Michał  Dołączył: 24 Wrz 2006
  10 pytań do...
Przede wszystkim witam szanownych forumowiczów:).
Po latach ciułania i burzliwych dyskusjach z kochaną Żoną doszedłem do porozumienia i wywalczyłem pozwolenie na zakup mojej pierwszej lustrzanki cyfrowej:D.
Zdecydowałem się(choć czekam na konkretne testy i fotki modelu seryjnego) na zakup aparatu Pentax K10D. Brałem pod uwagę również inne opcje-Nikon D80 oraz D50+porządne obiektywy(niestety budżet nie pozwala mi na zakup np. 10D lub D80+ np.50/1.4+18-200VR Nikona).
Dodam że wybór padł na Pentaxa gdyż spędziłem z nim większość swojego życia..od MZ-7...który zresztą mi skradziono:( po MZ-5, którego mam do dziś. Mam 2 obiektywy 28-70 2.8-4.0...o ile się nie mylę i 28-200 3.5-5.6.
Teraz przejdę do moich wątpliwości i obszarów mi nie znanych...:
Dobór szkieł do K10D. By uzupełnić to co mam, myślę o obiektywie kitowym 18-55 oraz zakupie stałki 50. Czy poza 50/1.4 można podpiąć coś "tańszego" z autofocusem? Na skąpcu wyskakuje mi cena za 1.4 : 1199zł:( a ja niestety na ten i przyszły rok..i następny wyczerpałem wszelkie fundusze :(
Może jest jakiś 1.4/50 w cenie "przystępnej" dla przeciętnego śmiertelnika?Może macie namiary gdzie mógłbym taki dostać(nawet używany).
Ewentualnie: czy jest obiektyw 50/1.8 z autofocusem i mocowaniem do Pentaxa?

Na początek tyle..
Za jakąkolwiek pomoc z góry dziękuję:)

ps. Przeglądam codziennie internet w celu znalezienia jakichś ciekawych stronek zwiazanych ze sprzętem Pentaxa-ale poza tą stroną nic ciekawego nie rzuciło mi się w oczy-czy mógłbym prosić o podpowiedź gdzie mógłbym znaleźć coś ciekawego na temat sprzętu używanego Pentaxa, opinii użytkowników, danych konkretnych modeli itp?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
1- nawet nie zakladaj ze taki wynalazek jak 18-200 moze byc dobrym szklem....
2- koniecznie musza byc szkla AF ?
 
Michał  Dołączył: 24 Wrz 2006
I jeszcze jedno-zastanawiałem się gdzie umieścić ten post - wybrałem dział korpusy - gdyż po pierwsze K10D jest temu winien;) po drugie dalsze pytania zwiazane z doborem lampy, wyborem aparatu i jego funkcji powinny zdominować ten wątek... :-?
Jak moderator ma inne zdanie-prosze o przeniesienie wątku do stosownego działu...

[ Dodano: 2006-09-24, 19:59 ]
Fafniak napisał/a:
1- nawet nie zakladaj ze taki wynalazek jak 18-200 moze byc dobrym szklem....
2- koniecznie musza byc szkla AF ?


Ad.1. 18-200VR Nikona to dobre szkło(jak na rozpiętość ogniskowych) a w połączeniu z 50/1.4 byłoby dla mnie w 99% wystarczające do zdjęć jakie robie..
Ad.2. niekoniecznie...aczkolwiek byłoby miło, wygodnie i przyjemnie mieć 50"na autofokusie:-) nie brałem pod uwagę manuali-musiałbym się zorientować co ma Pentax(i nie tylko) do zaoferowania w tej materii...podpowiedzi mile widziane...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zobacz sobie tutaj:
http://manufactura.home.p...topic.php?t=191

Moje typy nie AF :
K 135 3.5
m 35 2.0
A 50 1.4

wersje AF:
F 50 1.7 / 1.4(FA)
35mm 2.0 AL (FA)
135 FA
16-45 f4
 
xonil  Dołączył: 24 Wrz 2006
Co do manuali pentaxa to są bardzo dobre a dzięki kompatybilności pentaxa możesz podpinać obiektywy ze wszystkimi rodzajami bagnetu k. Będziesz miał też potwierdzenie ostrości. Jeśli kupiłbyś sobie przejściówkę do M42 to wtedy zapoluj na jedną z najlepszych 50 świata a mianowicie takumar smc 50 1.4. Ja na to poluje ale nie mogę dorwać. Za coś takiego zapłacisz maksymalnie 350 zł. Z tego co widziałem to na prawdę warto. Tak btw to witam wszystkich forumowiczów bo to mój pierwszy post.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kheyyy Michał, Vitaj Xonil.
Z pięćdziesiątek wsłuchaj się w tembr głosu Fafniaka - F/FA 50/1.7 jest chyba idealnym szkłem dla Ciebie - czasami przegalopuje przez Allegro.
Jeżeli zaś nienawykłeś do polowań, to daj ogłoszenie do "Giełdy" (pamiętaj tylko o nawiasach kwadratowych i terminie wygaśnięcia wątku, bo jak przyjdzie Alkos...).
Z 10 pytań wykorzystałeś jedno.
Sugerowałbym wymyślenie pozostałych, bowiem brak zgodności postów z tytułem wątku odbierany jest jako OT i karany banem, zatrzymaniem na 24 do wyjaśnienia (z miłym gwałtem pod prysznicem) i wizytą komornika po niezapłaceniu dobrowolnej kary/składki na rzecz rozwoju badań przyczep kampingowych.
 
Michał  Dołączył: 24 Wrz 2006
Michu napisał/a:
Kheyyy Michał, Vitaj Xonil.
Z pięćdziesiątek wsłuchaj się w tembr głosu Fafniaka - F/FA 50/1.7 jest chyba idealnym szkłem dla Ciebie - czasami przegalopuje przez Allegro.
Jeżeli zaś nienawykłeś do polowań, to daj ogłoszenie do "Giełdy" (pamiętaj tylko o nawiasach kwadratowych i terminie wygaśnięcia wątku, bo jak przyjdzie Alkos...).
Z 10 pytań wykorzystałeś jedno.
Sugerowałbym wymyślenie pozostałych, bowiem brak zgodności postów z tytułem wątku odbierany jest jako OT i karany banem, zatrzymaniem na 24 do wyjaśnienia (z miłym gwałtem pod prysznicem) i wizytą komornika po niezapłaceniu dobrowolnej kary/składki na rzecz rozwoju badań przyczep kampingowych.


Co do 50`tki to będę wybieral coś z św. trójcy: A 50 1.4 ; F 50 1.7 / 1.4(FA) i na dniach dam ogłoszenie z tym związane(dziękuję za rady). Jeśli jednak ma ktoś lepsze propozycje-proszę o opinie...

Następny problem mam z dobraniem lampy-wiadomo K10D ma P-TTL`a..czy może ktoś mi doradzić jaka lampa(do 1000zł) mogłaby być strzałem w 10-tkę??
ps. z tym prysznicem to miałeś na myśli z Pamelcią?;P
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Michał napisał/a:
doradzić jaka lampa(do 1000zł) mogłaby być strzałem w 10-tkę??

Jeszcze przed chwilą na Allegro była FGZ360 za 999PLN - wystawiał Aster Foto. Niestety, aukcja znikła była. Być może jednak jest to zwiastun nadciągającego nie-wiadomo-czego z drobnymi acz miłymi obniżkami cen.
Michał napisał/a:
ps. z tym prysznicem to miałeś na myśli z Pamelcią?;P

Niestety, ze Spinnerem. Ale uwierz mi - trochę szminki może zdziałać cuda.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Witam nowych:-) Dodam tylko, ze nie ma takiej szminki, ktora poprawi TO :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

vomer  Dołączył: 12 Cze 2006
Ja kupiłem na Allegro F50/1,7 za 280 zł. Myśle , zę pojawi się znowu taki obiektyw w cenie do 300 zł. Trza poczekać.
 
Michał  Dołączył: 24 Wrz 2006
Michu napisał/a:
Niestety, ze Spinnerem. Ale uwierz mi - trochę szminki może zdziałać cuda.

:-/

Spinner napisał/a:
Witam nowych:-) Dodam tylko, ze nie ma takiej szminki, ktora poprawi TO

Pzdr
Spinner


inaczej to sobie wyobrażałem... :-?

vomer-wolałbym AF ale jak nic nie dostanę w przeciągu powiedzmy 3 miesięcy to pewnie cosik takiego wezmę...dzięki za radę :-)

co do tego FGZ-360 to zaraz poszukam później podam linka gdzie można taniej go dostać...myślaem że ktoś mi podpowie gdzie można dostać FGZ-540 dostać w tych granicach ew. 360-tkę poniżej 900zł...

mam jeszcze jedną wątpliwość co do samego body K10D: doczytał się ktoś czy górny panel LCD ma podświetlenie? ..osobiście nigdzie się tego nie doczytałem...
 

pilot  Dołączył: 15 Wrz 2006
mam jeszcze jedną wątpliwość co do samego body K10D: doczytał się ktoś czy górny panel LCD ma podświetlenie? ..osobiście nigdzie się tego nie doczytałem...[/quote]

ma podświetlenie
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
FA tymczasem nie bardzo chcą schodzić z ceny. Przez jakiśczas leżakowała na Allegro używka za 800PLN. Z drugiej strony jesteś totalnie przekonany, że to szkło jest Ci niezbędne? Przy cyfrze daje odpowiednik "75", więc ze standadru nici a i na portretówkę za mało. Mnie jakoś ta ogniskowa nie grzeje.
 
Michał  Dołączył: 24 Wrz 2006
W obawie przed Spinnerem i jego wężem zacząłem już edytować 1 posta i rozpocząć go od słów: D80vs. K10D który wybrać...ale to nie byłoby prawdą bo już wybrałem body, które chcę mieć-tak więc muszę się wybronić w 8 następnych pytaniach...Po photokinie wyjdzie... :oops:

Co do lampy 360-tki TUTAJ masz namiar w cenie 917zł...
Jest tez 500-tka w cenie poniżej 1000zł(choć założę się że mają błąd na stronie) TUTAJ
Jak to nie jest błąd-kto pierwszy ten lepszy;).

[ Dodano: 2006-09-25, 09:04 ]
Michu napisał/a:
Z drugiej strony jesteś totalnie przekonany, że to szkło jest Ci niezbędne? Przy cyfrze daje odpowiednik "75", więc ze standadru nici a i na portretówkę za mało. Mnie jakoś ta ogniskowa nie grzeje.

Bardzo chętnie kupiłbym stałkę z światłem poniżej 2 o ogniskowej mniejszej niż 50", która dawałaby mi możliwość focenia w świetle zastanym bez użycia lamp..ale te koszty...
ps. masz rację - nie jestem przekonany...wybieram po prostu mniejsze zło...
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Ciekawy wybor - jakby jeszcze 360tka odchylala sie w dwoch plaszczyznach... :-|

A co do szkla - jakby co to bede mial SMC-A 50/1,7 za jakies 2 tygodnie... ze stykami jakby co ;-)

Pzdr
Spinner
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michał napisał/a:
Bardzo chętnie kupiłbym stałkę z światłem poniżej 2 o ogniskowej mniejszej niż 50", która dawałaby mi możliwość focenia w świetle zastanym bez użycia lamp..ale te koszty...
- jezeli jednak swiatlo 2.0 bedzie akceptowalne to polecam to szklo:
http://www.bhphotovideo.c...egoryNavigation
mam wersje 35 2.0 M - jak dla mnie jest bardzo bardzo ok....choc czasem trudnosci z trafieniem w ostrosc przy 2.0 sa dosc duze :)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Re: 10 pytań do...
Michał napisał/a:

Dobór szkieł do K10D. By uzupełnić to co mam, myślę o obiektywie kitowym 18-55 oraz zakupie stałki 50


Kit (ten sam co w *ist DS) jest zupełnie niezły, za swoją cenę to nawet rewelacyjny. Ten kit razem z obiektywami które już masz pokrywa chyba cały interesujący zakres ogniskowych. Rozumiem że pytasz o 50 ze względu na jasność a nie ogniskową? Tutaj już Ci nie odpowiem, mogę tylko podpowiedzieć (niekoniecznie tańszą) alternatywę 35/2 ; ew. rozejrzyj się za Sigmami i Tamronami z mocowaniem K FA.


B.
 
Michał  Dołączył: 24 Wrz 2006
Bronek napisał/a:
Ten kit razem z obiektywami które już masz pokrywa chyba cały interesujący zakres ogniskowych. Rozumiem że pytasz o 50 ze względu na jasność a nie ogniskową? Tutaj już Ci nie odpowiem, mogę tylko podpowiedzieć (niekoniecznie tańszą) alternatywę 35/2 ; ew. rozejrzyj się za Sigmami i Tamronami z mocowaniem K FA.

W rzeczy samej..18-55 + 28-200 w zupełności wystarczą do zdjęć `w terenie` ale do pomieszczeń potrzebny mi jest jakaś stałka w przyzwoitej cenie... Sigm i Tamronów niestety nie znam..a z bagnetem K i FA to pewnie w Polsce unikat..
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Witam :mrgreen:

Michał napisał/a:
Jest tez 500-tka w cenie poniżej 1000zł(choć założę się że mają błąd na stronie) TUTAJ
Jak to nie jest błąd-kto pierwszy ten lepszy;).

Ale to jest Sigma - cena jest "normalna", bez problemu ją kupisz poniżej 1000 zł.

Pozdrówka
Marucha

PS
Co od mniejszego zła związanego z jasną stałką - często używam A 50/1.7.
 
bildam  Dołączył: 19 Kwi 2006
marucha napisał/a:
Ale to jest Sigma - cena jest "normalna", bez problemu ją kupisz poniżej 1000 zł.
Mam i nie narzekam ;-) a rok temu kosztowała mnie 1200 zł

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach