jerz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jak zrobić takie zdjęcie?
Witam,

oglądam sobie te zdjęcia: http://www.photosight.ru/users/257/ i zastanawiam się, na ile to jest obrobione w komputerze. Ustawienie światła jeszcze jakoś mogę sobie wyobrazić, ale jak dokładnie udało się taką rozpiętość tonalną?

Moje nieudolne próby naśladowania dają baaardzo mizerne efekty, czy ktoś wie może, jak te zdjęcia mogły zostać wykonane?

P.S. Dopiero teraz się zreflektowałem, że to niekoniecznie najlepszy dział, ale do działu "Jak.." pasuje chyba najlepiej.
 

gezaj  Dołączył: 11 Mar 2008
Nie wiem jak zrobić takie zdjęcie, ale na pewno trza mieć Canona 7d :evilsmile:
ładne zdjęcia, a to jest bardzo ciekawe
http://www.photosight.ru/...11/?from_member
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
jerz, moim zdaniem chodzi o światło.
 

jerz  Dołączył: 19 Kwi 2006
gezaj, Dla mnie super jest:
, sądzę, że da radę i bez 7d ;)

Eldred, No i tu cały mój problem - jak ustawione? :)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Coś w podobnym stylu u nas:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=35557
 

maregoc  Dołączył: 06 Lis 2010
Mnie również zżera ciekawość - kolejne wejście na ten wątek, a pytanie zostaje bez odpowiedzi.
jerz, jak wynalazłeś takiego gościa?
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
maregoc napisał/a:
Mnie również zżera ciekawość - kolejne wejście na ten wątek, a pytanie zostaje bez odpowiedzi.
jerz, jak wynalazłeś takiego gościa?


A ja nadal nie kumam w czym tkwi problem :-/ Kwestia wlasciwego oswietlenia i tyle.
Czy te zdjecia bardzo sie roznia np. od tego?
 

maregoc  Dołączył: 06 Lis 2010
Moje pierwsze wrażenie jest takie, że tam światło jest subtelniejsze (?) trudno jest ustalić jego źródło. Są cienie, ale przecież w ciemniejszych partiach jest mnóstwo szczegółów.

Sebastian,
Na tym kadrze nie ma wątpliwości skąd pada więc nie ma tajemnicy. Różnicę określę tak: trzeba by doświetlić brzeg stołu i krzesło.

Ja raczej pytam niż stwierdzam, bo ciągle się uczę. Teraz dopiero uczę się patrzeć, a gdzie jeszcze do fotografowania! ;-)
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
maregoc, tamte sceny sa zaaranzowane i ustawione pod konkretne ujecie, moje bylo strzelone z reki w skansenie i cala obrobka polegala wylacznie na szybkim przekonwertowaniu z RAWa na jpg, mysle ze moznaby z niego wyciagnac wiecej.
Gdzie masz problemy z okresleniem zrodla swiatla? Zdjecia tu pokazane (np. nalesniki i mleko) sa zrobione z pojedynczym zrodlem miekkiego swiatla, klasyczne okno. Byc moze cienie delikatnie wypelnione sa przy pomocy swiatla odbitego od blendy, byc moze po prostu lekko wyciagniete podczas obrobki.

[ Dodano: 2011-10-01, 00:18 ]
Troche inne:
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Nie wiem czy zwróciliście uwagę na długi czas naświetlania - 13sek. Po co aż tyle potrzebował?
 

jerz  Dołączył: 19 Kwi 2006
maregoc, przypadek, było jakieś jedno zdjęcie na rosyjskiej stronie i po nazwisku autora znalazłem galerię.

Zdjęcia Sebastiana są tylko trochę podobne, ale mam wrażenie, że u Sennikowa oświetlenie jest znacznie bardziej skomplikowane, na zdjęciu z naleśnikami np. jest chyba duże źródło światłą z prawej, plus coś z tyłu i z góry (kierunki cieni bańki i szklanki z mlekiem).

Co do czasu naświetlania - nie mam opinii, w sumie chyba bez znaczenia, może zależało mu na niższej czułości?
 

maregoc  Dołączył: 06 Lis 2010
Niemniej jednak warsztat ma dobry. Zdjęcia ogląda się bardzo dobrze. Urzeka pomysł, a chyba jest w tym jeszcze głębszy zamysł, którego ja nie umiem określić. Nie znam autora, ale mam wrażenie, sugeruje to obraz olejny(?), że to artysta plastyk. W sumie proste kompozycje, a jednak mają klimat. Szkoda, że takie małe zainteresowanie wątkiem, liczyłem że dowiem się więcej na temat techniki - jak wykonać takie zdjęcia. Banalna odpowiedź: światło i canon 7D ucina temat i nic nie wnosi.
Ps. Skąd informacja o długim czasie - exif przecież nic nie mówi, bo zablokowany- albo ja czegoś nie umiem odczytać ;-)
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
A bo trzeba mieć specjalną wtyczkę do odczytu ;)

Byś może światło jest naturalne. Zdjęcie wykonano chyba w starej chałupie, które z reguły mają małe okienka. Czas wykonania zdjęcia sugeruje późne popołudnie (+4h). A być może autor użył światła sztucznego - tylko jakiego?
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Robione w bardzo ciemnym pomieszczeniu i oświetlone kierunkowym, rozproszonym (np. folia na małym oknie) światłem. Perfekcyjnie dobrany kąt padania. Może jeszcze dawał jakieś wypełniające blendą. Możliwe też, że robione przy świetle sztucznym (strumienica + wysoka temperatura barwowa).

[ Dodano: 2011-10-02, 11:58 ]
Sebastian napisał/a:
Czy te zdjecia bardzo sie roznia np. od tego?


Bardzo.

[ Dodano: 2011-10-02, 11:59 ]
tref napisał/a:
Coś w podobnym stylu u nas:


Z dużym marginesem swobody ;-)
 
amico  Dołączył: 22 Mar 2010
Autor tworzy bardzo ładne "malarskie" kompozycje, świetnie oświetlone interesującym, miękkim kierunkowym światłem, umiejętnie malowane światło-cieniem sprawiającym że ta "martwa natura" żyje. Z racji niewielkiej ilości światła, użytej wysokiej przysłony, wynika długi czas naświetlania - i konieczność użycia statywu...

A szeroki zakres dynamiczny, oddanie detali w cieniach jest też zasługą wyciągania w obróbce i "malowania" w Photoshopie który autor również wykorzystuje w swoim warsztacie m.in. nakładając na większość z tych zdjęć tekstury - tekstura pokrywa równo wszystkie plany... np. http://www.photosight.ru/...11/?from_member (rysy ze ściany, przechodzą przez krzesło itd...).
Ale to moim zdaniem nie umniejsza wartości tych zdjęć. Z przyjemnością je obejrzałem.
 

maregoc  Dołączył: 06 Lis 2010
amico,
o takie spostrzeżenia mi chodziło. Gratuluję umiejętności analizy i wiedzy... to właśnie takie rzeczowe spostrzeżenia mogą mieć wpływ na nasze umiejętności.
A teraz aparat, statyw i spróbuję własnych sił.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Zdjęcie w podobnym klimacie:

Autor pytany o źródło światła pisze:
Cytat
Holga 23.09.2010 - 01:56:55
Нравится! Like! А что явдляется источником света?
Co źródło światła yavdlyaetsya? Окошко? Imigracji?

Cytat
Alexander Sennikov 23.09.2010 - 10:20:45 |
Спасибо, Оля. Dziękuję, Olga. Да, окошко, сантиметрах в пяти выше края кадра.
Tak, okna w pięciu centymetrów nad krawędzią ramy.

Co to za tajemnicze "yavdlyaetsya" którego google nie przetłumaczyło?
O warunkach zdjęcia -
Cytat
Chata, stodoła, tego lata, bardzo gorące. W ciemności lepiej

Tym razem czas naświetlania 20 sek.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
jerz, jestem w stanie założyć się o skrzynkę piwa, że źródło światła było jedno. W prostocie siła.

maregoc napisał/a:
[...]Banalna odpowiedź: światło i canon 7D ucina temat i nic nie wnosi.
[...]

Odpowiedź, wbrew pozorom, jest jeszcze banalniejsza: światło. Taki czy inny aparat nie ma nic do rzeczy.

Mam propozycje - może by spróbować swoich sił i poświęcić trochę czasu na podobna zabawę zamiast teoretyzować? Dajmy sobie chwile na zrobienie ciekawej "martwej natury" i za 10 dni pokazujemy co wyszło?
 
Charli1902  Dołączył: 19 Maj 2008
michal5150 napisał/a:
Nie wiem czy zwróciliście uwagę na długi czas naświetlania - 13sek. Po co aż tyle potrzebował?


Moim zdaniem po to, aby aby uzyskać jak największą głębie ostrości przy niskim iso.
Zauważcie że na tych obrazach w ogóle nie widać plastikowego bokeh..
I właśnie dlatego ta fotografia tak urzeka swoją plastyką.

Piękne!
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Eldred napisał/a:
moim zdaniem chodzi o światło.

tylko i wyłącznie światło - ma być miękkie i mało

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach