pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Nienaturalne kolory pomimo "prawidłowego" balansu
Ostatnio coraz bardziej mnie zastanawia i nie daje spokoju to, że zdjęcia robione nawet w pochmurną pogodę wyglądają bardziej naturalnie, gdy wywołuję je z WB między 4500 a 5200K (zdjęcia na dworze), mimo, że światło słoneczne to ok. 5600K, a gdy jest zachmurzenie (pełne) lub cień, to nawet wyższe. Poniżej przykład tego samego zdjęcia. Pierwszy wywołany wg AWB z aparatu(5100K) i jest najbardziej zbliżony do tych kolorów, które pamiętam. Następny to ACR - WB-Słońce, a ostatni ACR WB - chmury.

5100K


Daylight


Cloudy


Ustawienia powyżej 5200K wydają mi się po prostu za ciepłe. Dziwne to trochę. Tutaj nie ma niczego szarego, na czym można by sprawdzić balans bieli, ale na innym kadrze (zdjęcie zrobione kilka minut później), gdy klikam próbnikiem na biały element, to WB zostaje ustawione na 5000K.
Czy to nie dziwne?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
temp. na dworzu to nie jest sztywne 5600K

[ Dodano: 2009-04-12, 14:07 ]
w pochmurny dzien temp moze byc juz od 5000K do 7000K
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
w pochmurny dzien temp moze byc juz od 5000K do 7000K


No to wszystko wyjaśnia. Chociaż nie mogę sobie przypomnieć sytuacji, abym musiał nastawiać powyżej 6000K, żeby kolory mi pasowały. To, że nie jest to sztywne 5600K to wiem. To zdaje się jest mniej więcej WB dla bezchmurnego dnia ze Słońcem wysoko na niebie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach