Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
OKo - skoro problem, to mówi się trudno.
Strzelaj wobec tego, co tam masz pod ręką.
Przy okazji - może jakieś porównanie rozdzielczości matrycy 6MPxl i 8MPxl Tylko pamiętaj o skali odwzorowania ze względu na crop - no i przydałoby się na takich samych ISO (niskie) i przysłonach to utrwalić.
 

deeper  Dołączył: 02 Paź 2006
Po ponad tygodniowym doświadczeniu z K100d czuję się w pełni usatysfakcjonowany z zakupu Ksetki.
Zdecydowanie lepiej sprawuje się w większych czułościach,
jaśniejszy i większy wizjer wiele poprawia.
No i ta kompatybilność wstecz jeśli chodzi o szkła.

Przeszkadza mi nieco skopana ergonomia, (choć to by mogli załatwić w nowym firmware,
wykorzystać przyciski nawigacji góra-dol, prawo-lewo jak ma to miejsce w Oly)

Szkiełko KITowe niezłe ale IMHO Zuiko lepszy.
Kolorystyka, no tutaj zdjecia z olympusa były jakby bardziej kolorowe,
do portretów zdecydowanie Oly, >iso400 pentax, który ma mniej nasycony obraz ale też mniejszy szum, dzieki temu nie tracę wielu szczegółów.

Szybkościa podobnie, dźwięk migawki w olku ladniejszy, mechaniczny,
podczas gdy klapnięcie pentaxa to jak przeładowywanie karabinu połączone z upadkiem deski sedesowej.

Odostępność obiektywów zdecydowanie na korzyść pentaxa,
cała masa sigm, tamronów, tokina i oczywiście pentax,
do tego dochodzi jeszcze cały arsenał starych manualnych obiektywów.

Podsumowując był to w pełni świadomy wybór, wiedziałem czego chcę,
nie opierałem sie zbytnio na opiniach użytkowników czy testach porównawczych jak na dpreview, bo poprostu nie ma tego zbyt wiele, użytkowników tez jak na lekarstwo.

Ze sprzętu jestem mega zadowolony, nie żałuje w żadnym punkcie podjętego wyboru,
tym bardziej, że po prostu pojechałem zobaczyć aparat w sklepie...a wróciłem z nim do domu. Tak jak wspominałem na forum Olympusa, "boję się zainwestować w cokolwiek w systemie", tutaj nie mam żadnych obaw, na dowód tego jutro ide do sklepu po obiektyw... i zamierzam, z którymś wrócić do domu.

Na koniec załączę to czym najbardziej się zachwycam i za każdym razem jak patrze na zdjęcia czuję zadowolenie:
iso3200







 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
łoooojooj :mrgreen: dają po oczach (w pozytywnym tych słów znaczeniu) - no nieźle, nieźle :)
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
A ja dzisiaj pomacałem K100D w sklepie. Kurde! Jak ciężko było oddać! :evil: ;-) Podobne uczucie miałem parę miesięcy wcześniej przy macaniu Fuji S9500. Ale nic to. Poczekam do nowego roku. Zobaczymy co wyjdzie z konfrontacji z Kadyszką.
 

JSW  Dołączył: 20 Lip 2006
djack, ja dzis macalem K10 D!. Pentax organizuje w Norymberdze przez dwa dni Roadshow. Tez bylo ciezko go oddac. Bedzie za 4 tygodnie w handlu w cenie 1000 Euro. Kto moze i chce wydac 300 Euro wiecej napewno nie bedzie zalowal.
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
deeper napisał/a:
Przeszkadza mi nieco skopana ergonomia, (choć to by mogli załatwić w nowym firmware, wykorzystać przyciski nawigacji góra-dol, prawo-lewo jak ma to miejsce w Oly)


Ależ są wykorzystane.
Naciskasz Fn i już.
Gdyby to miało działa bez tego dodatkowego przyciusku byłoby dużo gorzej.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
JSW
Zastanawiałem się, czy nie skoczyć do Berlina na Roadshow, ale miałem wątpliwości, czy będzie K10D.

Może ktoś ma ochotę? W sobotę ostatni dzień - potem już tylko bardzo zachodnie Niemcy.
Sobota - Polska południowo-zachodnia??
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
emigrant napisał/a:
Zastanawiałem się, czy nie skoczyć do Berlina na Roadshow, ale miałem wątpliwości, czy będzie K10D.
Może ktoś ma ochotę? W sobotę ostatni dzień - potem już tylko bardzo zachodnie Niemcy.
Sobota - Polska południowo-zachodnia??

hmmmm, w sobotę miałem odsypiać dzisiejszą pracowitą i jutrzejszą spotkaniową nockę. Ale jakby zebrać ekipę to w sumie można pomyśleć.
 

deeper  Dołączył: 02 Paź 2006
Cytat
Ależ są wykorzystane.
Naciskasz Fn i już.
Gdyby to miało działa bez tego dodatkowego przyciusku byłoby dużo gorzej.

Nie sa, wciskajac fn wchodzisz do menu, a poza menu sa martwe,
mozna by je w tej sytuacji wykorzystac, ja bym tam widzial zmiane punktu ostrosci, obszar pomiaru swiatla i wybor pomiedzy C.AF/S.AF
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Maciek napisał/a:
hmmmm, w sobotę miałem odsypiać dzisiejszą pracowitą i jutrzejszą spotkaniową nockę. Ale jakby zebrać ekipę to w sumie można pomyśleć.

szkoda ze samoloty sa jeszcze tak drogie...bo bym bryknal z warszawki
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
deeper napisał/a:
Nie sa, wciskajac fn wchodzisz do menu, a poza menu sa martwe


No i bardzo dobrze.
Taka metoda to jest dobra w kompaktach gdzie wyświetlacz jest ciągle załączony.
A tu każde naciśnięcie przypadkowe załączałoby wyświetlacz i przestawiało funkcje co byłoby zupełną głupotą.
Miałem przez chwilę okazję pocierpieć z Nikonem P1 z takim feature. Koszmar.
 

deeper  Dołączył: 02 Paź 2006
No takie roziwzanie bardzo sobie z olympusa chwale, chyba nie tylko ja.
Bardzo dobrze miec szybki dostep do najwazniejszych ustawien.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wiesz, Deeper, osobiście mam DLa, gdzie tego problemu nie ma, ale Kasetka chyba ma możliwość ręcznego wybierania punktu AF i przyciski owe służą do tego (w trybie select). A przyznasz, że dziwnie byłoby, gdyby funkcje, które opisujesz działały tylko w trybach, gdy AF jest auto lub środkowy.
A w Olku w jaki sposób można zmieniać punkt ustawiania ostrości w takim układzie?
 

deeper  Dołączył: 02 Paź 2006
Jest przycisk na obudowie, wciskaja go kolejno sie przelacza pomiedzy punktami, lub wybiara tryb auto.
Pomiar swiatla tez jest na obudowie, zmiana iso, wb, jakosc zdjecia, tryb s.af/c.af/m.f, blokada ekspozycji.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
deeper napisał/a:
Jest przycisk na obudowie, wciskaja go kolejno się przelacza pomiedzy punktami, lub wybiara tryb auto.

To chyba gorzej tego nie mogli wymyślić. Naprawdę jest tak beznadziejnie? :-D Jeśli ja miałbym w DS-ie wciskać 10 razy jakiś guzik, żeby wybrać 11-sty punkt ostrości to chyba bym się wściekł. Gdybym do tego wcisnął 11 razy ten przycisk bo nacisnąłbym o jeden raz za dużo i musiał wciskać ponownie 10 razy ten sam przycisk, to chyba by mnie jasny piorun strzelił :lol:
Strzałkami mogę wybrać chyba jednak ten punkt ustawiania ostrości zdecydowanie szybciej i precyzyjniej - szkoda tylko, że nie działa to z obiektywami manualnymi (oczywiście wybór punktu potwierdzania ostrości, a nie samo ustawienie ostrości :-) )
deeper napisał/a:

Pomiar swiatla tez jest na obudowie, zmiana iso, wb, jakosc zdjecia, tryb s.af/c.af/m.f, blokada ekspozycji.

Z tych rzeczy to przydałby mi się na pewno przełącznik pomiaru światła jako osobny przycisk.
Zmiana iso. Hmm, gdyby było, to nie byłoby źle, ważniejsze jest wyświetlanie ISO w wizjerze, ale to już w K100D jest (choć mogłoby być wyświetlane ciągle).
Jakość zdjęcia? Mam ustawione RAW-y, jak potrzeba to zmieniam na najwyższej jakości JPG-i. Jak dla mnie super rozwiązane jest to w K10D gdzie można jednym guzikiem wybrać RAW albo JPG, ale wybór jakości JPG-a nie jest konieczny na korpusie.
Balans bieli - RAW-y i ewentualna korekcja, może być ale nie musi.
AF/MF jest na korpusie, przełączyć się na AFC czy AFS to chwilka. AFS nie używam.

Kiedyś chciałem mieć KM7D ale był poza moim zasięgiem finansowym, właśnie ze względu na to, że wszystko ma na wierzchu, na pokrętłach, guzikach. Teraz cenię sobie DS-a ze względu na to, że jest nieduży i wygodny w transporcie, chyba nie chcę już większego korpusu, choć pewnie na DS-ie też by się znalazlo miejsce na korekcję ekspozycji na pokrętle i zmianę ISO, ale póki co my nie projektujemy korpusów i trzeba się zdać na projektantów.
Generalnie to lubię robić zdjęcia na spokojnie, bez pośpiechu, tak jak to robiłem tradycyjną lustrzanką. Często nie zrobię zdjęcia nie dlatego, że aparat mnie ogranicza, tylko dlatego, że nia mam czasu i to, że muszę wejść do menu, a nie ustawić coś pokrętłem na korpusie mnie nie tłumaczy :-)

[ Dodano: 2006-10-13, 12:26 ]
Cytat
To chyba gorzej tego nie mogli wymyślić. Naprawdę jest tak beznadziejnie? :-D Jeśli ja miałbym w DS-ie wciskać 10 razy jakiś guzik, żeby wybrać 11-sty punkt ostrości to chyba bym się wściekł.

No tak. Sprawdziłem, że Oly E-300 ma 3 punkty AF, więc tam można się tak pobawić Przy większej ilości tych punktów takie rozwiązanie jest zdecydowanie pozbawione jakiegokolwiek sensu. Przy użyciu strzałek w Pentaksie, każdy punkt można wybrać poprzez maksymalnie dwukrotne wciśnięcie przycisków.
No chyba, że w K100D jest inaczej?
 

deeper  Dołączył: 02 Paź 2006
O wlasnie.. sa do wyboru 3 punkt lub jeden z nich.
Brakuje mi najbardziej zmiany pomiaru swioatla i wlasnie trybu C.AF lub S.AF...
rozleniwilem sie.
Co do zmiany jakosci zdjec to olek bije na glowe,
raw, tiff, jpeg 3 rozdzaje kompresji i do tego jeszcze ozliwosc zdefiniowania hq,sq,shq,
kazdy moze miec inna rozdzielczosc, oraz poziom kopresji. Czasami przydatne.
No i jeszcze olek lepiej w lapkach sie trzymal.. poprostu bardzo wygodny,
a jak ktos ma zamiast dloni lapaczki do baseballa to juz wogole pentax za maly.

Ale to wszsytko nic, najwazniejsze ejst to ze jestem zadowolony i poprostu NIE zaluje w zadnym momencie zmiany systemu.
 

ma1y  Dołączył: 24 Wrz 2006
deeper napisał/a:
O wlasnie.. sa do wyboru 3 punkt lub jeden z nich.
Brakuje mi najbardziej zmiany pomiaru swioatla i wlasnie trybu C.AF lub S.AF...
rozleniwilem się.
Co do zmiany jakosci zdjec to olek bije na glowe,
raw, tiff, jpeg 3 rozdzaje kompresji i do tego jeszcze ozliwosc zdefiniowania hq,sq,shq,
kazdy moze miec inna rozdzielczosc, oraz poziom kopresji. Czasami przydatne.
No i jeszcze olek lepiej w lapkach się trzymal.. poprostu bardzo wygodny,
a jak ktos ma zamiast dloni lapaczki do baseballa to juz wogole pentax za maly.

Ale to wszsytko nic, najwazniejsze ejst to ze jestem zadowolony i poprostu NIE zaluje w zadnym momencie zmiany systemu.
heh a wymieniłeś same wday Pentka :mrgreen: (joke)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
deeper napisał/a:
Co do zmiany jakosci zdjec to olek bije na glowe,
raw, tiff, jpeg 3 rozdzaje kompresji i do tego jeszcze ozliwosc zdefiniowania hq,sq,shq, kazdy moze miec inna rozdzielczosc, oraz poziom kopresji.

:shock: wow, jakbym miał zmieniać to wszystko, zastanawiać się, który tryb wybrać, definiować itd. to bym musiał zmienić beret, bo głowa by mi chyba spuchła o trzy numery :mrgreen: no aczkolwiek ą, ę możliwość wyboru jeśli komuś potrzebne trzeba docenić, bo zapewne są ludziki, którym sie to przydaje i beretu przy tym zmieniać nie muszą
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Witam Wszystkich
Nie chcę tu siać fermentu ale nie mogę się doszukać pewnej funkcji w KaSetce :-/ . Choć nastawiłem się na ten sprzęt już stuprocentowo to nie mogę uwieżyć że nie ma AF iluminatora. Oglądałem zdjęcia k100d, ściągnąłem instrukcję, no i nic na ten temat. Niech mi ktoś powie, że jestem ślepy i wskaże w którym miejscu jest lampka autofocusa.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zapewne jest jak w DL-u czyli spawara. Musisz otworzyć lampę i jak AF nie da rady to lampa podświetli.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach