kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
Zatem chcąc uszeregować wymienione przeze mnie aparaty w kolejności od tego który ma największy/najjaśniejszy/najczytelniejszy wizjer....

..to będzie tak:
Me Super
K1000
P30
.
.
.
.
K10D

?
 
CLE  Dołączył: 24 Paź 2007
tak...
a na samej samiusieńkiej górze, wysoko nad ME superkiem będą wizjerki Leiki M :lol:
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Słyszałem też, że użytkownicy LX narzekają na mały wizjerek w ME :-P
LX nie miałem w rękach więc to tylko plotka z mojej strony :mrgreen:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
nemo napisał/a:
Słyszałem też, że użytkownicy LX narzekają na mały wizjerek w ME :-P
LX nie miałem w rękach więc to tylko plotka z mojej strony :mrgreen:
W LX to jeszcze zalezy przez co patrzymy na matowke. Standarodwy pryzmat ma odrobine mniejszy wizjer niz ME, za to ma wieksze krycie - 98% w poziomie, przy 92% ME Super. Poza tym jest jasniejszy, a z matowka od LX2000 to juz jest slinotok.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Duży wizjer zazwyczaj wiąże się z potrzebą mocniejszego kręcenia gałką oczną, aby upewnić się, że nic nie wlazło w kadr, czego nie potrzebujemy.

Zresztą największe i najwygodniejsze są "wizjery" aparatów, w których widzimy obraz, jak np. w Lubitelu (zapomniałem, jak to się nazywa).
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
lipalipski napisał/a:
Zresztą największe i najwygodniejsze są "wizjery" aparatów, w których widzimy obraz, jak np. w Lubitelu (zapomniałem, jak to się nazywa).

No nie wiem, czy one są takie super wygodne. Trudno czasem jest się przełączyć na odwrócony obraz. Chociaż gdyby w kominku od Pentacona był jakiś światłomierz, to pewnie bym zrezygnował z pryzmatu... A, no i jeszcze nie wiem, jak to się sprawdza w pełnym słońcu :roll: .
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Mam wrażenie, że w MX jest większy wizjer niż w MES (a przynajmniej w MEF, a w nich chyba są takie same).
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Będę musiał się wybrać na to następne doroczne spotkanie forumowiczów i popatrzeć przez te wszystkie wizjery :->
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
matb napisał/a:
Mam wrażenie, że w MX jest większy wizjer niż w MES


Zrobiłem mały eksperyment.

Przyłożyłem ME-S do jednego oka i MX do drugiego. Obrazy z obu wizjerów nakładały się na na siebie (co prawda nie do końca, bo miałem inne ogniskowe, ale chodziło tylko o wielkość obrazu wizjera), co każe przypuszczać, że są tej samej wielkości.

Takie moje spostrzeżenie.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A mnie się nie chce do szuflady zaglądać ;-) W każdym razie ME/S/F mają powiększenie 0,95 i 92% "krycia" a MX 0,97 i 95%. Jak się jednak zdecyduję sięgnąć do szuflady, to sprawdzę jak ta różnica przekłada się na praktykę i fizycznie prezentuje.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Wg Bojidara, MX ma najwiekszy wizjer ze wszystkich lustrzanek Pentaksa i wieksze krycie niz ME Super. Powieksznie 0.97 i 95% krycia.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Wg Bojidara, MX ma najwiekszy wizjer ze wszystkich lustrzanek Pentaksa i wieksze krycie niz ME Super. Powiekszenie 0.97 i 95% krycia.


A według tego samego źródła, LX ma Magnification 98%
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
fotonyf, nie magnification, tylko krycie klatki. Nie mozna podac magnification dla LX'a, bo przeciez zalezy ono od wizjera. Powiekszenia dla kazdego wizjera od LX'a sa na tej stronie:
http://bdimitrov.de/kmp/m...ders/index.html

dla niektorych jest nawet ponad 1, ale to sa lupki i nadaja sie do wybranych zastsowan.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
No popatrz, nie dotarłem do tej tabelki.
W tabelce ogólnej było powiększenie 98% i chciałem tylko zwrócić uwagę, że jest większe niż w MX-ie. Myślałem, że Dimitrov podał tę wielkość w wersji ze standardowo sprzedawanym wizjerem. A tu jest zupełnie inaczej...
Dzięki za zwrócenie uwagi.
 
Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
W MXie wizjer jest większy od MESa, ale niestety ciemniejszy
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
tapirek napisał/a:
djack napisał/a:
Ty na pewno trzymałeś Pentaksa? Chyba raczej Olympusa. Tam jest dopiero światełko w tunelu.

Taaa... zwłaszcza w E3

E-3 to akurat wyjątek od reguły. Raczej myślałem o czymś klasy E-500. Zresztą nie ma się co kłócić. Porządny manual wygrywa z cyfrą każde porównanie wizjerów.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Nie patrzyłem nigdy na aparaty pod kątem wizjera. Przesiadając się z Zenita na ME Super dostrzegłem ogromną zmianę jakościową, ale nie dotyczyła ona tylko wizjera.

A tu faktycznie, nie dość że obraz ogromny, to jeszcze widać wszystko, co należy, czyli wskazania światłomierza. Nawet w gorszych warunkach (czyli gdy cholernie jasno).

Oczywiście wkaźnikologia ma swoje prawa, ale np. w MZ-5n wkaźniki mogłyby być większe.

Obraz w MZ-5n jest zauważalnie większy od K10D, ale w tym ostatnim też jest ok.

Dla mnie użyteczność obrazu zamyka się w widoczności wkaźników. Po kilku latach fotografowania Zenitem każdy wizjer jest większy i oddaje większe pokrycie kadru :->

Przyznam jednak, że głosy kolegów na temat MX bardzo mnie zaciekawiły. Czy może być coś większego niż w ME Super?
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
jorge.martinez napisał/a:
Po kilku latach fotografowania Zenitem każdy wizjer jest większy i oddaje większe pokrycie kadru
Wizjer Zenitów miał crop zbliżony do cyfrówek. Można powiedzieć, że Rosjanie wyprzedzili epokę. ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
djack napisał/a:
Wizjer Zenitów miał crop zbliżony do cyfrówek. Można powiedzieć, że Rosjanie wyprzedzili epokę. ;-)


To samo mi przyszło na myśl, gdy oglądałem filmik, na którym pewien pan przybijał gwoździe przy pomocy D3 :mrgreen:

Przecież wszyscy wiedzą, że jednym z zastosowań zenków jest młotek.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
MX jest faktycznie świetny, ale także (jakoś nikt go nie wymienił tutaj) Super A, którego wizjer jest wg mnie ciut lepszy niż w ME Super, podobnie oceniam Z1p (może obydwa po wyjątkowo dobrych matówkach). szkoda tylko że żaden model SLR Pentaxa nie ma 100% krycia kadru .....
Z powodu tych mieszanych wrażeń po zerknięciu w wizjer nie mogę zabierać ze sobą razem SLR`ów i DSLR`ów - wiadomo czego nie chcę wtedy używać :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach