matb  Dołączył: 02 Lis 2006
davnes, ???
Jak to aparat Cię nie puszcza? Drogę blokuje czy co? Prawdę powiedziawszy tego AE-L to sporadycznie używami zazwyczaj czas naświetlania ustawiam eksperymentalnie/na czuja/wedle upodobań. I nigdy nie mam problemów..
Podpiąłem "lufę" na M42 właśnie i bez problemu czas do 30" aparat ustawił. Ewentualnie problem może być w drugą stronę, bo z wbudowaną lampą min. czas to 1/180".
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Myślę, że przy stosowaniu obiektywów z lustrzanek anologowych o klatce 36 * 24 mm zapomina się o tym, że nie tylko ogniskową trzeba przemnożyć przez współczynnik 1,5 - 1,6 należy też tak zrobić z przesłoną - z tąd te przypadki niedoświetleń bo przecież podana na obiektywie wartość przesłon jest zależna od ogniskowej aparatu - polecam przeczytać to http://pl.wikipedia.org/wiki/Liczba_przys%C5%82ony
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
seele, nie tak. Wartości ogniskowych podane na obiektywie, również tych DA, to prawdziwe, fizyczne ogniskowe, więc nic nie trzeba mnożyć podstawiając do tego wzoru, a przysłona 5.6 w obiektywie DA to taka sama przysłona 5.6 jak w obiektywie pełnoklatkowym. Mnożenie ogniskowych tobi się tylko, żeby sobie "w głowie" łatwiej wyobrazić kąt krycia nam, homo sapiensom przyzwyczajonym do pełnej klatki. I tylko po to.
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Tak ale np. po wymianie kita na jakieś M42 pojawia się zdziwienie, że ten drugi jest "ciemniejszy" - czytałem takie posty.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
seele, zdziwienie uzasadnione, bo m42 przy przysłonie f=5.6 powinien dawać identyczne światło co kitowe SMC-DA 18-55 przy f=5.6, innymi słowy automat powinien dobrać identyczny czas. Jeśli tak nie jest, może być to wina choćby ściemniałych powłok, nieprecyzyjnie działającej przysłony (wcale bym się nie ździwił), albo pomiar przy przysłonie roboczej jest mniej precyzyjny niż przy pełnej dziurze + przelicznik ustawionej przysłony (jak w obiektywach ze stykami). Może być dużo przyczyn, ale crop nie jest jedną z nich.
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Ja nie myślę o "starzeniu" szkieł tylko o stosunku f/d jeżeli zobrazujemy "nowe" f' jako f "optyczne" * wspólczynnik dla przekątnej matrycy to wartość f'/d się zmieni bo przecież d jest takie samo.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
seele napisał/a:
f'/d się zmieni bo przecież d jest takie samo.

f' jest też takie samo.
Zapomniałeś, że ogniskowa NIGDY się nie zmienia, bo jest to fizyczna cecha obiektywu. Zmianie ulega jedynie kąt widzenia.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
seele, źle kombinujesz - f się nie zmieni, tak jak napisał emigrant, to fizyczna cecha obiektywu. Ustalona (tak jak światło) przy produkcji obiektywu i nie zmieniająca się, niezależnie, gdzie się obiektyw podepnie. Jak się podepnie do cyfranki, to, ponieważ matryca obejmuje część "pełnej klatki" zmieni się kąt widzenia.

Innymi słowy, to nie jest tak, że ogniskowa się zmienia po podpięciu obiektywu do cyfrówki. To kąt widzenia jest taki "jak" przy większej ogniskowej. To właśnie oznacza crop. A te wszystkie stwierdzenia, które można przeczytać: "pamiętajmy, że ogniskową trzeba przemnożyć przez 1.5", to tylko skrót myślowy. IMO nieszczęśliwy. Bo nic nie "trzeba" przemnożyć. Te 1.5 to taki orientacyjny numerek.

Jak przy denominacji w 1995 - był mnożnik 10000 i wiele osób sobie "przeliczało" w głowie po staremu, żeby tak "na oko" obczaić - drogie to, czy tanie? Ale stwierdzenie, że po wejściu do sklepu "trzeba" przemnożyć ceny przez 10000 było by średnio sensowne, nie? ;-)
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Ja nie napisałem, że zmieni się fizyczna wartość ogniskowej soczewki lecz ilość światła padającego na mniejszą przecież matrycę - reszta światła pójdzie bokiem - czyli o ten współczynnik zmniejszy się jakby światłosiła obiektywu - zostanie wykorzystana jego część, a nie całość.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
seele napisał/a:
Ja nie napisałem, że zmieni się fizyczna wartość ogniskowej soczewki lecz ilość światła padającego na mniejszą przecież matrycę - reszta światła pójdzie bokiem - czyli o ten współczynnik zmniejszy się jakby światłosiła obiektywu - zostanie wykorzystana jego część, a nie całość.
zapomniałeś że to szkło jest odpowiednio większe żeby oświetlić większy format. Zmarnuje się nie światło, ale rozmiar obiektywu.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Dokładnie, szkło DA będzie po prostu winietować na pełnej klatce - ale środek przy tym f=5.6 będzie naświetlony jak przy f=5.6 :-)
 
KSNS  Dołączył: 17 Maj 2007
witam, dziś chodzilem sobie po targowisku i znalazłem obiektyw w stercie rupieci i kupiłem go za 2 funty, działa choć jest trochę zabrudzony a jest to kiron 70-210mm f/4 macro 1:4 śr62 mc (japan 25913556 kino precision). prosze czy ktoś wie do jakiego aparatu można go podpiąć i czy jest coś warty, z góry bardzo dziękuje. sam dopiero zaczynam z tym wszystkim przygodę i nie znam się.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
To, do jakiego aparatu można go podpiąć zależy od tego, jaki obiektyw ma bagnet. Na bagnecie powinno być jakieś oznaczenie. Np. jeśli jest P/K, to znaczy, że możesz go podpiąć do pentaxa.
 
KSNS  Dołączył: 17 Maj 2007
ok..... pisze tylko m/md i nic niema więcej
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
KSNS, moze do Minolty
 
KSNS  Dołączył: 17 Maj 2007
to daleką drogę odbył z Rosji do Anglii, kupiłem za 2 funty więc nic nie straciłem a ładnie prezentuje się na półce.
a może są jakieś przejściówki aby można było go podłączyć pod inny aparat?
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Cytat
to daleką drogę odbył z Rosji do Anglii, kupiłem za 2 funty więc nic nie straciłem a ładnie prezentuje się na półce.
a może są jakieś przejściówki aby można było go podłączyć pod inny aparat?
_________________


a skad tu Rosja?
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Asklop, może stąd, że napisałeś króciutką odpowiedź, pod którą masz dużą stopkę, a na środku tej stopki napis "rosyjski łącznik". I kolega nie doczytał, co jest do czego.
Otóż, KSNS, żadnego rosyjskiego łącznika w obiektywie nie ma. M/MD to, o ile wiem, mocowanie minolty właśnie.
Z przejściówką, nawet jeśli jest, kombinować się chyba nie opłaca. Może kiedyś spotkasz kogoś z minoltą, to mu ten obietkyw podaruj. Albo postaw na półce. A, polując na starocie, zwróć uwagę, żeby na bagnecie było P/K, albo jeszcze lepiej P/K-A, czyli z automatyką przysłony.

 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
PiotrR, no tu mnie zaskoczyles. Obiektyw rosyjskim lacznikiem!!! No coments

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach