mareczekfm  Dołączył: 26 Sie 2008
Wołna 9
Szukam czegos taniego do makro na m42. Używam pierścieni ale nie jestem specjalnie zadowolony.


Co sądzicie o tym? Warto za te pieniądze? Sprawdzi się? Obiektyw podobno niezły. Mógłbym sample?


http://allegro.pl/item540...y_obiektyw.html

z gory dzieki.
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Hm, ja tam guru nie jestem ale:

1. Cena wcale nie taka niska - za podobne pieniądze masz Pentaxa SMC-M 50/4 macro (no chyba, że musisz mieć M42)

2. 50mm do makro to dosyć krótka ogniskowa. Będziesz prawie dotykał soczewką do obiektu. Za jakieś 400 - 450 zł powinieneś znaleźć SMC-M 100/4. Może warto dozbierać?

3. Jak chcesz tanio to może pierścień odwrotnego mocowania i coś naprawdę taniego na M42?
 
mareczekfm  Dołączył: 26 Sie 2008
Nie musze, ale myślę ze będzie taniej niz. na bagnet K.

Hm. Przejrzałem forum i polecane obiektywy są nieobecne na allegro czy giełdach foto.

Nie chce mieszków, ani pierścieni.
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Jest to dobry obiektyw. Można się spierać, czy lepszy czy gorszy od jakiegoś innego, oraz - jak zapewne za chwilę wielu napisze - czy ta ogniskowa nadaje się do makro, bo motyle uciekają jak się podejdzie za blisko. Ja stwierdzam z własnego doświadczenia: po pierwsze jest wygodny i przyjemny w użyciu mimo sporych gabarytów. Po drugie - jak najbardziej nadaje się do fotografii przyrodniczej makro. Po trzecie - odchyłki od normy w tym akurat obiektywie są bardzo rzadkie (korespondowałem swego czasu tylko z jedną osobą, która udokumentowała taki przypadek) - zwykle trzyma on dobry poziom.
Oczywiście lepszy jest Macro Takumar (mówimy o M42) lub Super Macro Takumar, choć wolę ten pierwszy - mimo, że starszy, to ma odwzorowanie 1:1 (Wołna ma oczywiście 1:2). Jednak to trochę droższy sprzęt. Co do ceny tej Wołny, to chyba jest normalna. Raczej 250 zł to naprawdę okazja. Ale tu akurat nie mam doświadczenia.
 
mareczekfm  Dołączył: 26 Sie 2008
A coś w tej cenie ze skalą 1:1 ? Prawdę mówiąc myślałem ze ta wołna jest 1:1. Zagapiłem sie.
W ogóle jest realne dostanie dobrego obiektywu makro do 400 pln?
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Tak, przecież ta Wołna jest w ramach tej ceny, jest to dobry obiektyw, skala 1:1 jest zjawiskiem przereklamowanym, na K10d ekwiwalent ogniskowej to 75mm. Czyli jest ok.
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
Lepiej wez industara 61Ł 50 f/2.8

Ostatnio ktoś się zgapił i poszedł za 120 zł ;-) Między wołną a industarem jest naprawdę minimalna różnica.

[ Dodano: 2009-02-01, 20:54 ]
Wyslalem ci na PW limki do aukcji z wymienionym przezemnie industarem. Skala 1:1 ofkoz ;-)
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Można jeszcze polować na Cosinę 100/3.5 lub jakąś jej nazewniczą mutację.
Tu raczej niemiecki eBay i trochę wyższa cena.

Za to, w razie zakupu, odwzorowanie 1:1 (z dedykowaną dodatkową soczewką).

Albo przestań tracić czas na zastanawianie się, bierz to co jest i ciesz się zdjęciami.
W razie czego Wołnę sprzedasz bez straty albo tracąc niedużo.
 
forestowy
[Usunięty]
ehhh Piękna Pani MC Wołna.... i ten zapach rosyjskiego smaru... wspomnienia wracają.
Z obiektywami bez bagnetu jest ten problem że trzeba pracować na roboczej przysłonie. W praktyce oznacza to że przy założonych pierścieniach i przymknięciu do f11-16 co jest standartem w makro) w wizjerze masz ciemnice.
Ogólnie nie polecem do makro z w/w powodów chociaż obiektyw zacny.
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
sunshine napisał/a:
Lepiej wez industara 61Ł 50 f/2.8
Wyslalem ci na PW limki do aukcji z wymienionym przezemnie industarem. Skala 1:1 ofkoz ;-)

:shock: 1:1?
 

ttb  Dołączył: 26 Lip 2006
ta wełna do makro to nie wiem, ale jaki musi byc z niej gwiazdkowy bokeh :lol:
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
a_czacha napisał/a:
sunshine napisał/a:
Lepiej wez industara 61Ł 50 f/2.8
Wyslalem ci na PW limki do aukcji z wymienionym przezemnie industarem. Skala 1:1 ofkoz ;-)

:shock: 1:1?


Mam to cudo, ale z tego co pamietam 1:2.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
W ogóle te szkła m42 to niegłupia sprawa do makro, mają automatyczny podgląd głębi ostrości ;-)
 
luk1217
[Usunięty]
jeszcze jest cosina 100 3.5 macro 1:1 700zł nowy na allegro mozna dużo taniej wyrwać

http://cosina.pl/informacja.htm
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
luk1217 napisał/a:
cisina 100 3.5 macro 1:1 700zł nowy


znajdź mi takiego nowego w sklepie ;-)
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Jeżeli chodzi o kwestie Industar - Wołna, to:
1.Industar jest jakby optycznie lekko lepszy od Wołny (!), ale mniej wygodny w użyciu
2.Industar NIE MA pełnego odwzorowania 1:2, a nieco mniej - jednak nie dyskfalifikuje to go jako obiektyw makro.
Zresztą sprawdziłem to kiedyś tu:
http://www.logostudio2.pl/pliki/cztery_asy.pdf
Ogólnie oba są wygodne do makrofotografii, bo mają preselekcyjną przesłonę (w tym wypadku to dla mnie zaleta) i bardzo dobrą jakość. Z Wołną trzeba uważać przy zdjęciach pod bardzo ostre światło, czasem mogą pojawić się dziwne odblaski, nie wiadomo dlaczego. Miałem co prawda to tylko raz, ale warto wspomnieć. Zresztą w makro nawet nie zbliżamy się do tego zjawiska.
Jeżeli zaś chodzi o bokeh, to faktycznie ma niezły. To zdjęcie prawdopodobnie (na 90%) jest z Wołny:

...a to na 100% :

Oczywiście nie są to jakieś arcydzieła, chodzi o pokazanie "na szybko" rozmyć.
Reszta zależy od indywidualnych cech temperamentu. Ja jestem zadowolony, nie wyzbywam się, mimo posiadania jeszcze kilku nieporównywalnie lepzsych i planów zakupu 35mm macro limiteda :-D
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Tu masz przykłady z tej Волнy jak znajdę to mogę Ci przesłać gwiazdkowy bokeh - wygląda bardzo fajnie :-P

(na wszystkich słabo lub w ogóle przymknięta)










i dwa większe:
http://i34.tinypic.com/id89p3.jpg - na tym zdjęciu widać że po lekkim przymknięciu przechodzi w taką niewyciosaną gwiazdkę, a potem dopiero w pełną 6-ścio ramienną
http://i38.tinypic.com/2q9jlox.jpg
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Każdy handlarz na giełdzie w stodole powie wam i to potwierdzam że Wołna 9 jest Lepsza od Industara 61 . Miałem oba sprzedałem Industara
 
mareczekfm  Dołączył: 26 Sie 2008
Hm. A cos taniego z 1:1 jest dostępne? Widziałem kilka szkiel na forum wymienionych w watku o makro na m42, ale upolowanie czegos takiego jest malo realne (np Tokina AT-X 90 mm f/2,5).


btw. 1:2 wystarczy?
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
1:2 wystarczy. Są jeszcze przecież pierścienie.
1:1 daje na przykład Macro Takumar 50mm, Macro Bellows Takumar 100mm, niektóre Vivitary i parę rzadziej spotykanych szkieł typu Miranda (mówimy o manualnych M42).
Co do zdania każdego handlarza na giełdzie, to nie wiem. Pisałem na podstawie własnych obserwacji własnych obiektywów ze szczególnym uwzględnieniem rogów kadru. Mam Wołnę i Industara i nie mam zamiaru żadnego z nich się wyzbywać. Podobnie jak wielu innych makroobiektywów. Dlatego w plenerze zwykle w plecaku są makro 100mm i 50mm. Nie widzę tego zagadnienia jako rozstrzygania, która ogniskowa jest lepsza. To dwa różne rodzaje instrumentów do różnych zadań i o różnych charakterystykach. Takie jest oczywiście moje zdanie. Podobnie, jak to, że Industar jest jednak lepszy od Micro Nikkora 55mm. Choć ten ostatni to również bardzo dobry sprzęt. Jednak obok fotografowania tablic kontrolnych liczą sie inne sprawy, takie jak odwzorowanie kolorów, plastyka zdjęć i wiele innych, należących do indywidualnych preferencji. Zresztą pytanie o obiektywy makro zwykle wprowadza taki sam mętlik, jak pytania o wyższość Canona nad Nikonem, zagadnienia pełnej klatki i inne temu podobne okazje do bicia piany.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach