brodkasz  Dołączył: 06 Sty 2014
Tak ale właśnie przy robieniu fotki się nie przymykała. Teraz znowu wszystko jest dobrze. Może to wina obiektywu bo jak go kupiłem listki były sklejone i go czyściłem, bo przesłona w ogóle nie chodziła.

[ Dodano: 2014-01-25, 16:30 ]
W każdym razie Bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc.
Pozdrawiam Brodkasz.
 

ringo13  Dołączył: 25 Lut 2013
Czy ktoś próbował zamiast zdrapywania lakieru pod stykami lub podkladania sreberka na lakierowanej dupce obiektywu polakierować dupkę w miejscu styków lakierem przewodzącym prąd na bazie srebra lub grafitu?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Można i tak, jeśli lakier jest przerwodzący to wszystko będzie działało.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Trochę zapewne naiwne pytanie: czy po zdemontowaniu z puszki szkła bez styków i zamontowaniu takiego ze stykami trzeba przełączyć z powrotem użycie pierścienia przysłony (wyłącz)?
Czy też nie ma to żadnego znaczenia?
 
Kocur  Dołączył: 04 Maj 2011
Nie trzeba
 

Robert.S.  Dołączył: 06 Lip 2015
Witam.

Obiecałem czytać i nie nudzić ale, :oops: ...
Piekli mnie sprawa bo, posiadam (jak na załączonym obrazku) manualnych sztuk dwie obiektywów. I chętnie sprawdziłbym jakie efekty z k-7 można by z nich uzyskać.


Pytanie, czy znajdę gdziekolwiek adaptator do tak różniących się bagnetów?
I kolejne, czy sensownie jest szukanie takich rozwiązań?



Dzięki za wszystkie wskazówki :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Fujica ma krótszą od Pentaksa odległość rejestrową więc przejściówka musiałaby mieć soczewkę.
 

Robert.S.  Dołączył: 06 Lip 2015
Dzięki Plwk za informacje.
To, pewnie pociąga za sobą dodatkowe "kombinacje". W imię jednak "postępu naukowego" może warto poszukać takiej przejściówki :-P .
Tylko... :oops: nie wiem jak i czego konkretnie szukać :oops: .
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
Jeżeli masz ochotę pobawić się nietypowymi szkłami to lepiej chyba już sobie poeksperymentować ze szkłami M42. Tam sytuacja jest prostsza bo przejściówki nie posiadają dodatkowych elementów optycznych. Wprowadzanie dodatkowej soczewki w przejściówce, w przypadku Fujiki, spowoduje na pewno spadek jakości optycznej podpiętego w ten sposób obiektywu. Moim zdaniem szkoda prądu ...
 

Robert.S.  Dołączył: 06 Lip 2015
lukarch napisał/a:
Jeżeli masz ochotę pobawić się nietypowymi szkłami to lepiej chyba już sobie poeksperymentować ze szkłami M42. Tam sytuacja jest prostsza bo przejściówki nie posiadają dodatkowych elementów optycznych. Wprowadzanie dodatkowej soczewki w przejściówce, w przypadku Fujiki, spowoduje na pewno spadek jakości optycznej podpiętego w ten sposób obiektywu. Moim zdaniem szkoda prądu ...


Hmm, tak szybko się poddać ? :-D .
W rezultacie póki, co mam jeszcze "sporo pracy" z kitowym obiektywem :mrgreen: .Przemyślę jeszcze sprawy a może w między czasie urodzi się jakiś pomysł ;-) .

W każdym razie Lukarch dzięki za opinie :-) .
 
thudy  Dołączył: 12 Wrz 2015
Witam!

Starałem się przeanalizować cały temat, ale być może coś pominąłem, albo nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania - więc pozwolę sobie je tutaj zadać.
Nadmienię że jestem raczkującym w temacie, więc proszę o wyrozumiałość.
Posiadam aparat K-50 - z tego co wiem brat bliźniak K-30 o którym tutaj była już mowa - chciałbym zaopatrzyć się w analogowy obiektyw Pentax-M 50mm f/1.7 o którym czytałem pochlebne opinie - ponieważ fascynują mnie portrety i w tym kierunku chciałbym iść.
Z informacji które udało mi się tutaj otrzymać to na pewno aparat trzeba przestawić w tryb manualny - z resztą należę do osób które lubią mieć kontrolę nad aparatem więc zazwyczaj mam wybrany nie tylko tryb M, ale również manualne ISO i wyłączony AF - czas na pytania:
1. - chciałbym tylko potwierdzić że w/w obiektyw będzie pasował ?
2. - jak jest z ustawianiem przesłony - reguluję na pierścieniu i tą samą wartość ustawiam na aparacie ? czy aparat jest sam w stanie sobie wykryć ustawioną przesłonę po wciśnięciu spustu migawki do połowy ?
3 - czy aparat jest w stanie potwierdzić poprawne ustawienie ostrości jak to robi dotychczas ?
4 - czym się różni obiektyw Pentax-M od Pentax-A

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
1. Tak
4. A w odróżnieniu od M posiada styki i działa z nim wszystko oprócz AF.
 
thudy  Dołączył: 12 Wrz 2015
Czyli rozumie że w modelu Pentax-A aparat "otrzyma" informacje na temat ustawionej przesłony ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak.
 
skwara  Dołączył: 16 Sie 2007
Mam taki problem:
Podpoiłem TAKUMAR 135 2.5 pod K-3II i GX20. Pstrykałem zdjęcia na każdej przysłonie za pomocą zielonego guziczka robiłem pomiar światła, aparaty dobierały czas migawki.
W K-3II bardzo ładnie dobrał czas a w GX20 od max przysłony zdjęcie niedoświetlone aż do min przysłony zdjęcia prześwietlone.
Teraz pytanko czy ja jestem do bani i nie wiem co w GX20 ustawić przy było poprawnie czy GX20 jest do bani z zielonym guziczkiem (w nowszych modelach coś zaczęli poprawiać?). Może ma znaczenie w GX20 zaklejenie odpowiednich pinów?
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
Na początku przyznam się bez bicia, że wszystkich stron tego tematu nie zdołałem przeczytać, więc jeśli odpowiedź na moje pytanie już padła, to nie krzyczcie zbyt mocno. ;-)

Generalnie mam K-50 i manualny obiektyw Tokina 70-210 z trybem A dla przysłony i od jakieś czasu mnie gnębi jedna rzecz, otóż wartości przysłony ustawione na obiektywnie nie są takie same jak ustawione w korpusie w trybie A. Generalnie przysłona jest przymykana mocniej w trybie A, a różnica jest w granicach 1EV na krótkim końcu i 1,3EV na długim końcu.

Czy takie coś jest normalne i po prostu trzeba się do tego przyzwyczaić, czy też coś jest nie tak ? Z góry dziękuję za pomoc.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jacaw, a jak to zauważyłeś ? Tylko na podstawie EXIF-u ? Natomiast przy ustawianiu przysłony na obiektywie, często trzeba wprowadzać korektę naświetlania, która zależy od obiektywu. Pzdr.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Jacaw, A dlaczego mając obiektyw typu A ustawiasz ręcznie przysłonę? Na mój rozum, body robi pomiar światła wpadającego uznając, że jest w pełni otwarty.
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
@powalos: ustawiłem przysłonę ręcznie na np. 5,6 (oczywiście tryb ręczny, czyli czas naświetlania i ISO stałe) i zrobiłem zdjęcie, potem przestawiłem na A, w korpusie wybrałem 5,6 i znów fotka. Te drugie było ciemniejsze, więc znów ręcznie ustawiłem na obiektywnie przysłonę na 8 i fotka... i ta mniej więcej odpowiadała temu co uzyskałem przy 5,6 w korpusie. Jedynie przysłona 4 (pełen otwór) jest w obu przypadkach taka sama.

@rychu: generalnie bez powodu, tak po prostu postanowiłem się pobawić i zauważyłem takie coś. W tym przypadku korpus nic nie ustawia, mam tryb ręczny, stały czas naświetlania i stałe ISO oraz ręcznie wybraną przysłonę: raz przez pierścień na obiektywnie, a raz przez korpus i jest różnica. Pytanie dlaczego i która wartość przysłony jest prawidłowa, czy oszukuje pierścień, czy korpus ? Tak, wiem, że to nie ma zbytnio praktycznego znaczenia, bo liczy się efekt końcowy, ale zastanawia mnie ta rozbieżność.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jacaw, tak jak pisałem uprzednio. W obiektywach "A" różnych producentów, różnie działa symulator przysłony i dlatego często trzeba wprowadzać poprawkę. Najczęściej jest to stała wartość.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach