JESI-ONE  Dołączył: 18 Paź 2010
aa to już wiem teraz mi się zgadza już myślałem ze zakończę przygodę z m42 a tu niespodzianka nie jest tak źle:D pozdrawiam
 
nutado  Dołączył: 10 Wrz 2009
GX20 tryb manualny, obiektyw (jupiter 21M) w tryb M, przysłona np. 16, zielony przycisk - i zdjęcie prześwietlone - za dużo światła. (dlaczego??)

Jedynie co u mnie działa to: tryb Av, obiektyw w tryb M, - na pełnej przysłonie wszystko wychodzi idealnie. Zmiana przysłony np. do 16 - muszę robić korektę (obniżenie o ok. -2 do -2,5)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
nutado napisał/a:
zielony przycisk - i zdjęcie prześwietlone - za dużo światła. (dlaczego??)

Brak kompatybilności mechanicznej, to nie ma prawa działać. Musisz zablokować popychacz przysłony, przymykać do roboczej i praca w Av.
 
bokart  Dołączył: 06 Lis 2011
Witam wszystkich milutko.Jestem "nowy", chociaż nie do konca.Przeglądam to forum dosyć regularnie jako "gość" i zawsze czegoś ciekawego się dowiem.Mam pytanie..czy ktoś pracował obiektywem Sigmy MC 35-85? Jak ewentualnie obiektyw ten sprzawdzi się z lustrem cyfrowym? Pozdrawiam wszystkich :-)
 
Rava
[Usunięty]
bokart napisał/a:
Mam pytanie..czy ktoś pracował obiektywem Sigmy MC 35-85? Jak ewentualnie obiektyw ten sprzawdzi się z lustrem cyfrowym? Pozdrawiam wszystkich :-)


Bez obaw, sprawdzi się ... na swoją miarę, jak zresztą każdy. Niektóre obiektywy na gwint M42 czekały cierpliwie kilkadziesiąt lat, by pokazać do czego są zdolne na dobrych matrycach cyfrowych.

No i doczekały się. :)

[ Dodano: 2011-11-10, 01:17 ]
nutado napisał/a:
GX20 tryb manualny, obiektyw (jupiter 21M) w tryb M, przysłona np. 16, zielony przycisk - i zdjęcie prześwietlone - za dużo światła. (dlaczego??)


Spróbuj ustawić na body pomiar światła punktowy (ikona z kropką). U mnie w K10D pomogło.
 
bokart  Dołączył: 06 Lis 2011
Rava napisał/a:

bokart napisał/a:
Mam pytanie..czy ktoś pracował obiektywem Sigmy MC 35-85? Jak ewentualnie obiektyw ten sprzawdzi się z lustrem cyfrowym? Pozdrawiam wszystkich


Bez obaw, sprawdzi się ... na swoją miarę, jak zresztą każdy. Niektóre obiektywy na gwint M42 czekały cierpliwie kilkadziesiąt lat, by pokazać do czego są zdolne na dobrych matrycach cyfrowych.

No i doczekały się. :)



Dzięki za odpowiedź, mam już ten obiektyw i bawię się nim+ k-r..fajna sprawa, ale trzeba trochę czasu aby w trybie M wszystko opanować/ :-) Pozdrawiam

[ Dodano: 2011-12-05, 17:54 ]
Witam,,w końcu znalazłem trochę czasu aby pobawić się Sigmą z mocowaniem Pentax K i od razu pojawił się problem.,Obracając pierścieniem przysłony(obiektyw nie podłączony do body) widać jak przysłona ładnie się zamyka i otwiera. Po zamocowaniu obiektywu w body, kręcąc pierscieniem nie widzę żadnego ruchu przysłony.Sądzę, że ma to związek z bolcem który znajduje sie przy bagnecie obiektywu..Co zrobić aby przysłona prawidlowo reagowała po podpieciu obiektywu do body? Oczywiscie mam tryb manual i ustawione uzycie pierścienia przyslony w body..Pozdrawiam
 
Rava
[Usunięty]
bokart napisał/a:

Znalazłem trochę czasu aby pobawić się Sigmą z mocowaniem Pentax K i od razu pojawił się problem.,Obracając pierścieniem przysłony(obiektyw nie podłączony do body) widać jak przysłona ładnie się zamyka i otwiera. Po zamocowaniu obiektywu w body, kręcąc pierscieniem nie widzę żadnego ruchu przysłony.


Znaczy to tyle, że obiektyw jest w pełni sprawny. Gratulacje. Po zapięciu obiektywu do body przysłona zostanie zablokowana na maksymalnym otworze (po to, aby w wizjerze było w miarę jasno) i domknięta w chwili robienia zdjęcia - do wartości ustawionej na pierścieniu przysłony.
 
bokart  Dołączył: 06 Lis 2011
Rava napisał/a:
bokart napisał/a:

Znalazłem trochę czasu aby pobawić się Sigmą z mocowaniem Pentax K i od razu pojawił się problem.,Obracając pierścieniem przysłony(obiektyw nie podłączony do body) widać jak przysłona ładnie się zamyka i otwiera. Po zamocowaniu obiektywu w body, kręcąc pierscieniem nie widzę żadnego ruchu przysłony.


Znaczy to tyle, że obiektyw jest w pełni sprawny. Gratulacje. Po zapięciu obiektywu do body przysłona zostanie zablokowana na maksymalnym otworze (po to, aby w wizjerze było w miarę jasno) i domknięta w chwili robienia zdjęcia - do wartości ustawionej na pierścieniu przysłony.


Dzięki za odpowiedź..doszedłem do tego metodą prób i błędów..Pozdrawiam
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Zapytam w tym temacie miłośników obiektywów manualnych - który z pleśniaków z bagnetem K urzekł Was do tego stopnia, że trzymacie go to tej pory pomimo dostępnych dzisiaj dziesiątek świetnych obiektywów do cyfraków? B)

Mam trochę miejsca na półce i tak mnie coś naszło na zakup metalowo-szklanych zabawek celem poeksperymentowania ;-)
Kupiłem na początek muszlę powiększającą, M50/2,0 i K55/2 :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
rey napisał/a:
który z pleśniaków z bagnetem K

Pleśniaki to M42.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
To słabo obeznany jestem, byłem przekonany, że te stare trzydziestoletnie z bagnetem Pentaxa też ;-)
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
rey napisał/a:
stare trzydziestoletnie

Wtedy to zaczynali produkować obiektywy AF... stare, heh :->
 
Adamss68  Dołączył: 31 Sie 2009
rey,Mam SMC M 50 1,4,raczej nigdy go nie sprzedam :-) ,a z pleśniaków Jupiter 135...choć ostatnio pod światło dojrzałem co nieco(ową pleśń).Jednak,fotki dalej robi świetne.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
romeoad napisał/a:
... stare, heh

No dobra, wiekowe ;-)

Adamss68 napisał/a:
Mam SMC M 50 1,4,raczej nigdy go nie sprzedam

Jest jedna interesująca oferta tego szkła na alledrogo i wydaje się być wiarygodna, ile można teraz dać za to szkło?

Linków chyba nie można dawać, napiszę tylko, że w tej chwili cena to 225zł B)

 
Adamss68  Dołączył: 31 Sie 2009
rey, o ile sobie przypominam,to cena oscylowała coś koło tego,.Jak w dobrym stanie,warto dać tę kasę.Jak widzę,jest to licytacja,pewnie stanie coś koło czterech stówek :-/ .

 

axolotl  Dołączył: 01 Lis 2011
Rey dlaczego nie sprawisz sobie smc pentax-a 50 1.7.Za swojego dalem 260 zl i jestem z niego bardzo zadowolony. Ustawiasz obiektyw na A, na body priorytet przysłony ostrzysz manualnie a potwierdzenie ostrosci dostaniesz z aparatu, jak masz dobrze korpus ustawiony to wlaczasz przechwytywanie ostrosci i walisz ile wlezie .... 80% zdjec trafionych a i ostrosc od pelnego dziurska masz .... swietne, tanie szklo i co najwazniejsze nie trzeba adapterow m42 ani nic. ;)

Pozdrawiam.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
axolotl napisał/a:
dlaczego nie sprawisz sobie smc pentax-a 50 1.7

Miałem, używałem za czasów K-xa, ale zniechęciłem się, może przez brak muszli powiększającej, szybkości LV oraz braku matówki z klinem ;-)

Nie wiem czy znajdę, ale jeżeli M czy M42 szukam czegoś do pracy na pełnej przysłonie, A na pełnej i w pobliżu ;-)
 
Adamss68  Dołączył: 31 Sie 2009
axolotl,z obiektywem 1,4,robisz tak samo.Tylko,jest jedna poważna zaleta tej przysłony...jest miękko na 1,4.Do portretu...miodzio ;-)
 
Kecaj  Dołączył: 05 Mar 2012
Mam pytanie niekoniecznie w pełni dotyczące tematu, ale mieszczący się w tematyce starszych obiektywów i cyfrowego korpusu więc nie chciałem zaśmiecać forum nowym tematem. Jeżeli mam obiektyw z literką A na pierścieniu to czy w trybie M na aparacie mogę z body ustalać przysłonę, czy muszę ustawiać ją ręcznie i mierzyć jak w przypadku bezstykowych aparatów od niedawna jestem właścicielem dslr'a stąd nie orientuję się za bardzo w tym temacie. A szykuje się na wzbogacenie szklarni z systemu starszymi obiektywami, stąd takie moje zainteresowanie. Swoją drogą z analogami nie było tyle problemów 8).
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kecaj napisał/a:
Jeżeli mam obiektyw z literką A na pierścieniu to czy w trybie M na aparacie mogę z body ustalać przysłonę

Tak ale pierścień przysłon musi być w pozycji A.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach