karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Wielki format - Mentor Panorama - Warto???
Od dłuższego czasu myślę nad zakupem LF, ale barierą są pieniądze, tymczasem znalazłem coś takiego :-)

http://www.allegro.pl/ite..._300_360mm.html

Czy ktoś miał przyjemność z tym aparatem :?:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Nie znam sie na LF, wiec chetnie ci doradze :-)

A po ci takie bydle? Naprawde chcesz robic 18x24? Wydaje mi sie, ze mozesz miec problem z dupkami, kasetami, itp do tego cuda. Poza tym taki bydlak z lawa to raczej w plener sie nie nadaje. Grafleksy nie sa takie drogie - i do torby sie zmiesci i 6x9 zalozysz jak ci sie zachce, a do tego akcesoria sa dosc latwo na ebayu dostepne. 4x5" chyba wystarczy na poczatek.

Ale tak w ogole, to taki Mentor, to pewnie fajny jest :-P
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Chciałbym tak jak iczek robić portrety. Nikt w Częstochowie tego nie robi. Może pokusiłbym się aby robić ślubne portrety :mrgreen: .
Poszukam w takim razie tego graflexa :->
Dzięki za odp.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Pogooglalem i faktycznie kasety nie sa z niczym kompatybilne. A aparat jest diabelsko ciezki.
http://photo.net/large-fo...hy-forum/0031PM
http://www.largeformatpho...ead.php?t=14025

Ja bym juz dawno kupil sobie LF, ale przeraza mnie ilosc informacji i szpejow, trzeba zdobyc, zeby odpalic taka kamere. Kasety, holdery, plytki, obiektywy, rozne systemy kasety, quick loady, sirt loady - za duzo tego dla mnie. Gdyby ktos mial na sprzedaz jakiegos grafleksa z calym osprzetem za niewielkie pieniadze, to moze bym sie skusil. Ale kupowac wszystko samemu, nigdy w zyciu. Ostatecznie wymieklem nawet z Mamiya Universal, ktora jest takim przedsionkiem do LF, ale i tak to juz bylo dla mnie za duzo.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Ekhm... Fomapan 100 18x24 - 50szt. 330zł...

Z drugiej strony - podobnie jak Fuji instant FP 100 a format o wiele większy - ale to nie najlepsze porównanie.

Bo mnie właśnie te materiały fuji kuszą... ale do tego to bym musiał swój aparat zbudować o-P bo kompatybilne polaroidy mają strasznie ciemne obiektywy - a to tylko iso 100... a tak to jakiś f3.5 z miechowca 6x9 powinien dać radę.
Tyle że wtedy to by musiało być coś na wzór wielkiego formatu - tył z filmem wymienny na matówkę do kadrowania i ostrzenia a to komplikuje konstrukcję o-(

 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
FP100 przeciez 3 razy taniej mozna kupic. Ale fakt, to zupelnie inna bajka. Gdybym robil 18x24, to bym nawet tego nie skanowal. Tylko stykowki - marzenie.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
dzerry, hmm w fotonegatywie kolor za 54zl i cz-b za 65zł za ładunek 10szt. a to razy 5 i wychodzi ponad 300zł czyli podobnie jak te negatywy.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
dzerry, ściągnąłeś mnie na ziemię :-|

[ Dodano: 2009-01-21, 13:09 ]
Ale i tak będę szukał, nie odpuszczę sobie tak szybko ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Generic napisał/a:
kompatybilne polaroidy mają strasznie ciemne obiektywy
Polaroid 180 i 195 maja jasne :-P Te inne sa ciemniejsze, ale daje rade z lapy cos zrobic :-) A nie myslales, zeby przerobic takiego automatika? Zalozyc mu jakis inny obiektyw z migawka?
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
A jak tam się ma ten wizjer z dalmierzem do obiektywu? Jest to jakoś sprzężone?

No i pewnie problem by był z przypasowaniem obiektywu do akurat tej długości wyciągu.

Więc w sumie nie wiele to chyba uprości - trzeba by przerabiać body zamiast budować swoje na bazie kasety do tych filmów (były ostatnio na Allegro po 12zl ale teraz coś nie widze).
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Wg mnie dosc latwo to zrobic. Nie bedziesz pierwszy :-P http://option8.110mb.com/polaroid/250b/250b.2.html Ja sie serio zastanawiam. Dalmierz to banal.
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
dzerry napisał/a:
Ostatecznie wymieklem nawet z Mamiya Universal, ktora jest takim przedsionkiem do LF, ale i tak to juz bylo dla mnie za duzo.


Czemu ? :-) Chciał bym poznać zdanie innych na temat tego sprzętu lub Polaroida 600 SE bo w sumie to chyba dokładnie ten sam aparat.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Pietras napisał/a:
Czemu ? :-) Chciał bym poznać zdanie innych na temat tego sprzętu lub Polaroida 600 SE bo w sumie to chyba dokładnie ten sam aparat.
600SE i Universal roznia sie tylko tylkami. Do 600SE nie pasuja zadne akcesoria od Universal.

Zrezygnowalem, bo to strasznie skomplikowane. Sama puszka kosztuje grosze, ale potem trzeba jeszcze dokupowac holdery, roll-kasety, adaptery, z kadym obiektywem inaczej zachowuje sie wizjer, jakies nasadki - zbyt to dla mnie skomplikowane :-) Chociaz do Polaroida potrzeba niewiele - puszka, polaroidowy tylek (nie potrzeba zadnego adaptera) i obiektyw - najlepiej 127mm, bo kryje dokladnie cala klatke.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
dzerry napisał/a:
http://option8.110mb.com/polaroid/250b/250b.2.html


Aaaa... no to faktycznie, wystarczy tylko obiektyw o dłuższej ogniskowej - żeby miał nie mniejszą odległość od filmu niż ten standardowy - dystans by zamocować tak żeby się nieskończoność zgadzała i koniec. Działa razem z dalmierzem...

Nie, nie, nie, nie - teraz kupuje powiększalnik, nie polaroida, nie, nie nie, nie....
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
Chyba zaryzykuje z tym SE

Wracając do tematu LF podpisuje się rĘcami i nogami pod Graflexem Speed lub Crown Graphic, ostatnio się przewijały na alledrogo po 1800zł zestawy gotowe do użycia bez dodatkowych wydatków.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Pietras napisał/a:
Chyba zaryzykuje z tym SE
A ja namawiam Cie do Mamijki. Tansza od SE, a oprocz Polaroida mozesz jej uzwac z tylkami do 6x6, 6x7 i 6x9. Tylko szukaj takiej od razu z adapterem M, bo ten kawal blachy to chyba najdrozsza rzecz w tym systemie :-) Zeby przypiac scianke polaroida nie potrzeba zadnych adapterow - wchodzi na gola puszke. Pasuje scianka od Mamiji 67.
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
dzerry napisał/a:
A ja namawiam Cie do Mamijki. Tansza od SE, a oprocz Polaroida mozesz jej uzwac z tylkami do 6x6, 6x7 i 6x9.


No właśnie tylko ja już wtopiłem w Mamijke RZ i rolejke więc 6x6, 6x7, 6x8 jest już na pokładzie :-)

Za mniej jak 250$ ciężko dostać tą Universal a na alledrogo straszy SE kompletny ze 127mm w cenie 900zł - to chyba nie tak tragicznie ?

[ Dodano: 2009-01-21, 22:12 ]
Tego SE chciałem tak dla odmiany bo w RZ polaroida naświetla tylko na 8x8 :-/
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Pietras napisał/a:
Za mniej jak 250$ ciężko dostać tą Universal a na alledrogo straszy SE kompletny ze 127mm w cenie 900zł - to chyba nie tak tragicznie ?
Faktycznie dobra cena.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach