kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
Wizjer w lustrzankach cyfrowych vs. analogowych
Witam!
Nie mogłem się doszukać informacji dot. wielkości/jakości /jasności wizjera , znaczy nie chodzi mi mi o wartości tablicowe tylko o ogólne wrażenie użytkowe...
Osobiście uważam ,że wizjer w K10D jest wielki jasny i przejrzysty...
Chciałbym kupić analoga w zasadzie to już sie zdecydowałem ale interesuje mnie kwestia wizjera dokładnie chodzi mi o K1000...jak to wygląda w porównaniu z K10D?
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Więcej, jaśniej, lepiej.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Nie wiem jak w K1000 ale jeśli uważasz, że K10 ma duży wizjer to zajrzyj do ME. Szczęka Ci opadnie i zadźwięczy o podłogę. Potem będziesz płakał, że w K10 masz takie badziewie :-P
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
A jak to wygląda w przypadku K1000 i ME Super-a? Który większy\jaśniejszy?
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
ME super ma jeden z największych i najjaśniejszych wizjerów pośród wszystkich lustrzanek analogowych. K1000 ma wizjerek pewnie tylko trochę gorszy ale i tak niezły :-)
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Nie wiem,jak z wizjerem w K 10(nie posiadam),ale ME super i K 1000 mam: MEs trochę przeważa - jest bardziej kontrastowy.Różnica choć zauważalna,nie przeszkadza.
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
Dziwna jest polityka producentów , zamiast do przodu to w pewnych kwestiach cofaja się w rozwoju...niedługo pewnie w lustrzankach nie będzie wizjerów optycznych ..a wszystko będzie na LCD....

Zatem co bym nie wybrał to będe mile zaskoczony z wrażeń wizjerowych?
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
kondrath napisał/a:
Zatem co bym nie wybrał to będe mile zaskoczony z wrażeń wizjerowych?

Oj tak. A gdybyś sobie 645 albo 67 sprawił... :mrgreen:
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
kondrath napisał/a:
Dziwna jest polityka producentów

Tu nie chodzi o politykę producentów. To znaczy ja też nie wiem, o co dokładnie chodzi, ale obstawiałbym przede wszysrkim wielkość matrycy (odp. klatki na filmie) oraz dodatki typu stabilizacja, strząsanie pyłków, itd. Coś za coś.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Idzie o to, że gdyby wizjer/matówka miała większą powierzchnię widziałbyś więcej niż matryca. Są takie aparaty, ale IMO kadrowanie jest wygodniejsze, kiedy widzisz trochę mniej niż będzie w kadrze, niż kiedy musisz się zastanawiać, co Ci utnie z tego, co widzisz i o tym pamiętać itp.

W cyfrówkach z matrycą 135 wizjery są duże, jasne i wygodne.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
lipalipski napisał/a:
W cyfrówkach z matrycą 135


... szyfrem ? ... 8-) ;-)
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
dżejpi napisał/a:
lipalipski napisał/a:
W cyfrówkach z matrycą 135


... szyfrem ? ... 8-) ;-)

Czyli z matrycą o wymiarach zbliżonych do klatki filmu małoobrazkowego (24mmx36 mm) ;-) .
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Korba,
zaczynałem na 120, kiedyś młodym "komunistom" między innymi "aparaty fotograficzne (DRUH-SYNCHRO)" w prezencie dawano.
Później już był 135, choć ze dwadzieścia lat temu krótka przygoda z 110 (bardziej ciekawostka i nie Pentak).
Teraz APS-C, choć pierwszy (już rzadziej) i drugi format też jeszcze w użyciu. :-B
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
dżejpi napisał/a:
zaczynałem na 120 (...) (DRUH-SYNCHRO)"
To tak samo jak ja :-B . To wypatrywanie podczas przewijania filmu aż w czerwonym okienku po kropkach pokaże się liczba z numerem klatki "uż se ne vrati"
 

piters1986  Dołączył: 23 Sty 2008
heh nie kupuj analoga, nie bedziesz chciał patrzeć później w wizjer dslr. między k100 a k1000 jest przepaść jakości i wielkości. a niby tylko jedno zero więcej w nazwie :mrgreen:
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
Dorzućmy do tego Pentaxa P30....jak to wygląda w porównaniu z ME Super-em i K1000?
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Zbyszek W. napisał/a:
a w cyfracg w wizjerze jest tunel czrny a na końcu małe okienko
Ty na pewno trzymałeś Pentaksa? Chyba raczej Olympusa. Tam jest dopiero światełko w tunelu.
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
djack napisał/a:
Ty na pewno trzymałeś Pentaksa? Chyba raczej Olympusa. Tam jest dopiero światełko w tunelu.


Taaa... zwłaszcza w E3 :-P
 

Hasek  Dołączył: 07 Lis 2007
Ja mam k100d i p30 i roznica w wizjerze jest bardzo duza, powiem tak p30 to takie okno na swiat, a k100d to takie malutkie okienko ;-)
 
CLE  Dołączył: 24 Paź 2007
dsk napisał/a:
Tu nie chodzi o politykę producentów. To znaczy ja też nie wiem, o co dokładnie chodzi, ale obstawiałbym przede wszysrkim wielkość matrycy (odp. klatki na filmie) oraz dodatki typu stabilizacja, strząsanie pyłków, itd. Coś za coś.

lipalipski napisał/a:
Idzie o to, że gdyby wizjer/matówka miała większą powierzchnię widziałbyś więcej niż matryca. Są takie aparaty, ale IMO kadrowanie jest wygodniejsze, kiedy widzisz trochę mniej niż będzie w kadrze, niż kiedy musisz się zastanawiać, co Ci utnie z tego, co widzisz i o tym pamiętać itp.

W cyfrówkach z matrycą 135 wizjery są duże, jasne i wygodne.


Sądzę, że problem jest raczej w cięciu "zbędnych" kosztów po stronie producentów. Zasadniczo w analogowych lustrzankach AF wizjery są słabsze niż w manualnych SLRach podobnej klasy; w erze cyfry, gdy AF jest coraz lepszy, są wyświetlacze LCD duże jak telewizor i z podglądem na żywo dobry wizjer NIE JEST POTRZEBNY przeciętnemu amatorowi (który i tak fotografuje "to co chce widzieć", a nie "to co faktycznie widzi") i podążając tym tropem następuje stopniowa atrofia wizjerów optycznych.

to, że można zrobić dobry wizjer optyczny niezależnie od wielkości matrycy udowodnił olympus modelem E3. Gdyby zastosować podobną konstrukcję optyczną w aparatach formatu APSC jakość wizjera w lustrzankach "dla zaawansowanego amatora" wróciłaby chyba do tej sprzed 20 lat. (aż się boję wyobrazić sobie jakby wyglądał wizjer aparatu FF wykonany podobną technologią - chyba powinien mieć kuklok na oba oczy, bo jednym nie dałoby się objąć całości :lol: )

W kwestii wizjera w DSLRach FF - jego jakość raczej wynika z klasy aparatu i przeznaczenia go dla zawodowców, a kwestia większej matrycy jest tu drugorzędna. Przecież jak się postarać to nawet w średnim formacie można wizjer spaprać :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach