japcok  Dołączył: 05 Sty 2008
Canon i Pentax
witam
mam pytanie odnosnie robienia zdjec z bardzo duzym czasem?a mianowicie aparat cnon eos 30d i pentax k10d z takimi samymi obiektywami kit 18-55mm i zrobienie tej samego zdjecia o takich samych czasach np. f4 1/4000 w pentaxie zdjecie jest czarne zaciemne lub niew idac a w canonie na takich samcy hustawieniach wychodzi,czym to jest uwarunkowane optyka? czy canon ma lepsza matryce czy jak? nie jest to mozliwe przy takim czasie zrobic zdjecia, ustawienia iso i wszystkiego sa takie same w tyh apartach
dziekuje
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Po pierwsze, nie z duzymi czsami, tylko krotkimi - 1/4000 to jest ulamek, ktory jest mniejszy od 1/2000.

Po drugie, zdjecia powinny byc podobne. Jesli jest tak jak mowisz, cos musi byc jednak inaczej ustawione, albo ktorys z aparatow jest zepsuty. Gdybys podal przyklady tych zdjec, byloby latwiej. Na moje oko wyglada, ze Canon wcale nie jest ustawiony na 1/4000 f4 - niedoswietlone zdjecia w K10D na to wskazuja. Zeby taka ekspozycja byla poprawna, musialoby byc baaaardzo jasno. No chyba, ze na ISO 1600 robisz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
matryce canona sa 1/3 - 2/3 EV czulsze niz Pentaxa (przy tym samym iso)... dpreview cos o tym pisalo...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
matryce canona sa 1/3 - 2/3 EV czulsze niz Pentaxa
Ale zeby zaraz zdjecie niedoswietlone o 2/3 EV bylo czarne?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
no to to nie. obstawiam wade aparatu/obiektywu, jesli rzeczywiscie byl taki sam czas/przyslona...
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
No i jeszcze to samo ISO.
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Zakładamy, że na pokrętłach obu aparatów był taki sam rysuneczek ;-)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
I, że z obu był zdjęty dekielek :-P . Sorry za złośliwość, ale mi się to czasem zdarza.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
dsk napisał/a:
No i jeszcze to samo ISO.

Sęk w tym że ISO np 200 w Canonie, jak i w Pentaksie to nie to samo. Gdzieś czytałem że są kalibrowane według innych norm, tak że ISO 100 Canona to niby ISO125 według Pentaxa/Nikona z matrycą Sony.

W każdym razie przy tych samych ustawieniach migawki/przysony ekspozycja z Canona jest nieco jaśniejsza.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Hmm a ja głupi byłem przekonany, że ISO to jakiś standard i że 100 zawsze równa się 100... ech :roll:
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
matth, Canon ma swoje standardy.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
No ok.. ale to równie dobrze swoje standardy mógły mieć Ilford, Agfa, Foma itd..

Dla mnie czułość materiału światłoczułego powinna być i zwykle była określana wg jednego standardu.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
matth napisał/a:
No ok.. ale to równie dobrze swoje standardy mógły mieć Ilford, Agfa, Foma itd..

I różnie z tym bywało.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
matth napisał/a:
No ok.. ale to równie dobrze swoje standardy mógły mieć Ilford, Agfa, Foma itd..

Dla mnie czułość materiału światłoczułego powinna być i zwykle była określana wg jednego standardu.


Heh... to nigdy nie bylo takie proste... no dobra: ile iso ma tmax3200 w ddx? a neopan 400 w xtolu... ?
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
dobra, dobra mądrale :-P :-) idę spać, o 6 pobudka :-?
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
matth napisał/a:
idę spać, o 6 pobudka :-?

komu by się chciało... też idę spać,wstanę gdy się obudzę :evilsmile:
 
japcok  Dołączył: 05 Sty 2008
najlepiej bedzie jak ktos ma mozliwosc porownania,jezeli mi sie uda to zrobie z kolego na takich samych ustawieniach takie samo zdjecie i zobaczycie roznice,
ps.dekielek byl zdjety i aparaty sa nowe nie majace zadnych wad jak twierdza tu niektorzy
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
[quote="japcok"]najlepiej bedzie jak ktos ma mozliwosc porownania,jezeli mi sie uda to zrobie z kolego na takich samych ustawieniach takie samo zdjecie i zobaczycie roznice,
:-P
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Wydaje mi sie, ze odpowiedz tkwi w obiektywach. Powszechnie wiadomo, ze soczewki w obiektywach Canona wyposazone sa w mikrokanaliki lapiace fotony. Canon opatentowal te technologia pod nazwa Foton Speed Buster. Fotony nabieraja przyspieszenia w mikrokanalikach przeskakujac z soczewki do soczewki, skutkiem czego z wieksza sila uderzaja w matryce - stad koniecznosc korekty ISO na matrycach Canona - zwiekszona predkosc fotonow, oprocz pomijalnego zakrzywienia czasoprzestrzeni, powoduje wieksza sile swiatla i zmniejsza szumy.

Powloki SMC Pentaksa natomiast, dzialaja jak spowalniacz fotonow, dzieki czemu elektronika ma wiecej czasu na elimnacje nieporzadanych flar. Skutkiem ubocznym moga byc mocno niedoswitlone zdjecia w okreslonych warunkach i wolny AF - przy slabym swietle, elektornika wariuje i probuje wyeliminowac nieistniajace flary, a AF niepotrzebnie czeka. Matryca za to musi elektronicznie wzmacniac sygnal, dlatego bardziej sie nagrzewa, co znowu powoduje wieksze szumy.

Mam nadzieje, ze pomoglem.

[ Dodano: 2008-07-07, 14:28 ]
Dodam tylko. ze o ile przy normalnych czasach, rzedu 1/125, te roznice sa niezauwazalne, to przy 1/4000 mozemy obserowac zjawisko przez Ciebie opisane. Canon spokojnie zdanża, bo przeciez swiatlo i tak szybsciej leci. Pentax nie wyrabia, przez co jest zmuszony zamknac migawke, zanim doleci cale swiatlo - czesc jeszcze blaka sie po komorze lustra - rezultat - czarne zdjecia.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
dzerry, światło szybciej leci? No nie wiem, 3 lata na polibudzie studiuję i wiem tylko, że jak bym coś takiego puścił na fizyce to z miejsca bym dostał łabędzia w indeks :-P

Trochę to nie po fizycznemu napisane wszystko. Soczewki Canona jako ośrodek w którym rozchodzi się światło mogą mieć inne właściwości niż soczewki Pentaxa. W takim układzie prędkości fotonów w tych ośrodkach mogą się różnić, ale przy szkle prędkość światła osiąga ok 2/3 prędkości max - czyli w próżni. To dalej jest jakieś 200tys km/s i przy odległościach jakie pokonuje w układzie optycznym różnica imo niezauważalna.


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach