emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
nemo, alkos, Każda piwnica jest dobra. Moje laboratorium istniało (i rozbudowywało się) z 10 lat, pomimo przeprowadzki. Zaprzestało działalności, gdy wyjechałem do akademika. No a potem, to już emigracja i koniec zabawy.
Owszem najlepsza jest jakaś pralnia z wodą, kanalizacją i ew. gazem, ale na początek wystarczy dobra wentylacja (czyt. okienko). Raz zaliczyłem lekkie podtrucie cyjanowodorem - nie polecam, nie mówiąc o wąchaniu tlenków azotu.
Wybuchy były, a jakże. Najbardziej spektakularne były te z acetylenkiem srebra. Niby sama bibuła filtracyjna, a po podgrzaniu zapałką wyrywało w niej dziury, dając przy tym niezły huk.
 

callistratis  Dołączył: 31 Sie 2007
ja mialem w piwnicy choc do technikum chemicznego sie nie dostalem (moze to i lepiej). robilem jakies eksperymenty z trojjodkiem azotu (zniszczylo mi kolbe, sliczny lejek szklany i pare innych gratow nieopatrznie zostawionych na stole. na szczescie nie bylo mnie tam w momencie wybuchu. nitrowałem tez bawelne, gliceryne... powstalo troche niebezpiecznych substancji ;-)
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
emigrant napisał/a:
Najbardziej spektakularne były te z acetylenkiem srebra.

emigrant, :-B :-B :-B
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
michal5150 napisał/a:
pod spód podłozyć podziurkowany kartonik
Jaka jest funkcja tego kartonika?
michal5150 napisał/a:
całość skierować w stronę słońca i naświetlać cały dzień.
Czyli trzeba znalezc miejsce gdzie jest calodzienna ekspozycjna na slonce i liczyc na to, ze lisc bedzie podazal za sloncem?

Najlepiej to chyba na jakims lopianie zrobic, nie? A negatyw mozna sobie zrobic nawet z cyfrowki w naswietlarni albo nawet na zwyklej drukarce - im bardziej kontrastowy, tym lepiej, nie?

Chyba cos sprobuje zrobic.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
emigrant napisał/a:
Przepis był w książce Stefana Sękowskiego "Ciekawe doświadczenia", książeczce, która rozbudziła moje zainteresowanie chemią w podstawówce, pod koniec lat 60-tych.
To nie były "Ciekawe doswiadczenia" tylko "Fotochemia domowa", o ile mnie pamięc nie zawodzi. W "Fotochemii domowej" to na pewno jest, a i kilka innych sztuczek też.

[ Dodano: 2008-07-18, 15:35 ]
dzerry napisał/a:
Jaka jest funkcja tego kartonika?
Na kartoniku liść można rozpłaszczyć bez obawy, że się zwinie (trzeba tylko ten liść jakoś przymocować do kartonika). Kartonik ma być perforowany po to, aby liść mógł oddychać, inaczej mówiąc, aby proces fotosyntezy przebiegał w miarę normalnie
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Własnie Teta wyjaśnił prawdopodobną rolę kartonika. Co do podążania liścia za słońcem - wystarczy co jakiś czas (np. co godzinę, dwie) obrócić liść w stronę słońca i umocować go w tym położeniu. Całość - liść, kartonik, negatyw można spiąć spinaczami, klamerkami czy malutkimi ściskami.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
A jednak się myliłem. Przejrzałem przed chwilą "Fotochemię domową" Sękowskiego i tam fotografii na liściu nie ma. Spróbuję jeszcze odszukać "Ciekawe doświadczenia II", bo w części pierwszej to tego raczej też nie ma. Próbuję odszukać w pamięci gdzie to mogło być. To było dawno temu, kiedy to fotografią nie zajmowałem się w ogóle i fotografia zupełnie mnie nie interesowała. Mam jednak w pamięci ten obrazek fotografii na liściu. Pamietam, że był to liść nasturcji. W rachubę wchodzi jeszcze książeczka pt. "Między zabawą a chemią", ale to już nie Sękowskiego. Przepraszam za zamieszanie.
 
lsnk  Dołączył: 23 Lis 2007
Przejrzyj "Efektowną chemię" .
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
powalos napisał/a:
Ten przepis na fotkę, na liściu to był kiedyś (w zamierzchłych czasach), opisany w "Młodym Techniku".

W "Zrób to sam " też było , jak dobrze pamiętam w numerze ze spawarką na przedzie była jedna z kilku części traktujących o odbitkach na różnych materiałach .
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
lsnk napisał/a:
Przejrzyj "Efektowną chemię"
Niestety nie mogę tego odnaleźć :-(
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
teta, Ja pisałem o przepisie na fotografię na jajku. To było na pewno w "Ciekawych doświadczeniach", co potwierdza podany przeze mnie link.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach