KSNS  Dołączył: 17 Maj 2007
ha ha he he ale wyszło z tym rosyjakiem.........
dzięki za pomoc koledzy
 
masterblaster  Dołączył: 04 Cze 2007
KSNS napisał/a:
to daleką drogę odbył z Rosji do Anglii, kupiłem za 2 funty więc nic nie straciłem a ładnie prezentuje się na półce.
a może są jakieś przejściówki aby można było go podłączyć pod inny aparat?


Md to chyba tylko do Minolty, starej zresztą, widziałem jakieś przejściówki do Dynax/Alfa na Raysfoto.pl, ale kosztują jakieś koszmarne pieniądze (ponad 300 zeta).

BTW, ten koleś wie sporo o Minoltach.
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
mam podłączony obiektyw przez przejściówkę pentacon six na bagnet k nie działa mi potwierdzenie ostrości co i gdzie mam przytrzec żeby to stykało i działało potwierdzenie?? :roll:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:

W custom settings - Using aperture ring na ON
Aparat na M
Kadrujesz, pierścieniem na szkle ustawiasz żądaną przysłonę
Wciskasz AE-L, aparat przymyka przysłonę, mierzy światło i dobiera czas.
Robisz zdjęcie.
Wstawiasz do galerii p@pl i podajesz na forum linka.


Tylko i aż tyle.
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
mam wszystko tak zrobione a kropka od potwierdzenia nie pojawia się.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
davnes, sprawdź jeszcze czy styki na korpusie są zwarte, jeżeli nie to zewrzyj jakimś sreberkiem czy czymś w tym rodzaju.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dla potwierdzenia ostrości styki nie muszą być zwarte. Włączona musi być opcja Fl with S lens used.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
plwk, ktoś pisał na temat styków i zwierania ich sreberkiem.
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
które dokładnie styki trzeba zewrzeć?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
davnes, sam tego nie przerabiałem. W którymś wątku było o zwieraniu styków na korpusie bo obiektyw od spodu był polakierowany. Jak wkręcasz obiektyw z gwintem to zwiera wszystkie styki.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zdano napisał/a:
plwk, ktoś pisał na temat styków i zwierania ich sreberkiem.

To było dawno i nieprawda jak mówiło się 50 lat temu (trochę chyba przegiąłem z ilością tych lat). Zwarcie styków jest konieczne aby działał pomiar światła w trybie M po naciśnięciu AE-L, dla potwierdzenia ostrości nie jest potrzebne (założyłem obiektyw z przekładką z papieru i potwierdzenie ostrości działa).
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
A u mnie w mz-50 z heliosem potwierdzenie ostrości było dopiero po zdarciu farby tak zwarło styki. Wcześniej parę razy eksperymentowałem z folią aluminiową :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
davnes, instrukcja obsługi K100D, strona 107, pozycja druga od góry w tabelce.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Grendel napisał/a:
A u mnie w mz-50 z heliosem potwierdzenie ostrości było dopiero po zdarciu farby tak zwarło styki. Wcześniej parę razy eksperymentowałem z folią aluminiową :)
U mnie po podpięciu SMC-M 28 mm, które to szkło zwierało styki MZ-50-tki, nie było potwierdzenia ostrości. Jedynie po całkowitym zaizolowaniu styków uzyskiwałem pomiar światła.

Jeżeli chodzi o potwierdzanie ostrości w cyfrowych body to tak jak napisał plwk - nic nie trzeba zwierać. Ostrość potwierdza nawet gdy przyłoży się do bagnetu soczewkę z lupy powiększającej. Trzeba jedynie ustawić wszystko w menu.
 

dismas  Dołączył: 26 Mar 2007
plwk napisał/a:
Zdano napisał/a:
plwk, ktoś pisał na temat styków i zwierania ich sreberkiem.

To było dawno i nieprawda jak mówiło się 50 lat temu (trochę chyba przegiąłem z ilością tych lat). Zwarcie styków jest konieczne aby działał pomiar światła w trybie M po naciśnięciu AE-L, dla potwierdzenia ostrości nie jest potrzebne (założyłem obiektyw z przekładką z papieru i potwierdzenie ostrości działa).


Co do potwierdzania ostrości - potwierdzam :mrgreen: styki nie muszą być zwarte. W przypadku obiektywów M42 potrzebne jest zwarcie styków przy pomiarze ekspozycji w trybie Av; w przeciwnym wypadku łże jak pies - niedoświetla o jakieś 2 stopnie :-x (K100D).
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
dismas napisał/a:
W przypadku obiektywów M42 potrzebne jest zwarcie styków przy pomiarze ekspozycji w trybie Av; w przeciwnym wypadku łże jak pies - niedoświetla o jakieś 2 stopnie

Tu cie mam! A ja się zastanawiałem, czemu mi takie niedoświetlone zdjęcia z Pentaconem wychodzą.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
No to się chopaki zdecydujcie :mrgreen: To w końcu trzeba zwierać, czy nie?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dla samego potwierdzenia ostrości nie trzeba ale jeśli chce się mieć jeszcze dodatkowo prawidłowy pomiar a obiektyw nie ma przewodzącej dupki to trzeba :evilsmile:
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
Amen- działa!!!
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
davnes, napisz co było nie tak.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach