Ostach  Dołączył: 21 Lip 2008
rozbiorka 18-55..
Jako ze to moj pierwszy post- chcialem sie przywitac

Witam wszystkich!

Formum czytam dobre 1,5 roku, czyli mniej wiecej od kiedy posiadam kadyszke..
Fotografia sie interesuje od dluzszego czasu, focilem jeszcze analogiem pentaxa..
Choc mlody jestem- 23lata, jakis bagaz doswiadczen mam ;)

Moja potrzeba rejestracji, wynika z tego, iz jest to chyba jedyne miejsce poza serwisem Pentaxa gdzie moge sie dowiedziec jak rozebrac kita.. :) Inne fora, tej wiedzy mi nie daly..

Sprawa wyglada tak, ze moj aparat zanurkowal w piachu- rzucil sie na glowke, czyli obiektywem.. Kiedy moj kolega go podniosl (sam bym go nie upuscil ;) ), przefocusowal i piasek zostal zassany pod pierscien ustawiania ostrosci. Od tego czasu pierscien chodzi ciezej i wydaje z siebie straszne jeki. Jako ze nie chce niszczyc puszki, foce z MF, ale czasem jest to niewygodne.
Czy ktos moglby mnie poinstruowac w jaki sposob rozebrac ten obiektyw? Piach jest w zewnetrznych mechanizmach, optyki nie chce ruszac. Koszt w jakims serwisie to 90zl, a przy cenie kita na allegro ok 120zl za uzywany, jakos sie nie kalkuluje..

Z gory dzieki za odpowiedzi!
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Przeniosłam do działu, gdzie może jakaś złota rączka odpowie... Ewentualnie prześledź tutejsze wątki, może znajdziesz coś ciekwego.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Ostach, z rozkręcaniem obiektywów, to zazwyczaj sporo zabawy jest. Może lepiej kupić nowego KITa, albo jeszcze lepiej, coś lepszego. ;-)
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Mysle podobnie jak lipalipski. Nie sledze teraz cen kit'ów ale nidawno osiągneły dno cenowe wiec po co sie meczyc z zapiaszczonym.
 

Matey3000  Dołączył: 14 Paź 2007
Rozkrecaj!
Rozkrecaj!
Rob fotki-co srobke, to pomaga przy skrecaniu.
Jak nie dasz rady zlozyc to zrob jak wyzej napisali koledzy.
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Zgadzam się z Matey3000, nawet jak zepsujesz, albo nie będziesz mógł złożyć, to nie poniesiesz aż takiej straty. A jak wszystko dobrze pójdzie to będziesz mógł tutorial na forum umieścić.
 
Ostach  Dołączył: 21 Lip 2008
no dobra...
To niedlugo zaczynamy zabawe ;)))
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Ostach, na pocieszenie: nowy kit z pełną polską gwarancją - 150 zł + wysyłka.
Używanego sprzedałem na forum za 100 zł, można w podobnej cenie trafić. Ryzyko nie tak wielkie, a ile frajdy, hehe... ;-)
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Spróbuj rozkręcanie od przodu. W części obiektywów trzeba było najpierw wykręcić krążek przy soczewce (tam, gdzie masz opisaną średnicę filtra) za pomocą np. kawałka gumy. W kicie jednak wydaje mi się, że odkręca się cały przedni pierścień - ten z mocowaniem osłony tulipanowej. Pod spodem zobaczysz pewnie kolejne śrubki a poniżej gwint focusa i przekładnię jego napędu.

Niestety obawiam się, że bez rozkręcania obiektywu w całości, a przynajmniej przedniego zespołu soczewek, nie wyczyścisz tego piachu. Staraj się mimo wszystko nie ruszać zespołów soczewek. Jeśli jednak okaże się to konieczne i po operacji obiektyw przestanie ostrzyć na nieskończoność będziesz musiał go wyregulować, np. ostrząc na księżyc (rada z serwisu na Czapskich w Krakowie).

W każdym razie życzę powodzenia i tak jak inni czekam na fotoreportaż :-)
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Ostach, od strony przedniej soczewki nie usuniesz tego piachu IMO, to samo od strony bagnetu. Zdejmij gumę z pierścienia zooma - jeżeli gdzieś są śrubki trzymające szkło w kupie to właśnie tam MZ.
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
można by na rentgenie sprawdzić gdzie są śrubki, Stachu kiedyś zdjęcie rentgenowskie kita wrzucał
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Obawiam się, że trzeba będzie jednak wykręcić zespół przednich soczewek i dopiero wtedy dostać się do gwintów AF i zooma. Umieszczanie śrub pod gumą byłoby nieco upierdliwe w serwisowaniu... PiotruśP, czy miałeś już do czynienia z tego typu konstrukcjami? Ciekaw jestem, jak to jest rzeczywiście zrobione...

[ Dodano: 2008-07-22, 22:14 ]
Właśnie znalazłem: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=7927

Niezłe :-)
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Na razie tylko jakiegoś Vivitara (zoom) mam na sumieniu i tam śruba trzymająca przedni człon soczewk była pod gumą. Po odkręceniu śrubki cały przedni człon soczewek wykręcał się i były dwa kawałki :).
Ew. szukałbym też pod gumą na pierścieniu ostrości. Powinna być śrubka/jakaś blokada po odkręceniu której pierścień ostrości można przekręcić mocniej niż zwykle i w ten sposób oddzielic cały przedni człon soczewek.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
a ja bym proponował wyjąć uszczelkę, taki krążek cienki z jakiegoś tworzywa z drugie strony ma warstwę kleju pod pierścieniem ostrości między pierścieniem ostrości a wysuwającą się częścią podczas zmiany ogniskowej i przedmuchać może spora część tego piasku tam się schowała, gorzej jak dostała się do środka, natomiast pod gumą pierścienia ostrości nie ma śrubek, są pod gumą zooma, ale tylko dwie w tylnej części obok siebie i raczej trzymają jakiś element związany z przysłoną tak mi się wydaje
 
pjak  Dołączył: 28 Kwi 2008
A ja się podepnę pod temat. Może pomogę, a może ktoś mi pomoże :mrgreen: Wczoraj na weselu miałem przykry wypadek. Biorąc aparat z parapetu zaczepił mi się pasek o zawór od grzejnika i niestety całość "gwizdnęła" o podłogę, aż się mury zatrzęsły. Całość (lampa, puszka) jest oki. Ucierpiał jedynie (na szczęście) tylko kit. Tereaz wygląda tak:







Oczywiście nie ostrzy i ciężko chodzi zmiana ogniskowej. Wygląda na to, że zatrzask puścił, ale boję się kombinować bez pomocy fachowców. Jak myślicie:
Wystarczy to dopchnąć, czy raczej szukać już nowego kita???
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Dopchnij.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
70% na dopchnij. :-)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Dopchnij, a potem najwyżej szukaj nowego, drogie nie są :-P .
 
Ostach  Dołączył: 21 Lip 2008
hihi to przynajmniej ja juz wiem cos wiecej o tym jak zlozony jest obiektyw ;)
Wiedza przydatna, bo jak tylko dojdzie nowy (jako zapas, na wszelki wypadek), zabieram sie do rozkrecania swojego..
Chybna ze caly jest na takie zatrzaski jak powyzej ;)
 
pjak  Dołączył: 28 Kwi 2008
Nie jest źle :-) Najpierw korzystając z okazjii "rozpiąłem pozostałe zatrzaski :-P
I tak to wygląda po rozebraniu:





Poskładałem sprzęt i śmiga jak nówka. Jak to mówią: głupi to ma szczęście :mrgreen:
Teraz czas na jakieś :-B z tej okazji.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach