jola  Dołączyła: 19 Kwi 2006
ZAPYTANIA NA PRIV
 
rozio  Dołączyła: 28 Lip 2006
jola napisał/a:
ZAPYTANIA NA PRIV

?

8-)
 

oyo555  Dołączył: 02 Wrz 2006
Dobre laby same dają obitki testowe i płytki kalibracyjne z dołączonymi profilami.
Profile Fuji na Frontier do ściągnięcia http://www.fujifilm.de/

[ Dodano: 2006-10-02, 08:18 ]
http://canon-board.info/s...hlight=Frontier

[ Dodano: 2006-10-02, 08:26 ]
odnośnie odbitek z Tri-X. Laby mają kłopot czarno-białymi negatywami.Odbitki z nich nigdy nie będą neutralne.Przecież są robione na papierze kolorowym. Nawet jeżeli będzie Ci się jakimś cudem wydawać, że są oki. To tak nie jest. Wystarczy porównać z odbitkami zrobionymi na papierach czarno-białych.
 
rozio  Dołączyła: 28 Lip 2006
Dzięki Wielkie za pomoc. Mniej więcej wiem o co w tym wszystkim chodzi. Aparacik już mam i zacząłem zabawę z Rawami. Dzięki Oyo za namiar na lab :-) .
Zrobiłem eksperyment - wywołałem przykładowego rawa z ds-a w ppl3 na jpg bez żadnych zmian i zajął mi 4,35 MB. Tego samego Rawa wywołałem w PPL3 na tiff 16 bit, otworzyłem w ps-ie, zmieniłem tryb na 8 bit i zapisałem w jpg i zajął mi 4,7 MB. Porównałem na powiększeniach i wyszło znacznie lepiej na korzyść ps-a.
Jesli chodzi o obsługę profili barwnych to się już zorientowałem co i jak w ps-ie. Teraz miałbym kilka pytań (jeśli ktos pracuje w tym programie) i byłbym wdzięczny za podpowiedzi:
1. Jak w ps-ie w najprostszy sposób określić balans bieli
2. Jak redukowac szumy (ziarno i kolor) - czy macie juz jakieś wypróbowane standardowe ustawienia dla poszczególnych czułości (w ppl3 i/lub ps-ie), badź graniczne których nie przekraczacie.
3. Czy wyostrzacie zdjęcia i na jakim poziomie (ppl3 i ps)

Nie wiem czy te pytania są żałosne, śmieszne, czy jakieś inne - uczę się dopiero (raczkuję) :-?
Pozdrawiam.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ad1. W samym PSie praktycznie nie możesz określić balansu bieli. Do tego służą konwertery typu PPL czy ACR (będący wtyczką PSa). Jeżeli jednak nie masz RAWa, tylko JPG i chcesz skorygować balans bieli, możesz to uczynić chociażby poprzez narzędzie Color Balance (ctrl B), za pmocą poziomów (ctrl L) lub krzywych (ctrl M). Zasada generalnie sprowadza siędo tego, by zrównać obszary neutralne (w tym celu możesz obserwować paletę INFO). Możesz też iść na skróty i po prostu odpaliwszy obrazek otwierasz chociażby paletę poziomy (ctrl L). Następnie należy kliknąć na środkowy kroplomierz (z 3 dostępnych) następnie zaś tym kroplomierzem kliknąć na obszar, który Twoim zdaniem powinien mieć kolor neutralny (szary).

Ad2. To już zależy od indywidualnych preferencji. Likwidując szum, ZAWSZE miej podgląd 100%. Idealnej recepty nie masz na to. Redukcja szumu najczęściej odbywa się za pomocą wygładzania, więc utraty detali, To operator komputera (jakiż piękny zwrot) decyduje o tym, czy odpowiada mu dany obraz. Pamiętaj też, że widok na monitorze zawsze będzie bardziej zaszumiony od wydruku.

Ad3. Owszem Zawsze. W PSie stosuję do tego celu filtr Unsharp mask (mam CSa). I podobnie jak w przypadku szumu - 100% powiększenie i zabawa suwakami. Podstawa, to zrozumienie zasad oddziaływania poszczególnych suwaków. I tu znów nie ma jednoznacznych zasad - wszystko w Twoich rękach.
 
rozio  Dołączyła: 28 Lip 2006
Dzięki za podpowiedzi. Zastanawiam się tylko po co ja zapisuję te tiffy jako 16 bitowe :-P ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Obrabiając tiffy 16 bitowe masz więcej informacji o kolorach i dzięki temu uzyskuje się ładniejsze przejścia tonalne i ogólny wygląd jpg-ów niż przy 8 bitowych.
 
rozio  Dołączyła: 28 Lip 2006
Z tą obróbką tifów 16 bitowych to u mnie jest tak,że w PS-ie nic nie zrobie dopóki nie zmienię trybu na 8 bit. Da się obrabiać w PS-ie (ver 7.0) tiffy 16 bitowe ? Co włączyć/przycisnąć/ustawić, żeby można było korzystać z funkcji poziomów i warstw?
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
plwk napisał/a:
Obrabiając tiffy 16 bitowe masz więcej informacji o kolorach i dzięki temu uzyskuje się ładniejsze przejścia tonalne i ogólny wygląd jpg-ów niż przy 8 bitowych.


A co jest źródłem tych 16 bitowych?
Bo wygląda mi to na fotofilstwo.
 
rozio  Dołączyła: 28 Lip 2006
Źródłem są pef-y z ds-a. To fotofilstwo? :mrgreen: Ja nie che być żadym f, p czy innym ...filem, ale chciałbym mieć możliwie najlepszą jakość jpgów przed zaniesieniem do labu, a sie na tym nie znam więc kombinuję :)
 
wojtal  Dołączył: 07 Wrz 2006
rozio napisał/a:
Źródłem są pef-y z ds-a. To fotofilstwo? :mrgreen: Ja nie che być żadym f, p czy innym ...filem, ale chciałbym mieć możliwie najlepszą jakość jpgów przed zaniesieniem do labu, a się na tym nie znam więc kombinuję :)

najlepsza jakość uzyskasz jeżeli nic w PS nie będziesz robił :mrgreen: ,
inaczej, zrób tylko to co konieczne, za dużo manipulowania z Jpeg i wszystko się sypie :evil:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
wojtal napisał/a:
za dużo manipulowania z Jpeg i wszystko się sypie

Polemizowałbym.
Skłonny jestem trwać w przekonaniu, że manipulowanie plikami graficznymi to umiejętność jak każda inna, w związku z czym osoba, której nie obce są arkana walki z pikselami jest w stanie wyciągnąć znacznie więcej z danego ujęcia, niż daje to sam aparat. W końcu obecnie PS+RAW Converter to nic innego, jak dawna ciemnia.
 
rozio  Dołączyła: 28 Lip 2006
Po tygodniu "mordowania" zagadnień związanych z profilami barwnymi, kalibracją, labami, papierami itp. wynalazłem sobie cośtakiego http://www.lab-net.pl/odbitki-cyfrowe-cennik/ . Co sądzicie o tym e-labie? MOze ktoś już tam robił odbitki. Jak na to patrzę to widzę:
1. świeżo edytowane profile z uwzglednieniem rodzaju papieru,
2. niezły papier,
3. lab agfy,
4. ceny chyba całkiem niezłe.
A może ktoś z Was robi odbitki w innym labie internetowym i mógłby coś polecić?
Pozdrawiam.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Robiłem w Vertisie, jak dla mnie , jakość bardzo dobra. Robią na papierze Fuji. Niestety są dosyć drodzy. Szczególnie koszty wysyłki :-( . Teraz mam drukarke Epsona i próbuje coś sam drukować :mrgreen: .
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
czesc, tak czytam o profilach i drukowaniu zdjec i tak sie zastanawiam, jesli mam wlasna drukarke i papier to czy moge sam wygenerowac profil ( choc troche podobny ) do mojego sprzetu? Jak to sie robi? :)

Macie jakies strony albo info na ten temat, a juz najlepiej jakies doswiadczenia?

Ostatnio drukowalem zdjecie formatu a4, korygowalem obraz wlasnorecznie, kolory mi odpowiadaly ( wartosci cyferek). Zdjecie bylo w cmyku i myslalem, ze to wystarczy by mnie przyblizyc do wydruku i co ? .... Kon brazowy miejscami wyszedl niemalze czerwony! Jak uchronic sie przed takimi niespodziewajkami? :(

Pozdrawiam
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
A po co w Cmyku, drukarka sama ci przekonwertuje na cmyk
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
no tak, ale jak ja przekonwertuje i obrobie to bede mniej wiecej widzial chyba to co wyjdzie mi z drukarki a jak narobie sie w rgb i dam do druku i ona sobie konwersje zrobi to ja nie wiem co dostane. A moze sie myle?
 
rozio  Dołączyła: 28 Lip 2006
A ja mam kolejne pytanie :oops:
Przygotowuje zdjęcia do wywołania pod kątem konkretnego labu i profili - tylko muszę się pozbyć EXIFów. Czy jest możliwość zrobienia tego w PS-ie ver. 7.0 - zeby nie zapisywał plików z exifami ? Jak nie, to proszę o namiar na jakiś dobry program który to robi hurtowo, szybko i dobrze i jest :-P darmowy :mrgreen: .
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pliki z PS-a nie zapisuj jako JPG ale dla WEB i wtedy automatycznie wytnie dane EXIF.
 
rozio  Dołączyła: 28 Lip 2006
Dzięki Wielkie plwk !!! :mrgreen:
Co ja bym bez Was i tego forum zrobił ? ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach