Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
corn napisał/a:
Przy K10 żaden obiektyw o sile światła mniejszej jak 3,5 nie będzie ostrzył przez TC Nawet SOLIGORA

Piszesz nie prawdę. Sprawdzałem z TC Tamrona x1.4 + Tamron 100-300mm f/5-6.3
 
Janusz Ka  Dołączył: 08 Wrz 2007
Witam
Jestem nowym na tym forum choć już od dawna przeglądam wasze posty. Zwykle wystarczało mi same przeglądanie a informacje były na tyle wyczerpujące że nie było potrzeby rejestrowania się. Mam jednak pytanie odnośnie GX10.
Jarek Dabrowski napisał:
W custom settings - Using aperture ring na ON
Aparat na M
Kadrujesz, pierścieniem na szkle ustawiasz żądaną przysłonę
Wciskasz AE-L, aparat przymyka przysłonę, mierzy światło i dobiera czas.
Robisz zdjęcie.
Jest OK tyle że u mnie zamiast AE-L trzeba wcisnąć zielony przycisk!
Coś jest nie tak z moim aparatem?
Pozdrawiam
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj Janusz.
Nie - wszystko jest OKO - to Jarkek nie nasmarował sobie brzuszka towotem.
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
czyli tak zwane ROTFL:)
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
Janusz Ka napisał/a:
...Jest OK tyle że u mnie zamiast AE-L trzeba wcisnąć zielony przycisk!
Coś jest nie tak z moim aparatem?...


no moim zdaniem coś jest skopanego z elektroniką. Jesli masz gwarancję to poproś, żeby zamienili ci miejscami zielony guzik z AE-L. Tym sposobem wsyzstko bedzie zgodnie z instrukcja Jarka no i zmniejszy sie ryzyko zniszczenia sprzetu przy probie naprawy elektroniki
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Kazdy GX-10 z niedziałającym guzikiem AE-L, w ramach gwarancji, zamieniam na stołową łyżkę pieprzu zielonego.

[ Dodano: 2007-09-08, 18:54 ]
Janusz Ka, moja instrukcja dotyczyła K100D.
 
Janusz Ka  Dołączył: 08 Wrz 2007
Dzięki za odpowiedź.
Oczywiście gdzieś tam pisało że chodzi o k100 bo przecież tytuł posta na to wskazuje, no ale cuż moja wina bo nie doczytałem. Oczywiście jak to na tym forum bez uszczypliwości się nie obyło. Mimo wszystko jeszcze raz dzięki.
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Nie wiem czy ktoś już to sprawdził czy nie ale dzisiaj robiąc fotki świeżo nabytą M-ką przez przypadek zostawiłem tryb P (miałem taki ustawiony z obiektywem A). Po strzeleniu kilku fotek z przerażeniem zauważyłem że nie mam ustawionego trybu M. Jakież było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem że czasy się zmieniają :shock: . Co prawda działa to tylko na pełnej dziurze ale i tak inaczej nie robiłem. A zmieniając dziurę można wprowadzić przecież korekcję odpowiednio do przymykania dziury.

Tak więc wniosek: obiektyw bez styków pracuje poprawnie w trybie P przy pełnej dziurze.

Pozdrawiam
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
negocjatorek napisał/a:
A zmieniając dziurę ...
... nic się nie dzieje. Przysłona domyka sie do zadanej wartości tylko w trybie manualnym.
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
PiotruśP błagam Cię, jak cytujesz kogoś to nie rób tego jak szmatławiec pokroju GW. :-?

Napisałem
negocjatorek napisał/a:
A zmieniając dziurę można wprowadzić przecież korekcję odpowiednio do przymykania dziury.
. Czy teraz nie ma to innego sensu niż to co zacytowałeś ? :roll: przecież nie pisałem tego w tym sensie, że przymykając przysłone coś się stanie, tylko że chcąc mieć dalej poprawny pomiar SAMI możemy wprowadzić korekcję ekspozycji.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
negocjatorek, przyczepiłem sie do tej wypowiedzi:
Cytat
A zmieniając dziurę można wprowadzić przecież korekcję odpowiednio do przymykania dziury.
... bo z jednej strony piszesz, że działa tylko na pełnej dziurze, a potem mówisz o przymykaniu tejże dziury. OK, nie rozumiem, nie wnikam ... nie ważne.

... a z tym szmatławcem ... :evil:

P.S.
W Av też będzie mierzył czas.
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
za tego szmatławca przepraszam( pisałem o gazecie nie o tobie) , ale mnie denerwuje takie całkiem selektywne cytowanie. Przynajmniej zdanie cytuj.

Pytałeś na PW jak to działa więc napiszę tu też:
powiem Ci jak to działa na moim przykładzie z M-ką 135 ze swiatłem f/3.5. Włączając program P działa w pełni sprawnie na pełnej dziurze (oczywiście na wyswietlaczu korpusu nie ma informacji o przysłonie. Jest F--) ale przymykając dziurę można przecież wprowadzić korekcję ekspozycji na plus (np +0.7) w ten sposób oszukując aparat - będzie wtedy automatycznie zmieniał czas na plus. czyli nie bedzie występowało niedoświetlenie. Pozdrawiam

Gdyby coś jeszcze był niejasne to prosze pisać

 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
negocjatorek napisał/a:
Tak więc wniosek: obiektyw bez styków pracuje poprawnie w trybie P przy pełnej dziurze.
Bo wtedy aparat działa na AV. Patrzyłeś co ci wyświetla na tylnej ściance? Bo mi Av, a nie P. :-)
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
w Av by działał gdybyś mógł zmieniać przysłone z poziomu korpusu ( a to się nigdy nie zdarzy). A tak to nie wiem co to jest i nie ważne dla mnie co wyświetla. Ważne, że działa :-B
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Hm, też mam 3 manualne szkła w tej chwili i najlepiej się z mini pracuje właśnie w Av. Ręcznie ustawiam przysłonę, a aparat sam dobiera czas. Tak więc to jest Av tyle, że wybór przysłony nie kółkiem na gripie, a pierścieniem na obiektywie. Sens ten sam chyba, co? (A nawet lepiej, bo sam widzę w wizjerze od razu głębię - bez potrzeby przymykania.
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Marooned, ale twoje obiektywy się przymykają z tego co widzę a M-ki pracują w pełnej dziurze i przymykają się dopiero przed zrobieniem zdjećia
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
Zdano, Jeżeli napisałem, że z TC =1,4 to rzeczywiście nie sprawdziłem. Może nie wiedziałem, że są również TC 1,4?. Natomiast podtrzymuję, że z TC 2x Soligor nie chodzi.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
corn napisał/a:
podtrzymuję, że z TC 2x Soligor nie chodzi.

To co innego, czyli ten konkretny model telekonwertera tak się zachowuje.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
negocjatorek napisał/a:
w Av by działał gdybyś mógł zmieniać przysłone z poziomu korpusu
Nie prawda. Av to priorytet przesłony - aparat dobiera czas do zadanej przesłony. Tak działa? ;-)
 

Diamond32  Dołączył: 20 Sie 2007
Kupiłem taki obiektyw na M42, jeszcze do mnie nie dotarł, czy jest warty tych pieniędzy i czy jest wogóle coś warty :?: Nie stać mnie na nic droższego do macro na razie.. Pozdrawiam ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach