pipiku  Dołączył: 09 Cze 2011
System Close-Focus
Witam

Spotkałem się z takim określeniem jak System Close-Focus. Z tego co przeczytałem to jest to jakiś (????) system związany z ostrzeniem, który umożliwia lepszą kontrolę perspektywy, ale tylko tyle znalazłem. Stąd pytanie czy ktoś na forum może wie jak to działa i jaki tego efekt jest. Pozdrawiam
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
Jeżeli chodzi Ci o oznaczenie na obiektywach Tamrona "CF" to jest ono tak mylnie interpretowane. ZTCW CF oznacza Continous Focusing czyli płynne przechodzenie z odległości "codziennych" w quasi-makro w specyficznych warunkach (np. określona ogniskowa). Systemy poprawy jakości obrazu stosowane były w niektórych szkłach makro (m.in. legendarnym Nikkorze 55/2.8), co podnosiło osiągi na najkrótszych odległościach kosztem tych "codziennych". Wreszcie kwestia szkieł w których ostrzenie polega na zmianie odległości wszystkich soczewek względem filmu/matrycy, które na krótkich dystansach potrafią być orłami, a na dłuższych albo nieskończoności radzą sobie nie najlepiej. Ale to wszystko jest taka mądrość internetowa, więc jeżeli ktoś ma informacje szersze/sprzeczne z tym co napisałem, to chętnie poszerzę wiedzę.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tu jest jakaś definicja tego http://www.eagleoptics.co...ide/close-focus
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Close-Focus to takie prawie "macro". Oznacza to że obiektyw może ostrzyć na bliższych odległościach niż standardowy (taki bez C-F). Teraz się nie stosuje tego nazewnictwa i na wielu szkłach piszą "macro" choć to mocno naciągane.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Taki obiektyw close-focus dosyć śmiesznie pracuje. Gdy ostrzymy w kierunku nieskończoności to chowa się pod środkowy pierścień zarówno część przednia jak i tylna. Tak, że z tego obiektywu robi się taki "normalny" Można też zauważyć stosunkowo duży kąt pomiędzy odległościami, więc ostrzy się dosyć precyzyjnie. No i trzeba się nakręcić żeby przeostrzyć całą skalę :-)


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach