Kecaj  Dołączył: 05 Mar 2012
Dzięki wielkie za informacje.
 
Rafał36  Dołączył: 14 Mar 2012
Witam. Podepnę się do wątku żeby nie zaśmiecać forum.
Posiadam obiektyw SMC PENTAX-A ZOOM 70~210mm i chciałbym się dowiedzieć czy on "TAK MA" czy możne jest w nim jakiś defekt. Robiąc zdjęcia na krótki dystans z ogniskową 210 mogę go poprawnie wyostrzyć i robić ładne portretówki dzieciom, natomiast kiedy chcę ściągnąć jakiś obiekt z większej odległości przy tej samej ogniskowej, szkło zachowuje się tak jak by mu brakowało zakresu do ostrzenia. Nawet na nieskończoności "mydli". Mając drugi obiektyw SMC PENTAX-F ZOOM 70~210mm nie mam w nim takiego problemu. Wie ktoś w czym może tkwić przyczyna takiego zachowania się obiektywu?
Pozdrawiam.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zobacz czy na śrubkach nie ma śladów rozbierania? Chyba był rozbierany i źle złożony.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Rafał36, nie nabyłeś czasem tego obiektywu:
http://pentax.org.pl/view...ighlight=70-210
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tamten ostrzy poza nieskończoność więc to chyba jakiś inny.
 
Rafał36  Dołączył: 14 Mar 2012
Mój kupiłem na alledrogo. Na pierwszy rzut oka wygląda OK. Dziękuję za link, trochę mi rozjaśnił sytuacje.

[ Dodano: 2012-04-04, 08:37 ]
Udało się. Zrobiłem tak jak pisał dybon i szkło zaczęło ostrzyc na nieskończoności.

[ Dodano: 2012-04-04, 13:51 ]
Jeszcze jeden drobiazg, chyba był rozbierany bo na krawędzi gumy obudowa jest "porysowana". W normalnym użytkowaniu nie mają prawa wystąpić takie ślady. Widać że ktoś nieporadnie podważał gumę by dostać się do śrubek (u mnie były cztery, a nie dwie).
 
radsos95  Dołączył: 12 Kwi 2011
[quote="bokart"]
Rava napisał/a:
bokart napisał/a:

Znalazłem trochę czasu aby pobawić się Sigmą z mocowaniem Pentax K i od razu pojawił się problem.,Obracając pierścieniem przysłony(obiektyw nie podłączony do body) widać jak przysłona ładnie się zamyka i otwiera. Po zamocowaniu obiektywu w body, kręcąc pierscieniem nie widzę żadnego ruchu przysłony.


Znaczy to tyle, że obiektyw jest w pełni sprawny. Gratulacje. Po zapięciu obiektywu do body przysłona zostanie zablokowana na maksymalnym otworze (po to, aby w wizjerze było w miarę jasno) i domknięta w chwili robienia zdjęcia - do wartości ustawionej na pierścieniu przysłony.


Witam. Aby nie zakładać nowego wątku:
Kupiłem ostatnio obiektyw LUXON MC 80-200 na bagnet PK
Problem polega na tym że body nie zmienia mi przesłony. Tzn jest to obiektyw manualny, ustawiam go na MF, z programów jakie moge wybrać to tylko Av lub M, gdy kręcę pierścieniem przysłony w wizjerze nic się nie zmienia jak to ma miejsce w moim HELIOSIE. Sprawdzałem ręką - po naciśnięciu takiego wichajstra w obiektywie listki się ładnie otwierają. Tylko dlaczego BODY cały czas robi zdjęcia na PEŁNEJ DZIURZE? Moze ktoś mógłby mi pomóc rozwiązać ten problem. Z ostrzeniem nie ma problemu tylko z tą kijową przesłoną. Poniżej link do tego obiektywu Dodam ze nie mam tam trybu A


 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przeczytałeś wątek od początku? Wszystko zostało kilka razy opisane.

W body trzeba ustawić zezwolenie na użycie obiektywów z pierścieniem przysłon (ostatnia zakładka w menu custom). Pracujemy na M, kadrujemy, ostrzymy, naciskamy zielony przycisk (albo AEL w starszych body) dla przymknięcia przysłony, wykonania pomiaru i zapamiętania, robimy zdjęcie.
 

disciple  Dołączył: 19 Mar 2008
Mam do kilka amatorskich pytań dot. obiektywu manualnego (z Samsungiem GX-10). Pierwszy raz dzialam z obiektywem manualnym. Mam od wczoraj Rikenon XR 50mm f2 L i testuję jego działalność. Przeczytałem trochę o o tym na forum, także przekartkowałem ten temat i mam jeszcze kilka zapytań:

- po podłączeniu Samsung nie pytał mnie o podanie ogniskowej obiektywu (pisaliscie, że lustrzanka pyta) - czy to ma znaczenie, że nie pytał? A może Samsungi nie pytają..
- w CUSTOM2 Menu nad rubryką "Use aperture ring" jest rubryka "Green Button in TAv&M" (tam są opcje: Program Line - ta jest wybrana, oraz dwie inne TV Shift i AV Shift). I moje pytanie: czy wybór tych opcji ma znaczenie przy obiektywie manualnym? Czy może one nie mają zastosowania?
- jak jest z używaniem / doborem tulipana do obiektywu manualnego? Tulipan z mojego kita nie pasuje do Rikenona (nie ma na nim "szyny" na ktorym zaskoczyłłby tulipan). Więc czy na manulnym pracuje się bez tulipana?:-)
- po obejrzeniu pierwszych wykonanych zdjec widzę, że ostrosc na nich zdarza się czasem na innych obiektach niż miałem to zamiarze. Ale to pewnie kwestia wyuczenia, kadrowania, chwytu, o czym byla mowa w temacie?
- mam wstepne wrażenie, że zdjecia wykonane na f2 są trochę przyciemnione (we wczorajszym sloneczym dniu aparat dobieral z reguly czas 2000, 4000). Najlepiej (jasnosc, przejrzystosc) wychodzily kadry z przesloną 2.8, 4, 5.6.

Dzięki z góry za odpowiedzi na moje wątpliwości. :-)
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
disciple napisał/a:
A może Samsungi nie pytają..
Nawet K-5 nie pyta ;-) gdy SR wyłączone.
disciple napisał/a:
Więc czy na manulnym pracuje się bez tulipana?:-)
Są osłony wkręcane w gwint filtra.
 
piotrox  Dołączył: 30 Sty 2010
Podpiolem dzisiaj do mojej K5 Heliosa 44M-4 58 f2 w menu C pozycja 27 użycie pierscienia przyslony ustawilem na dozwolone ustawialem ogniskową obiektywu na 55 a nastepnie na 85 w obydwu przypadkach jak robie zdjecia z odleglości powyżej 5 metrów zdjecia wychodza nie ostro robilem też zdjęcia krajobrazu i też jest nieostro ( brakuje mi zakresu pierścienia ostrości , ostrośc trochę się poprawia przy przysłonie f16 ale też niemam prawidłowej ostrości) Nie wiem co mam dalej robić. Dodam jeszcze że podpinałem starszego Heliosa tzn 44M-2 ale na nim jest jeszcze gorzej
Mam jeszcze jedno pytanie zakładając adapter na body to wydaje mi się że on zwiera wszystkie styki. Czy to jest OK czy tak ma być
Ps dodam jeszcze że zakładając Heliosa zauwazyłem że mogę robić z piorytetem przyslony zauważylem że aparat dobiera odpowiednio czasy
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
piotrox, a mie masz przypadkiem adaptera z kołnierzem ?
piotrox napisał/a:
zakładając adapter na body to wydaje mi się że on zwiera wszystkie styki.
bo coś wydaje mi się że owszem i stąd brak nieskończoności
 
piotrox  Dołączył: 30 Sty 2010
arQ napisał/a:
piotrox, a mie masz przypadkiem adaptera z kołnierzem ?
piotrox napisał/a:
zakładając adapter na body to wydaje mi się że on zwiera wszystkie styki.
bo coś wydaje mi się że owszem i stąd brak nieskończoności

a ma zwierać czy nie bo wcześniej czytalem ze to dobrze że zwiera

kołnierz adaptera ma grubość 1 mm

Przed chwilą na stronie fotozakupy przeczytałem to:

Adapter montowany jest na bagnecie Pentax K w podobny sposób w jaki montuje się obiektywy. Czerwony znacznik na adapterze ułatwia jego prawidłowe zamontowanie. Następnie obiektyw z gwintem M42 wkręcany jest w gwint adaptera. Ostrość (oraz przysłonę w obiektywach bez bolca przysłony) ustawia się manualnie na obiektywie, natomiast czas naświetlania może być ustawiany w aparacie ręcznie (w trybie manualnym), lub automatycznie (w trybie Av) w zależności od modelu aparatu.


Adapter nie daje możliwości ostrzenia na nieskończoność !!
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
piotrox napisał/a:
w obydwu przypadkach jak robie zdjecia z odleglości powyżej 5 metrów zdjecia wychodza nie ostro

Adapter musi być bez kołnierza.
 
kasat  Dołączył: 17 Lut 2012
piotrox napisał/a:
arQ napisał/a:
piotrox, a mie masz przypadkiem adaptera z kołnierzem ?
piotrox napisał/a:
zakładając adapter na body to wydaje mi się że on zwiera wszystkie styki.
bo coś wydaje mi się że owszem i stąd brak nieskończoności

a ma zwierać czy nie bo wcześniej czytalem ze to dobrze że zwiera

kołnierz adaptera ma grubość 1 mm

Przed chwilą na stronie fotozakupy przeczytałem to:

Adapter montowany jest na bagnecie Pentax K w podobny sposób w jaki montuje się obiektywy. Czerwony znacznik na adapterze ułatwia jego prawidłowe zamontowanie. Następnie obiektyw z gwintem M42 wkręcany jest w gwint adaptera. Ostrość (oraz przysłonę w obiektywach bez bolca przysłony) ustawia się manualnie na obiektywie, natomiast czas naświetlania może być ustawiany w aparacie ręcznie (w trybie manualnym), lub automatycznie (w trybie Av) w zależności od modelu aparatu.


Adapter nie daje możliwości ostrzenia na nieskończoność !!


No i w ostatnim zdaniu masz odpowiedź na Twój problem.
Z kołnierzem to obiektyw do przeróbki , od razu mówię że w tym modelu nie ma pierscieni dystansowych które można wyjąć (przynajmniej w moim nie było).
Ale dasz sobie radę.
Pozdrawiam
 
piotrox  Dołączył: 30 Sty 2010
plwk napisał/a:
piotrox napisał/a:
w obydwu przypadkach jak robie zdjecia z odleglości powyżej 5 metrów zdjecia wychodza nie ostro

Adapter musi być bez kołnierza.

A bywaja takie?
Głupie pytanie , już znalazlem nawet orginalnego pentaxa tylko cena wysoka 100zł a podróbki 39- 45

 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
piotrox napisał/a:
A bywaja takie?
cała masa różnej jakości ;-)

[ Dodano: 2012-06-23, 19:42 ]
zabezpieczeniem przed przekręceniem jest tzw. blaszka - słynna i legendarna - jedni od niej stronią i wykręcają inni chwalą że jest - ogólnie jak masz oryginalny adapter Pentaksa jest oki w innym przypadku bym wykręcił
 
przemi  Dołączył: 03 Gru 2010
Te z kołnierzem nie ostrzą na nieskończoność, za to jak mają nacięcie na bolec blokujący obiektyw to siedzą w body bez żadnych blaszek i innych wynalazków, mój wkręca się palcami i palcami wyjmuje po wciśnięciu guzika do zwalniania obiektywów. Takiego używam do portretów i do makro z pierścieniami bo jet łatwo założyć i wyjąć.
Ostrzący na nieskończoność jak mówią koledzy nie ma kołnierza, cały wchodzi do wewnątrz dziury na obiektyw. Taki też mam, kupiłem wersję z kluczem do wyciągania go z body, jak się obczai jak to robić to klucz wystarczy użyć aby odblokować blaszkę która nie pozwala mu się wykręcić z body i później to już idzie dwoma palcami.
 
piotrox  Dołączył: 30 Sty 2010
arQ napisał/a:
piotrox napisał/a:
A bywaja takie?
cała masa różnej jakości ;-)

[ Dodano: 2012-06-23, 19:42 ]
zabezpieczeniem przed przekręceniem jest tzw. blaszka - słynna i legendarna - jedni od niej stronią i wykręcają inni chwalą że jest - ogólnie jak masz oryginalny adapter Pentaksa jest oki w innym przypadku bym wykręcił

chcę teraz kupić adapter bez kołnierza i wlasnie widzę że są z tą blaszką i bez i niewiem który kupić? Ten mój z kołnierzem niema żadnej blaszki i w K5 ładnie się blokuje wiec po jakiego ta blaszka?
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
piotrox napisał/a:
Ten mój z kołnierzem
no właśnie - w kołnierzu masz otwór który się pięknie komponuje z blokadą na bagnecie. Adapter bez kołnierza wygląda nieco jak redukcja filtrowa i wchodzi cały w bagnet - styki i blokada na zewnątrz bagnetu będą pięknie widoczne
http://t2.gstatic.com/ima...P7kOFVSCp2Oex8N



blaszka blokuje adapter, który w innym przypadku przy większej sile obrotu zestawem obiektyw Adapter może spowodować (co nie znaczy, że musi) wykręcenie się z body - kwestia bardzo indywidualna - z moich słoików Pentacon 200/4 wkręca się bardzo luźno, Jupiter 135/3,5 bardzo ciężko wchodzi, za to idealny opór stawia MIR 37/2.8 ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach