośc szkieł w systemie N jest dużym plusem - jest ich więcej, alei P ma ich wystarczająco, szczególnie dla amatorów, jakim i ty jesteś...

Kolejnym wartym przemyślenia aspektem jest możliwośc rozwoju. W P k20d to obecnie najlepsza puszka. Ty o niej nie myślisz, ale jak pobawisz się k200d rok lub dwa to bedziesz chciał coś lepszego. Wtedy to już pewnie k30d, ale co potem? potem bedziesz mógł wymienic na nowszy model.. k40d, k50d itd. Gorzej jak bedziesz chciał coś jeszcze bardziej zaawansowanego - wtedy kaplica. Chyba, że P wypuści FF - czy i kiedy - tego nie wie nikt.
A co na to N? W N masz d80, potem d300, d700 o ktorym krązą słuchy, a w końcu d3. Możliwości rozwoju prawie nieograniczone.

a teraz Pentax - k200d niegdy nie widziałem nawet, ale ma sporo zalet takich samych jak k10d:
-stabilizacja - mozna zaoszczedzic naprawdę duże pieniądze porównując cenę naszych szkieł do szkieł C z IS lub N z VR
-uszelnienia - w C od jedynek, w N chyba dopiero d2 i d3 maja...

Ja i tak polecam k10d zamiast k200d - podobno ma wiecej zaawansowanych funkcji
Mialem wybór kupic nowe k200d lub k10d - kosztują podobnie. Przeszukałem allegro i znalazłem k10d z KITem za 1600zł, więc go wziąłem. Czego więcej chciec ?

Głownym pytaniem które powienieneś sobie postawic to jak głęboko chcesz w to wszystko wejśc. Zmiana systemu może byc bardzo kosztowna...

Rozpisałem się troche, ale już znikam...
Pozdrawiam
Adam
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Kosior napisał/a:
Możliwości rozwoju prawie nieograniczone

Rozwoju czego? Aparatu czy fotografa?

A może raczej głębokości portfela? Nałogu zbierania coraz to nowego sprzetu?

Bo ja tego zupełnie nie rozumiem. Może po prostu przyznajmy, że lubimy wymieniać zabawki na coraz nowsze, zamiast gadać o jakimś rozwoju.

Czego brakuje w k20? Fontanny? Mitycznego FF?

Jakoś nikt z forumowych wojowników FF nie pokazuje swoich zdjęć. Ciekawe, dlaczego.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
Jakoś nikt z forumowych wojowników FF nie pokazuje swoich zdjęć.
Jak będzie miał FF, to pewnie pokaże 8-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
argawen napisał/a:
Jak będzie miał FF, to pewnie pokaże

Tak - jedno. Zdjęcie sprzętu zrobione komórką pt "zobaczcie, co dzisiaj kurier mi przyniósł" ;-)
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
bEEf napisał/a:
Kosior napisał/a:
Możliwości rozwoju prawie nieograniczone

Rozwoju czego? Aparatu czy fotografa?

A może raczej głębokości portfela? Nałogu zbierania coraz to nowego sprzetu?

Bo ja tego zupełnie nie rozumiem. Może po prostu przyznajmy, że lubimy wymieniać zabawki na coraz nowsze, zamiast gadać o jakimś rozwoju.

Czego brakuje w k20? Fontanny? Mitycznego FF?

Jakoś nikt z forumowych wojowników FF nie pokazuje swoich zdjęć. Ciekawe, dlaczego.


Dla mnie niczego w k20d nie brakuje. Nawet go nie widziałem, nie mówiąc o trzymaniu go. Mi wystarcza mój k10d - jest to moja pierwsza lustrzanka i długo jej nie zmienie.
K20d jest swietnym aparatem pod wieloma wzgledami, ale przyznasz chyba, że doskonały nie jest.

Wiem, że wymienione przeze mnie aparaty są cholernie drogie. Mało kogo na nie stac. Mówiąc o rozwoju, miałem na myśli możliwości aparatu. Wiem, że fotograf jest najważniejszy, ale jeśli chodzi np. o fotografie sportową czy fotki ptaków bardzo ważna jest np. szybkośc robienia zdjęc seryjnych - jeśli możesz zrobic w ciągu sekundy 9 klatek, to masz większą szansę, że zrobisz własnie to doskonałe zdjęcie.

Chociaż tak naprawdę to dla mnie takie zalety prawie nie istnieją - za dużo trzeba za nie zapłacic. Ale jeśli niezawodny deklaruje, że go stac, to byc może, kiedyś będzie chciał sobie taką zabawkę sprawic. Dlatego wolałem o tym napisac jako o zalecie.

P.S. A co do nowych zabawek, to faktycznie, przyznaję, że lubię miec nowe i drogie. Dobre zdjęcie można zrobic kazdym aparatem. Ale jeśli chodzi o szeroko pojętą fotografie akcji, to aparaty typu Nikon D3 lub Canon 1D mkIII ułatwiają to zadanie. Nie zmienia to faktu, że są, przynajmniej dla mnie, zbyt drogie.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Kosior napisał/a:
bardzo ważna jest np. szybkoś robienia zdjęc seryjnych - jeśli możesz zrobic w ciągu sekundy 9 klatek, to masz większą szansę, że zrobisz własnie to doskonałe zdjęcie.

Zdaje się, że szybkostrzelności K20 jest póki co nie do pobicia.
Poza tym jak ktoś ma oczekiwania od sprzętu to sobie może kupić Pentaxa 67 lub choćby 645nII. A w Nikonie mają coś tej klasy? :-P
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
Pewnie nie mają. W średni format się nie zagłębiałem póki co... Mam tylko prośbę o zakończenie tej dyskusji. Myślę, że niezawodny uzyskał już odpowiedz na swoje pytania. Jeśli pociągniemy to dalej, dyskusja przemieni się nad gadaniem od wyższości jednego systemu na drugim, potem wyższości ff and aps-c, a w końcu dojdzie do wyższosci średniego formatu na ff.... a potem to będą kłótnie Pentax vs Hasselblad... a co dalej?...
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Tylko z tym średnim formatem to taki sobie argument, bo nawet szkieł się nie przełoży z FF czy APS-C do niego. 8-) Tyle tylko, że też Pentax.
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
matb napisał/a:
Zdaje się, że szybkostrzelności K20 jest póki co nie do pobicia.

Jakiś CASIO Exilim Pro EX-F1 się ciut szybciej wyrabia :)
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
incosgnitos napisał/a:
matb napisał/a:
Zdaje się, że szybkostrzelności K20 jest póki co nie do pobicia.

Jakiś CASIO Exilim Pro EX-F1 się ciut szybciej wyrabia :)


ano... strzela 60 zdjec przy pelnej rozdzielczosci w ciagu sekundy... szkoda tylko ze w jpeg i bufor ma tylko na 1 sekunde... Poza tym, ten Casio to nawet nie lustrzanka, co wiąże się z gorszą jakością obrazu...
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
Kosior napisał/a:
incosgnitos napisał/a:
matb napisał/a:
Zdaje się, że szybkostrzelności K20 jest póki co nie do pobicia.

Jakiś CASIO Exilim Pro EX-F1 się ciut szybciej wyrabia :)


ano... strzela 60 zdjec przy pelnej rozdzielczosci w ciagu sekundy... szkoda tylko ze w jpeg i bufor ma tylko na 1 sekunde... Poza tym, ten Casio to nawet nie lustrzanka, co wiąże się z gorszą jakością obrazu...

Pentax za to w niepełnej rozdzielczości trzaska 21fps :) a to pewnie nie pogarsza jakości ? ;)... w pełnej ledwie 3fps-y....
a skoro matb przyrównuje szybkostrzelność w niepełnej rozdzielczości do innych cyfranek co pykają szybciej w pełnej... to i przyrównać casio do pentaxa można :)
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
incosgnitos

a na to wszystko patrzą z góry posiadacze Nikona D3 bądź Canona 1D Mark III, którzy strzelają 10 klatek/s w pełnej rozdzielczości i z ostrością ustawioną odrębnie dla każdego zdjęcia... Ciekawe, nie?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Kosior napisał/a:
a na to wszystko patrzą z góry posiadacze Nikona D3 bądź Canona 1D Mark III, którzy strzelają 10 klatek/s w pełnej rozdzielczości i z ostrością ustawioną odrębnie dla każdego zdjęcia...

Kurcze, to na dzielni muszą mieć szacun po pachy. Z takim sprzętem...
Ileż to genialnych zdęć dziennie muszą robić. Ja chyba nie zniósł bym takiego nawału szczęścia.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
bEEf, toś dołożył... :-D :-B
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Kosior napisał/a:
ten Casio to nawet nie lustrzanka, co wiąże się z gorszą jakością obrazu...
A zawsze wydawało mi się , że na jakość obrazu wpływ ma obiektyw, a tu okazuje sie, że lustro :roll: . Czego to człowiek sie dowiaduje na stare lata... :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach