answer13  Dołączył: 08 Maj 2008
Fotografowanie Dań i Potraw
Witam,
Szef poprosił mnie o wykonanie kilku zdjęć potrawom w jego restauracji. Chcę to dobrze wykonać, a doświadczenie w takiej materii mam słabe...
Posiadam:
-k10d,S17-70, helios44k-4, tumax 365, statyw

Czy namiot bezcieniowy jest konieczny??
Jakieś lampy domowe można dorzucić??
Może wogóle bez lamp, statywem, na szerokiej przesłonie

Za każdą wskazówkę bede wdzięczny.


Pozdrawiam
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
-"juuuuuureeeeek" ty chyba masz cyfrowke prawda?
-Nooo tak, a co chodzi?
-No wiesz musisz zrobic pare fajnych fotek naszym potrawom, bo ten debil ktorego pytalem sie o cene to normalnie strasznie chciwy jest za 1!!! zdjęcie chce od 100 do 400zł - za zdjęcie - wyobrazasz sobie ?!!!!
-Wiec ty mi zrob dobre takie zdjecie w koncu ciagle jakies zdjecia robisz....
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Fafniak, :mrgreen:
 

answer13  Dołączył: 08 Maj 2008
no tak zapytaj się na forum o coś...
mało tego, że kolorowy to jeszcze z Wawy...(nie do wszystkich wawiaków, ale jeszcze nie trafiłem na porządnego)
Chcę się rozwijać, pstrykam dużo, jednych rzeczy więcej drugich mniej. Zdjęcia tych potraw potraktowałem jako wyzwanie, chce tylko spróbować. Sam bede mu doradzał profesjonalna sesje, ale nie wiem jeszcze po co mu te zdjęcia są, może to nie mają być żadne oficjalne zdjęcia...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
answer13 napisał/a:
Może wogóle bez lamp, statywem, na szerokiej przesłonie

Jesli nie masz doswiadczenia z lampami, to moze to byc najlepsze wyjscie. Tylko musisz brac pod uwage, ze takie zdjecia ladnie wygladaja w dobrym druku, na dobrym papierze. Jesli ktos to machnie za grosze na jakims swistu w wielkosc 2x2cm i zafoliuje, to nic nie bedzie widac na tych zdjeciach.

Jesli chcialbys to zrobic przy zastosowaniu lamp, to takze musialbys to zrobic w restauracji. Dwie lampy, powierzchnie rozprawszajace, blendy, tlo+podswietlenie (trzecia lampa?), to chyba minimum. Namiot bezcieniowy zbedny, bo swiatlo musisz miec dosc kontrastowe - inaczej potrawy wyjda malo apetycznie (delikatnie mowiac).

Osobna kwestia jest przygotowania potraw do zdjec - sztuka trudna, ktora czesto przerasta umiejetnosci i doswiadczenie fotografa.

Popros o mozliwosc wykonania paru zdjec probnych - nie zgadzaj sie w ciemno. A najlepiej zostaw to komus z duzym doswiadczeniem.

Co do cen 150 zl to wydaje sie absolutnym minimum za jedno przyzwoite zdjecie potrawy.

[ Dodano: 2008-07-02, 15:43 ]
answer13 napisał/a:
mało tego, że kolorowy to jeszcze z Wawy...(nie do wszystkich wawiaków, ale jeszcze nie trafiłem na porządnego)

Po takich tekstach to wszystko opada :-|
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dan napisał/a:

Osobna kwestia jest przygotowania potraw do zdjec - sztuka trudna, ktora czesto przerasta umiejetnosci i doswiadczenie fotografa.



co masz na myśli ? bo jestem ciekaw jak to się odbywa ;-) ,
wiem, że przy reklamach TV zamiast jogurtu są różnego rodzaju mazie sztuczne a keczup zastępuje jakaś dziwna gęsta farba. z jedzeniem analogicznie ?
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Myślę, że chodzi o kompozycję. Zarówno samego zdjęcia, jak i tego, co na talerzu.
 

answer13  Dołączył: 08 Maj 2008
dan napisał/a:
answer13 napisał/a:
mało tego, że kolorowy to jeszcze z Wawy...(nie do wszystkich wawiaków, ale jeszcze nie trafiłem na porządnego)

Po takich tekstach to wszystko opada :-|


Bo mnie ten kolorowy zdenerwował, ale prawda jest taka, ale to nie jest miejsce na taka dyskusję (może do hyde parku), jestem ze wschodu, wyjechałem na zachód obijając pól Polski, regiony=mentalność, a ta warszawska mnie przerażiła..
Jeszcze raz sorry(naprawde nie pisałem tego do wszystkich, tylko do tych którzy wiedzą jacy są...)
Dzięki wielkie za porady, o to się pytałem i dostałem super odpowiedź
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
dan napisał/a:
Osobna kwestia jest przygotowania potraw do zdjec - sztuka trudna, ktora czesto przerasta umiejetnosci i doswiadczenie fotografa.
W którymś wątku było o kampanii reklamowej jogurtów. W roli jogurtu wystąpił budyń, który był znacznie bardziej fotogeniczny i trwały. Mimo wielkiego postępu elektroniki, TV i fotografia nie potrafi przekazać smaku i zapachu; aktorzy profesjonalnie kłamali, a dla widza wszystko było OK.
 

w4syl  Dołączył: 16 Lis 2007
Cytat
Mimo wielkiego postępu elektroniki, TV i fotografia nie potrafi przekazać smaku i zapachu


I całe szczęście, bo bym po pierwszej reklamie środka na wzdęcia, hemoroidy albo jakiegoś innego ustrojstwa musiał wywalić telewizor w diabły :-P
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla napisał/a:
co masz na myśli ? bo jestem ciekaw jak to się odbywa

To tak jak w calej fotografii komercyjnej - obiekt fotografowany jest daleki od tego, co ostatecznie bedzie na zdjeciu.

lipalipski napisał/a:
Myślę, że chodzi o kompozycję. Zarówno samego zdjęcia, jak i tego, co na talerzu.

No wlasnie, najlepiej miec dobrego styliste do potraw (niezla fucha w dzisiejszych czasach).

answer13 napisał/a:
a ta warszawska mnie przerażiła..

Mnie tez przeraza, ale nie ma sensu generalizowac :-)
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ja osobiscie wykorzystywalem nature, czyli slonce, a jak bylo troszke pochmurno, to uzywalem blendy"styropianu", czasem alufolii. Robilem zdjecia przy oknie, akurat pod ladnym katem padalo slonce.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
tu byla zla wypowiedz Fafniaka

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Fafniak napisał/a:
kup ksiazke o fotografowaniu produktow

U nas nie widzialem, na Amazonie cos tam jest.
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
Michael Freeman - "Fotografia Studyjna" i moim zdaniem koniec tematu.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
bix napisał/a:
Michael Freeman - "Fotografia Studyjna" i moim zdaniem koniec tematu.

Moim zdaniem ta ksiazka to dobre, acz bardzo powierzchowne i lekko nieaktualne wprowadzenie.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dan napisał/a:
bix napisał/a:
Michael Freeman - "Fotografia Studyjna" i moim zdaniem koniec tematu.

Moim zdaniem ta ksiazka to dobre, acz bardzo powierzchowne i lekko nieaktualne wprowadzenie.


ale za to jest za darmo w internecie ;-)
 

iczek  Dołączył: 21 Kwi 2008
answer13 - niestety kolorowy ma wiele racji, a ze nie odpowiada ci forma to juz niestety kwestia fal, na jakich nadajacie.
Pytasz o jedna z dziedzin fotografii, która dorobila sie wlasnej historii, techniki i calej otoczki artystycznej (nie waham sie stwierdzic).
To tak jakbys chcial spytac o przepisa na fotografie portretowa, bo szef chce miec portrety dzieci fajne.

Mozna to zrobic i ZROBIC :)

Ty pewnie też zrobisz te zdjecia z uwagami kolegów i radami bądź bez nich. Niemniej jesli pytasz jak zrobic to profi to juz wspomniano, ze musisz miec plan, zobaczyc te portrawy pomyslec o tle i calym entourage tych zdjec. Czy makro mocne, czy moze jakies drugie plany, czy na talerzach, czy w plenerze... miliard pytan.

Nikt Ci nie podaprzepisu.

Namiot jak najbardziej, ale to mnóstwo problemów, bo nie wszystko wlożysz pod namiot.
Jesli nie namiot to lampy strobo... masz doswiadczenie? Jesli nie, to ból.

Pozostaje swiatlo zastane. Okno, kawalek lub wuiele kawalków materialu, ktory Ci zmiekczy swiatlo i kilka blend. Z tym też mozna cos zrobic fajnego.. ale musisz miec duzo swiatla, czasu i wiele prób.

Powodzenia i nie obrazaj sie... pytanie byo dosc dziecinne w sumie...:)

3mam kciuki
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Fafniak, sorry ale znowu zaczynasz. Ty, zrozumiesz, dan zrozumie ja zrozumie, ale ktos sie obrazi. Kolejny raz tak jest.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
milo, - moze masz racje

[ Dodano: 2008-07-02, 21:32 ]
Ale do rozpaczy doprowadzaja mnie tego typu sytuacje - naprawde ta rozmowa ktora tu przytczylem to jest praktycznie fakt....
Co do zdjec potraw sam takie "cos" przerabialem :evilsmile: (jako ten chciwy)
Pamietam tez sytaucje gdzie robilem kosztorys zdjec samochodzu...wiecie o co sie rozbila cala sesja? O koszt k..... mac hali zdjeciowej bo kosztowala 4000-6000zl za dzien zdjeciowy - ale tam tir mogl wjechac i z rozstawieniem swiatel nei byloby problemu....ale wlasnei polskie chciejstwo i chec wydymania wszystkich doprowadza do sytuacji chorych rynkowo...
Ok. przepraszam juz nie bede sie wtracal
Co do zdjec potraw - trzeba bardzo wiele zaplanowac PRZED zdjeciami- z grafikiem chocby ktory bedzie skladal projekt w calosc...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach