TomekS  Dołączył: 05 Mar 2007
Aparat K10D + szkło M- wchodzę na Manual i przed zrobieniem zdjęcia ustawiam prawidłowy pomiar przesuwając wajchę GO lub wciskując zielony guzik, wartość przysłony wcześniej wybrana. Rozumiem, że wciśnięcie guzika AE Lock dotyczy tylko modelu K100D? Pytam bo u mnie w K10D nie przymyka przysłony w powyższych warunkach.
A u Was?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
TomekS napisał/a:
wciśnięcie guzika AE Lock dotyczy tylko modelu K100D?
i serii *ist. Tak, w K10D tą funkcję pełni guzik zielony.
 

TomekS  Dołączył: 05 Mar 2007
Dziękuję Jarek, właśnie doczytałem w innym wątku.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
i serii *ist.

To *ist działa ze szkłami M i K? Nie ma wykastrowanego bagnetu jak MZ-30 czy MZ-50?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
matb napisał/a:
To *ist działa ze szkłami M i K?
Pytacz pytał o DSLRy (jak mniemam). Chodziło mi o DS(2) i DL(2).
 
areus  Dołączył: 26 Lip 2007
ja mam pytanko. wlasnie podłaczylem do k100d heliosa 58/2 z przejsciowka oczywiscie:) robi ladne fotki dobre kolory lecz gdy wlaczam lampe to wszystkie wychodza przeswietlone i w błekicie, poradzcie cos prosze, moze trzeba gdzies w ustawieniach to dopracowac. dodam ze aparat mam tydzien dobry wiec jestem świezybka :) pozdro

www.areus.fotomotywy.pl
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Pentax chyba sobie nie radzi z takim połączeniem (obiektyw bez styków i lampa). Nie wiem czy da się coś osiągnąć wbudowaną lampą w tym przypadku.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
areus, z Heliosem musisz pracować z lampą w manualu.
 
areus  Dołączył: 26 Lip 2007
ok, juz poradzilem sobie, musialem balans bieli sam ustawic w : white balance manual
i wszystko gra :)
pozdro


www.areus.fotomotywy.pl
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
Gdyby ktoś szukał jak włączyc potwierdzanie ostrości w K100D z zapiętym manualnym obiektywem to:

plwk napisał/a:
Instrukcja obsługi w pdf, strona 107.


A konkretnie:
Menu Custom Setting
FI with S lens used - Włącza wskaźnik ostrości, kiedy używany jest przykręcany
obiektyw. Obiektyw jest rozpoznawany, nawet jeśli nie był zamocowany
na aparacie w momencie włączenia tego ustawienia.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na poprzedniej stronie w tym wątku już to było
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
sorry za lenistwo... ;-)
 

athomer  Dołączył: 26 Lip 2007
[quote="plwk"]
Jarek Dabrowski napisał/a:

Kadrujesz, pierścieniem na szkle ustawiasz żądaną przysłonę
Wciskasz AE-L, aparat przymyka przysłonę, mierzy światło i dobiera czas.


A ja jeszcze z innej beczki. Mam kasetke i pierwsze szkło m42 - Porst 135/2,8 A\M. Wszystko ok, trochę niedoświetla (pomimo zwartych styków :-) ) ale koryguję ręcznie.

Mam natomiast taki problem - Kiedy kręcę pierścieniem przysłony sama przysłona domyka się lub otwiera. Zgodnie z powyższym cytatem powinno to się odbyć dopiero po wciśnięciu AE-L. W moim przypadku utrudnia to bardzo ostrzenie/kadrowanie przy mniejszych dziurach. Oczywiście mogę ostrzyć na pełnej dziurze, domknąc i zmierzyć śiwatło, ale zaintrygowało mnie że domknięcie powinno się odbyć dopiero po wciśnięciu AE-L. Czy to ja błądzę czy mam jakiś problem na linii body-przejściówka-obiektyw?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
athomer napisał/a:
Kiedy kręcę pierścieniem przysłony sama przysłona domyka się lub otwiera. Zgodnie z powyższym cytatem powinno to się odbyć dopiero po wciśnięciu AE-L.
Nienienienienienienienienienienienienienienienienienie!

m42 w Av na roboczej (nie używamy guzika)
gołe M i K w Manualu, z guzikiem

Rozjeżdżamy się w rozumieniu "obiektyw manualny" tudzież "obiektyw bez styków". W domyśle chodziło o obiektyw na bagnet.

[ Dodano: 2007-08-13, 16:16 ]
athomer napisał/a:
Oczywiście mogę ostrzyć na pełnej dziurze, domknąc i zmierzyć śiwatło
Z m42 tylko tak.
 

athomer  Dołączył: 26 Lip 2007
Dzięki za szybką odpowiedź, zamotałem się już na maxa :roll: Teraz wszystko rozumiem.
 
Ebunseh  Dołączył: 30 Kwi 2007
brak potwierdzenie astrości przy MF
Mam Pentax K10d.
Kiedy podpinam obiektyw manualny (CHINONFLEX 400mm) to potwierdzenie ostrości działa.
Kiedy jednak do tego jeszcz dołączę konwerter (SOLIGOR MP AUTO TELE CONVERTER 2X TO FIT P/K) to już potwierdzenia ostrości nie mogę złapać, więc go chyba nie ma.

 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Ebunseh, u mnie w ruskim jupiterze na M42 potwierdzanie ostrości przestaje działać gdzieś na f8...f11. Mniemam że to jest spowodowane dyfrakcją przez małą dziurę albo tym że jest dla niego za ciemno. Tak czy owak po założeniu TC rośnie wartość przysłony gdzie powyżej iluś tam czujnik ostrości przestaje działać.
(Cholera znowu się mądrze... to co powyższe nie jest stwierdzone przeze mnie empirycznie na konwerterze :roll: )
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z konwerterem x2 ma szansę zadziałać szkło o przesłonie maksymalnie 5.6, ale jedynie w dobrym oświetleniu i oczywiście na jakiejś kontrastowej krawędzi.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Stachu napisał/a:
Pentax chyba sobie nie radzi z takim połączeniem (obiektyw bez styków i lampa).
Właśnie coś takiego próbowałem w kadyszce i totalna porażka. M, zielony guzik, migawka -naświetla jakby nie było lampy- i do tego błysk chyba na pełnej mocy. Efekt - straszne prześwietlenia.
Czy komuś się udało zrobić prawidłowo naświetlone zdjęcie z wbudowaną błyskotką i szkłem bez styków?
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
Przy K10 żaden obiektyw o sile światła mniejszej jak 3,5 nie będzie ostrzył przez TC Nawet SOLIGORA. A ile ma ten Chinonflex , pewnie 4.0 tak jak mój, i też miałem TC w ręku chciałem kupić, ale uczciwy sprzedawca powiedział "niech Pan wyjdzie i spróbuje coś sfotografować potem Pan zapłaci" ... i mam do dzisiaj konwerter manual.Ebunseh,

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach