locke  Dołączył: 02 Lis 2007
błąd AF w Minolcie dualscan II
Witam,

Jestem strasznie ciekawy czy ktoś ma podobny problem. Mianowicie, w Minolcie Dualscan II po zastosowaniu AF ostrość obrazu jest dużo gorsza niż w przypadku skanowania bez żadnej korekcji ostrości. Najlepszy obraz można uzyskać za pomocą manuala i.. metody prób i błędów. Czy ktoś wie czym to jest spowodowane i czy można skalibrować skaner w jakiś sposób? AF dosłownie ZAWSZE daje najgorszy wynik. Z kolei jak wreszcie udało mi się ustawić ostrość manualnie to byłem bardzo zdziwiony że ten skaner może dawać aż taką żyletę przy 2820 dpi.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Hmmm... probowales w vuescanie? On ma wlasny algorytm ostrzenia...
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
Niestety nie, do tej pory nie udało mi się ujarzmić tego programu :-)

Ty masz z tego co kojarzę Elitescan - czy spotkałeś się z podobnym problemem?

Mówię zarówno o trybie "auto focus on scan" jak i AF włączanym w trybie preview - z wskazaniem miejsca AF. I tu i tu jest koszmarnie. Boję się że to jest bardziej kwestia sprzętu niż sterowników...

Przy manual focus (z preview) da się już osiągnąć wyniki lepsze od skanowania bez niczego.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
locke, ja mam dual III. Ostatnio na probe puscilem z auto focus on scan zaznaczonym i niezaznaczonym i skany byly identyczne. Jakos niegdy nie porownywalem moich skanow z czymkolwiek, wiec ciezko mi powiedziec, czy moje skany to tez mydlo. Moglbys wrzucic jakis przyklad? Dzisiaj wieczorem zobacze, czy na manual focus da sie cos wiecej wyciagnac.

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
locke napisał/a:
Ty masz z tego co kojarzę Elitescan - czy spotkałeś się z podobnym problemem?


Nie, u mnie wszystko - odpukac - ok.
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
Robiłem testy na nienaświetlonym negatywie z kilkoma ryskami - idealny tester, widać wszystkie paprochy, niedoskonałości emulsji oraz skazy na negatywie. Mam nadzieję, że ich jeszcze nie wyrzuciłem. Wrzucę je, ale dopiero jak z pracy wrócę.

Oczywiście różnicę widać bez żadnych negatywów testowych i jest ona diametralna.

Jeśli chodzi o jakość skanów to kolejność jest taka (od najwyższej):

1. manual focus
2. standard
(dużo dużo nic :P)
3. point AF oraz auto AF.

MF polecam posiadaczom DS z całego serca - to niesamowite ile można z tej puszki wyciągnąć... A ja głupi myślałem że na ustawieniach domyślnych jest dobrze :-)

Pozdrawiam,
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ale w vuescanie czy w firmowym? Sprobuj tego pierwszego - on chyba ma AF software'owy...
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
alkos napisał/a:
Ale w vuescanie czy w firmowym? Sprobuj tego pierwszego - on chyba ma AF software'owy...


W firmwarze minolty. Sprawdzę Vuescana - tylko nie za bardzo rozumiem pojęcie AF softwarowy :/ Ten w DSII jest jak najzupełniej hardwarowym wynalazkiem robiącym bz.bz.bz.bz ;P

Ale sprawdzę jak tylko znajdę chwilkę. Tak jak mówiłem - vuescanowi nie dałem jeszcze szansy
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
locke napisał/a:
prawdzę Vuescana - tylko nie za bardzo rozumiem pojęcie AF softwarowy :/


To znaczy ze prawdopodobnie vuescan wysyla ciąg komend "przesun klisze 0,005mm blizej i pokaz co widzisz" aż SAM nie zdecyduje, przy jakim ustawieniu bylo najostrzej... Elitescan chyba robi to samo, ale skoro nie dziala dobrze... sam nie wiem - zobaczymy :-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos, jak VS moze miec cokolwiek wiecej niz oryginalny soft? Przeciez VS to jest zwykly reverse engeneering, dlatego sprawia tyle problemow. Jest robiony pod egzemplarz skanera, ktory akurat mial u siebie Ed Hamrick. VS nie dziala z kazdym skanerem tak samo - moj skaner jest to najlepszym przykladem - banding magicznie znika po uzyciu softu minolty, przy skanowaniu batchowym jakos nie ma problemow z zapychaniem pamiecia. VS ma takie same opjce jak soft minolty - AF on preview, AF on scan i przy drugiej opcji, tak samo jak soft Minolty, skanowanie znacznie sie wydluza.

dz.

[ Dodano: 2008-06-09, 13:48 ]
alkos napisał/a:
To znaczy ze prawdopodobnie vuescan wysyla ciąg komend "przesun klisze 0,005mm blizej i pokaz co widzisz"
A jak inaczej mialby dzialac AF w skanerze? ;-)
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
locke napisał/a:
Robiłem testy na nienaświetlonym negatywie z kilkoma ryskami


a ten AF nie działa czasami na zasadzie kontrastu?? jesli tak to jak go ma zmierzyć ?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
A jak inaczej mialby dzialac AF w skanerze?


No tak, ale w takim wypadku jak taki AF moglby sie popsuc w skrzynce skanera? Szczegolnie ze manualnie daje rade... Obstawiam kiks software'u/drivera minolty, ale zeby to sprawdzic, trzeba sprawdzic vuescana...

dzerry napisał/a:
alkos, jak VS moze miec cokolwiek wiecej niz oryginalny soft?



Nie wiecej tylko inaczej...
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
Sprawdzę to na Vuescanie i zobaczymy.

negocjatorek napisał/a:
a ten AF nie działa czasami na zasadzie kontrastu?? jesli tak to jak go ma zmierzyć ?


Z tego co wiem to jest normalny AF - mierzy odległość od kliszy, która jak wiadomo potrafi być raz dalej raz bliżej. Mam zdjęcia na których część obrazu jest ostra a część jakby wychodzi poza głębię ostrości. Niech ktoś mnie poprawi jeśli się mylę. Tak czy inaczej podczas "ostrzenia" słychać wyraźnie mechaniczne przesuwanie się kliszy albo sensora.

Jedno jest pewne, jeśli z VS będzie wszystko ok, to wina leży po stronie softu. Jeśli nie - po stronie Minolty.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
locke napisał/a:
Z tego co wiem to jest normalny AF - mierzy odległość od kliszy, która jak wiadomo potrafi być raz dalej raz bliżej.


Ni, mierzy kontrast na kliszy. Dlatego nie da rady ustawic ostrosci prawidlowo dla pustej klatki.
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
alkos napisał/a:
Dlatego nie da rady ustawic ostrosci prawidlowo dla pustej klatki.


też mi się tak wydawało, wiec wkładanie pustej klatki i sprawdzanie na niej działanie AF`a mija się z celem...
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
alkos napisał/a:
Ni, mierzy kontrast na kliszy. Dlatego nie da rady ustawic ostrosci prawidlowo dla pustej klatki.


To przepraszam, nie miałem pojęcia. Myślałem, że to jest bardziej wysublimowane urządzenie.

Dobrze, że mierzyłem/nastawiałem ostrość z punktem ustawionym na ryski, a nie na pustą przestrzeń na tym testowym negatywie. :-)

Wyniki są powtarzalne zarówno na realnym zdjęciu jak i na emulsji z rysami. Zawsze ustawiałem punkt AF/MF na "coś", nigdy na pustą przestrzeń.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
locke napisał/a:
Myślałem, że to jest bardziej wysublimowane urządzenie.


To jest wlasnie wysublimowane urzadzenie - dzieki takiemu rozwiazaniu odpada kalibracja AF wobec sensora...
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
alkos napisał/a:
To jest wlasnie wysublimowane urzadzenie - dzieki takiemu rozwiazaniu odpada kalibracja AF wobec sensora...


Truu... A ja po prostu głupi myślałem, że to właśnie taka kalibracja mi będzie potrzebna i ze właśnie to mi się gdzieś przestawiło. Teraz już rozumiem co masz na myśli mówiąc o tym, ze najprawdopodobniej winę ponosi software.

Inna sprawa, że to się robi coraz dziwniejsze...

[ Dodano: 2008-06-10, 10:50 ]
Dziwne - zrobiłem ponownie testy i wyniki są za każdym razem różne :/ np. teraz miałem praktycznie nierozróżnialny wynik dla AF, MF i noF... a gorsze wyniki dla AF naprawdę były u mnie wręcz regułą. Ostatnio robiłem szczegółowe testy z negatywem testowym, normalnymi zdjęciami i wyniki były raczej powtarzalne - a teraz znowu nie są.

Troszkę głupieję :)
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Po paroletnich doświadczeniach z tym skanerem mam wrażenie, że algorytm ustawiania ostrości w oryginalnym oprogramowania Minolty jest do niczego. W tej konkurencji Vuescan jest o wiele lepszy - bez żadnych problemów ustawia ostrość nawet na pustej klatce, pod warunkiem, że jest to negatyw o czułości ISO 400 (dzięki czemu ma odpowiednio wyraźne ziarno) :-P .
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
No a ja znowu nie miałem czasu, żeby sprawdzić VS - może właśnie w tym jest pies pogrzebany.

Co do software'u - nie mogę przeboleć że obsługa silverfasta dla minolty zaczyna się od DSIII :-/

Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach