darius_Er  Dołączył: 29 Sie 2006
przejsciowki miedzy M42 a bagnetem
chcialem sie zapytac osob znajacych sie nieco na rzeczy o funkcjonalnosc obiektywow gwintowych, typu M42 z aparatami lustrzanymi bagnetowymi. czy uzyte ku temu odpowiednie przejsciowki nie pogarszaja jakosci zdjec i i funkvjonalnosci sprzetu ?


stosuje ktos tego typu rozwiazanie ? wiadomo, ze obiektywy m42 sa tansze niz bagnetowe, ale pytanie czy warto - dobra jakosc rysowania obiektywu moze byc anulowana przez kiepska przejsciowke.....
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
dobra jakosc rysowania obiektywu moze byc anulowana przez kiepska przejsciowke...


W pentaxie - nie moze, gdyz przejsciowki z M42 nie posiadaja zadnych elementow optycznych. Zwroc tylko uwage, zeby kupic taka, ktora cala chowa sie w bagnecie. Szegoly w linkach podanych przez Sołtysa.

W nikonie owszem, jakosc sie pogarsza (pytanie jeszcze - o ile?), jako ze do prawidlowej wspolpracy szkiel M42 z tymi aparatami (a dokladnie mozliwosci ostrzenia na nieskonczonosc) potrzeba ujemnej soczewki wbudowanej w przejsciowke.
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
darius_Er napisał/a:
obiektywy m42 sa tansze niz bagnetowe,


Różnica cenowa jest doprawdy niewielka, a komfort użytkowania zdecydowanie mniejszy w szkłach m42. IMHO tylko wybitne szkła m42 warto użytkować, lub takie które zapełniają lukę w szkłach Pentaxa (np. Jupiter 9). Luka oczywiście spowodowana trudnością dostania szkła oryginalnego.
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
Też poluję na szkła portretowe i pomiędzy moim smc-a 50/1,7 a smc-k 135/3.5 brakuje mi czegoś pomiędzy. Dużo dobrego czytałem na temat jupitera-9 i myślę nad jego zakupem i przejściówką dla niego, ale słyszałem, że z tym szkiełkiem to loteria.[/i]
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
jpserwis napisał/a:
Dużo dobrego czytałem na temat jupitera-9 i myślę nad jego zakupem i przejściówką dla niego, ale słyszałem, że z tym szkiełkiem to loteria.[/i]


Te na M42 sa raczej równe. Problem był z tymi do gwintu leicy/zorki/feda z racji ich dosyc skomplikowanej (dla amatora) konstukcji mechanicznej i nawykowego wyciekania smaru na soczewki - wieeele osob probowalo to czyscic i potem takie zle poskrecane potworki szly w swiat...

Uwaga - kup Jupitera czarnego, w miare jak najnowszego. Te srebrne mialy podle - nawet jak na wschodni sprzet - powloki...
 
Asus Dołączył: 20 Wrz 2006
Rzeczywiście tych ofert z przejściówkami jest troszkę. Tylko którą wybrać?
Jaka jest najlepsza?

Mnie interesowałaby jednak taka, która wykręcałyby się z obiektywem i na stałe byłaby przypisana do niego.

Czy są takie?
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
ryve napisał/a:
imho najlepszym wyjsciem jest przejsciowka nr 2. moze dlatego, ze sam mam taka ;)


Najlepsza do czasu aż ta blacha nie zacznie oględzin aparatu od środka.
Zresztą i tak najfajniej jak śruba którą blaszka jest przyczepiona zacznie wędrówki.
 
Asus Dołączył: 20 Wrz 2006
Z tego co piszecie wynika, że wszystko to są chałupnicze wyroby. Nie wiem czy coś takiego odważę się zamontować do nowego aparatu. Pozostaje więc dla mnie stare obiektywy włożyć do pudełka (niech pozostaną wspomnieniem) i zbierać jednak na nowe. :cry:
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Asus napisał/a:
Z tego co piszecie wynika, że wszystko to są chałupnicze wyroby

Niekoniecznie. Na 3 przejściówki jakie mam, dwie to Hama, a jedna to radziecka Łomo. Wszystkie chodzą elegancko.
W przypadku przejściówek z kołnierzem uważaj, zeby sie nie dać wkręcić w przejściówkę M42-PraktikaB. bagnet Praktiki jest podobny do K (taka sama szerokość i rozstaw tych trzech "dzyndzli", ale jest płytszy (w Pentaxie da się go włozyć, ale przekręcić już nie)
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
ryve napisał/a:
sp7foy: a przytrafilo Ci się to?


Ano.
Blacha to najpierw zablokowała bagnet całkowicie ale po chwili gdzieś tam odskoczyła.
Wyjąłem obiektyw razem z przejściówką, blaszka wypadła.
Ale ta maleńka śrubeczka już nie wypadła. Udało mi się ją zauważyć, niestety wcisnęła się w okolice napędu AF. Jedyne co mogłem zrobić to zdemontować mocowania bagnetu, wyjąć ją i zmontować ponownie. Tak więc już co nieco wiem o rozbieraniu Kasetki :)

Poczytaj opinie innych, to nie tylko ja miałem pecha.
A co do sprzedawcy .. cóż, z nimi jak z dziennikarzami.
 
Asus Dołączył: 20 Wrz 2006
djack: napisałeś że przejściówwki Hama chodzą elegancko.
Czy spełniły by moje założenia i wykręcałyby się też elegancko razem z obiektywem?
Kto jest ich dystrybutorem?
Przegladając strony widziałem gdzieś ofertę z Hama, ale teraz nie mogę na nią trafić. Czy p. Hama są rzeczywiście lepsze od pozostałych?
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
IMHO pewnym rozwiązaniem jest umocować przejściówkę na stałe na szkle poprzez odkręcenie blaszki i ponowne wkręcenie śrubki, która wejdzie głębiej i oprze się na gwincie obiektywu co zespoli przejściówkę ze szkłem. Następnie wywiercenie, bądź wyfrezowanie otworu w miejscu w którym bolec wpada w obiektyw, coby szkło nie kręciło się w bagnecie.
Jest to dobre, jeśli masz obiektyw na którym ci zależy i chcesz go używać w jednie słusznym systemi na stałe. ;-)
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Te dwie Hamy mam na stałe wkręcone do Pentaconów 29 i 200 + nawiercone otworki. więc montują się bez problemu. Ta blaszka ze śrubką prędzej czy później się urywa (we wszystkich trzech tak miałem). Co ciekawe Hamy chodzą w bagnecie trochę luźniej niż Łomo, dlatego Łomo używam przy innych szkłach (np. 20tka nie kręci się w bagnecie, ale przy 85ce trzeba uważać)
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
Witam

Jakie jest aktualnie dobre źródło w internecie do kupowania tych przejściówek? W raysfoto mają tylko przejściówkę z kołnierzem i soczewką.

Ostatnio jedna taka sprzedawana była na allegro, używana poszła za 104,70 zł...
link
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
można kupić np. tu -> http://www.foto-akcesoria...?i=produkt&nr=1 ale niestety z kołnierzem :|
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
No właśnie zależałoby mi na tej najbardziej typowej, bez kołnierza, bez soczewki, z nieskończonością, i z łamiącą się sprężynką...
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
kesek napisał/a:
Witam
Jakie jest aktualnie dobre źródło w internecie do kupowania tych przejściówek? W raysfoto mają tylko przejściówkę z kołnierzem i soczewką.

Pytałeś w Raysfoto czy tylko sprawdzałeś na stronie?
Ja jakiś miesiąc temu kupiłem u nich przejściówkę (póki co, odpukać blaszka się nie urwała) za 74zł z przesyłką priorytetową do domu, płatne przy odbiorze.

Do Pentax-a są wogóle przejściówki z soczewką? :shock: Chyba nie.
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
Sprawdzałem w cenniku. Jedyna jaką znalazłem miała kołnierz i soczewkę.

Zadzwonię do rays foto w takim razie. Może mają po prostu nieaktualne cenniki.

Dziękuję za radę.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Na e-mail-a też szybko odpowiadają :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach