guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Pentax 6x7 które szkła?
Halo!

wczoraj odebrałem mojego nowego Pentaxa 6x7 który przybył prosto z Ameryki, kupiony za zawrotną kwotę 130 dolarów :-P

Jak się okazało, idealnie sprawny na szczęście, nawet z MLU czego w opisie nie było.

No i teraz trzeba nakupić do niego szkieł..
zacząć chyba muszę od standardu jakiegoś, i tu mam pytanie-

który wybrać, czy starsze 90 2.8 czy może 105 2.4?

i co do 105tek, czy da radę zauważyć gołym okiem różnicę między SMC Takumarem 105 a nowszym Pentaxem 105 ? Różnica folderowa to kilkadziesiąt gram wagi różnicy na korzyść pentaxa.. 90 siątki za to trochę tańsze od 105tek.

A propo szerokiego kąta - czy między 55 a 45 jest duża różnica jakościowa ? (pomijając kąt widzenia oczywiście). 45 ponoć wyjątkowym szkłem jest.

I jeszcze ostatnia rzecz- 165 2.8 który jest ponoć odpowiednikiem 85 1.4 w 35mm, i podobno dosyć miękki, ale to nie takie ważne, ważniejsze czy w ogóle się przyda, czy jego funkcję może spełniać 105 z pierścieniami pośrednimi (do bliskich portretów bardzo) ?

Pozdrawiam posiadaczy 67 :-B
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
guerilla, :mrgreen: :-P
45 - BARDZO| warto - tak samo jak 55
ja mam 90 2.8 - jest wedlug mnie calkiem ok
105 nigdy nie mialem
165 2.8 wlasnie kupilem i jeszce nie przetestowalem
200 jest bardzo fajnym szkielkiem wlasnie z pierscieniem posrednim -GENIALNE mozliwosci (moze znajde foty oczu)
chcesz kupic 300mm f4 ? :mrgreen:
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
guerilla, :mrgreen: :-P
45 - BARDZO| warto - tak samo jak 55
ja mam 90 2.8 - jest wedlug mnie calkiem ok
105 nigdy nie mialem
165 2.8 wlasnie kupilem i jeszce nie przetestowalem
200 jest bardzo fajnym szkielkiem wlasnie z pierscieniem posrednim -GENIALNE mozliwosci (moze znajde foty oczu)
chcesz kupic 300mm f4 ? :mrgreen:


hehe, nie dzięki. Nigdy nie miałem pojęcia do czego można użyć takich długich szkieł :)

to zacznę od 90/105 a potem 45/55, zaleznie od ilości gotówki.

Jakbyś znalazł zdjęcie byłoby super, bo 200setka jest bardzo tania, tylko minimalna odległość ostrzenia jest drastycznie maksymalna ;-) interesuje mnie w końcu portretowanie samych głów, twarzy. Sonnarem 180 się nie dało, biometarem 80 też nie..

pierścienie zamawiam sobie zaraz, i czy jest jakaś różnica między tymi opisanymi jako inner bayonet 45-300 a outer bayonet 55-300 ? (oczywiście poza obsługą 45 przez te pierwsze..)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla napisał/a:
Sonnarem 180 się nie dało,

Dlaczego?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
dan napisał/a:
Dlaczego?
Sonnarem 180, bez pierscieni, zrobisz tylko popiersie. Przynajmniej tak mi sie wydaje, z tego co pamietam.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
dan napisał/a:
Dlaczego?
Sonnarem 180, bez pierscieni, zrobisz tylko popiersie. Przynajmniej tak mi sie wydaje, z tego co pamietam.


Dokładnie tak ;-)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Wczoraj sprawdzałem i o ile dobrze pamiętam, to głowa ładnie wypełniła cały wizjer.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Stachu napisał/a:
Wczoraj sprawdzałem i o ile dobrze pamiętam, to głowa ładnie wypełniła cały wizjer.


nie, na min. odległości 1.7 metra nie da rady zrobić zdjęcia samej twarzy, tj 80siątką powiedzmy czy nawet 50 siątką w małym obrazku. do tego dodaj to, czego wizjer nie widzi, czyli centymetr po każdej ze stron, i się okaże że nie bardzo jednak ;-)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
guerilla, wez po uwage ze moze Stachu sprawdzal na jakims 'wielkoglowym'.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
milo napisał/a:
guerilla, wez po uwage ze moze Stachu sprawdzal na jakims 'wielkoglowym'.


możliwe ;-)

kogoś z wodogłowiem to można by i nawet 50tką portret zrobić (jeśli ktoś pamięta Theme Hospital)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dzerry napisał/a:
Sonnarem 180, bez pierscieni, zrobisz tylko popiersie. Przynajmniej tak mi sie wydaje, z tego co pamietam.

To juz wiem dlaczego Martin Schoeller robil swoje close-ups Mamiya ;-)

Z drugiej strony z pierscieniami (20+40mm) zrobilem to zdjecie:



Mysle ze po podpieciu 40mm powinno dac rade zrobic sama glowe. Jak bede w domu to sie upewnie.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
guerilla napisał/a:
tj 80siątką powiedzmy czy nawet 50 siątką w małym obrazku.

Z moich obliczeń wynika, że około 105mm :-P .
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Chcialbym tylko dodac, ze moje doswiadczenie opieraja sie na 645. W 67 moze byc tylko gorzej.

dan napisał/a:
To juz wiem dlaczego Martin Schoeller robil swoje close-ups Mamiya
Ale to chyba nie jest prpblem 67. tylko Soannara, ktory ostrzy z bardzo daleka jak na taka ogniskowa.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dzerry napisał/a:
Ale to chyba nie jest prpblem 67. tylko Soannara, ktory ostrzy z bardzo daleka jak na taka ogniskowa.

Mialem na mysli miech w Mamiyach, ktory umozliwia ostrzenie na bliskie odleglosci z kazdym obiektywem.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
dan napisał/a:

Mialem na mysli miech w Mamiyach, ktory umozliwia ostrzenie na bliskie odleglosci z kazdym obiektywem.


To pojechales dzerremu :)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
milo napisał/a:
To pojechales dzerremu :)
Ja tam nie czuje sie pojechany :-)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Cytat
Ja tam nie czuje sie pojechany :-)

Chcialbys ;)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
A ja nie czuje, ze komus pojechalem :-P
 

Lipa Dołączył: 20 Kwi 2006
hej guerilla! jeśli chodzi o szkła to spokojnie bierz wszystko co akurat na rynku atrakcyjnego się trafi. ja mam zarówno 90/28 jak i starego takumara 105/2,4 różnic jakoś nie zauważam. co do szerokich to też czekam na okazję ;-) ponoć oba są fantastycznie skorygowane na co mocno liczę bo np. 40 - stka w hasselu to już beczka trudna do opanowania.
Achhh tam nie ważne co do tego bydlaka podepniesz zabawa bedzie przednia!!!
Powodzenia zatem!!!
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Te dwa szkla 45 i 55 sa fktycznie bardzo dobrze skorygowane- nie mialem zadnych kloptow przy fotografowaniu mebli/wnetrz itp - a czasem bylo malo mmiejsca jesli brac pod uwage wielkosc scenografii :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach