deeper  Dołączył: 02 Paź 2006
Illuminator jest, ale nie da sie go wylaczyc...
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
aha, no to kamień spadł mi z serca :-) dzięki
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
witam
To i ja podlacze sie pod temat :)
Poki co zastanawialem sie nad wyborem miedzy D50, a D70s... Teraz biore pod uwage takze Pentax k100D. Na poczatek mam pytanko czy k100D posiada przycisk podgladu glebi ostrosci?
Chetnie przeczytam tez w miare obiektywne ;) powody dla ktorego warto kupic tego Pentaxa, a nie np. Nikona D50 :) bardzo podoba mi sie AS w tym modelu, uzywalem do tej pory Panasonica FZ-20 i wiem ze stabilizacja naprawde sie przydaje. Z gory dzieki za wszelkie sugestie itp. :)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
pxm, witamy na forum

podgląd głębi ostrości włącza się w K100D w taki sam sposób jak podświetlanie w nikonach, tzn. wokół spustu jest taki pstryczek, którym włącza się zasilanie (ON-OFF) i jak po ustawieniu pozycji ON przesunie się dalej to włącza się pogląd głębi ostrości.

I jeszcze poprawka - AS było w minoltach, u Pentaxa jest SR :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj Pxm.
Obiektywnie powiadasz... Chyba jednak się nie da. I prawdę powiedziawszy nie ma sensu. Z uwagi na to, że każdy i tak podchodzi do każdego tematu subiektywnie. To, co dla Ciebie może mieć kolosalne znaczenie (np. PGO) dla mnie jest mniej znaczącym ficzerem. Dlatego - o ile zapoznałeś się z parametrami technicznymi (choć poza SRem to chyba niewiele różni te puszki) - najlepiej będzie, jak udasz się do sklepu, gdzie można organoleptycznie przekonać się o tym, który korpus z Tobą rozmawia. I wówczas podejmij decyzję.
Nikon z pewnością ma lepszą ergonomię, Pentax lepszy wizjer. Nikon większy wybór szkieł, Pentax większą kompatybilność. I tak można by mnożyć. Sam musisz po prostu odpowiedzieć sobie na pytanie, czego bardziej potrzebujesz. Wówczas odpowiedź sama Ci się narysuje.
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
Michu, niestety w moim miescie poki co nie znalazlem sklepu, gdzie moglbym "pomacac" ten aparat :( Ale bardziej interesuje mnie jakie mozliwosci ma dany aparat niz to czy ma ładny przycisk spustu itd... ;) Oczywiscie ergonomia ma bardzo duze znaczenie, zdazylem sie dowiedziec ze ten pentax jest raczej niewielkim aparatem...
Nie wiem tez jak z jakoscia wykonania samej obudowy, jest OK? Mozna sie do czegos przyczepic?
Wlasnie tak jak piszesz - jakosc wizera, system antywstrzasowy, podobna cena jak np. D70s skłoniły mnie, ze takze ten aparat biore pod uwage.
Mam jeszcze jedną kwestie. Jak wyglada sprawa jakosci kit-owego obiektywu w k100d. Nie ukrywam, ze przez jakis czas bede zmuszony wlasnie takim zestawem robic i dopiero za jakis czas zaczne rozbudowe o kolejne szkła. Jak ten kit 18-55 Pentaxa wypada w porownaniu z Nikkorem dodawanym do D50 czyli takze 18-55?
Jak kształtuja sie ceny teleobiektywow do Pentaxa?

A jeszcze wracajac do podgladu GO - czy dobrze rozujiem, ze moge sobie ten przlacznik ustawic w takiej pozycji i na biezaco miec podglad głębi, nie muszac kazdorazowo wciskac jak np. jest to w canonie?
Sorki za tak lamerskie pytanko, ale do tej pory nie mialem lustra i dzialania tej funkcji widzialem tylko u kolegi w Canonie 300V :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
NIe chodzi o kolor przycisku. Chodzi o to, by chwycić aparat w rękę i poczuć go. Czasami, mimo najdoskonalszych opisów, wrażeń innych userów i całego tego zgiełku okazuje się, że po prostu coś Ci nie leży.
Moim zdaniem, każda puszka z tego segmentu jest świetna i oferuje spore możliwości. To, którą wybierzesz powinno zależeć tylko i wyłącznie od tego, czy Ci podpasuje. Ponieważ to jest spory wydatek, dlatego radziłbym Ci udać się do miasta, w którym będziesz miał możliwość własnoręcznego przetestowania kilku puszek.
PGO nie działa jak przełącznik. Za każdym razem będziesz musiał go "naciągnąć: chcąc obejrzeć GO. Nie wiem, jak to było zrobione w Panusłoiku, ale w lustrzance jest to związane z przymknięciem przysłony, więc obraz w wizjerze ściemni Ci się, co w sposób znaczny potrafi ograniczyć podgląd. Nie da się ukryć, że funkcja PGO w Pentaskie rozwiązana jest w sposób najlepszy z możliwych.
Obiektyw kitowy Pentaksa jest - jak na tę cenę - bardzo dobry. Prawdę powiedziawszy nie spotkałem się z negatywnymi wypowiedziami na jego temat. Nie wiem, jak do tego Nikona, ale w porównaniu do kita Canona czy Sony jest bezkonkurencyjny.
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
Michu napisał/a:
NIe chodzi o kolor przycisku. Chodzi o to, by chwycić aparat w rękę i poczuć go. Czasami, mimo najdoskonalszych opisów, wrażeń innych userów i całego tego zgiełku okazuje się, że po prostu coś Ci nie leży.


Zgadza sie, postaram sie jeszcze poszukac gdzies tego aparatu. Wiadomo, ze dobrze by bylo nim sie chwile pobawic za nim wyda sie niemałą kase..

Michu napisał/a:

PGO nie działa jak przełącznik. Za każdym razem będziesz musiał go "naciągnąć: chcąc obejrzeć GO. Nie wiem, jak to było zrobione w Panusłoiku, ale w lustrzance jest to związane z przymknięciem przysłony, więc obraz w wizjerze ściemni Ci się, co w sposób znaczny potrafi ograniczyć podgląd.


Panasonic FZ20 to hybryda, nie bylo tam takiego przycisku.

Michu napisał/a:

Obiektyw kitowy Pentaksa jest - jak na tę cenę - bardzo dobry. Prawdę powiedziawszy nie spotkałem się z negatywnymi wypowiedziami na jego temat. Nie wiem, jak do tego Nikona, ale w porównaniu do kita Canona czy Sony jest bezkonkurencyjny.


Aha, rozumiem.

Przyznam sie, ze ogolnie o Pentaxie jako marce wiem mało, tak jak pisalem wczesniej glownie skupilem sie na wyborze systemu Nikona, ale przez przypadek zobaczylem specyfikacje k100d i mnie zainteresował. Dziwi mnie tylko fakt, ze ogolnie Pentax jest mniej znanym sprzetem niz np. Canon czy Nikon, co mnie troche przeraża i zastanawiam sie dlaczego tak jest..
Jakie cechy Pentaxa Michu powoduja, ze wartoby kupic wlasnie ten sprzet? :)
 

deeper  Dołączył: 02 Paź 2006
Z obiektywem to prawda, do tego jest dosc szybki, szybszy od zuiko z olympusa, lepiej ostrzy w ciemnych warunkach, ciut glosny ale to akurat nie przeszkadza mi, w koncu to KIT.
Jeslichodzi o same szklo to ofetuje jakosc jak zuiko, a to z kolei znane jest z wysokiej jakosci KITow.

Tez bralem pod uwage d50ke ale jakos bardziej przypasowal mi pentax, co mnie porzekonalo?
- swietne iso3200
- SR(stabilizacja)
- kompatybilnosc (z manualnymi obiektywami dziala takze potwierdzenie ostrosci)
- wygoda (dobrze lezal w lapkach, choc nikon nie jest gorszy)
- duzy i jasny wizjer
- duzy czytelny wyswietlacz

Co do wad.. to tylko i wylacznie ergonomia, ale o tym pisalem wczesniej, brak mozliwosci zmiany trybu AF oraz sposobu pomiaru swiatla jednym guzikiem na obudowie (przyzwyczajnenie z olympusa)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Jakie cechy Pentaxa Michu powoduja, ze wartoby kupic wlasnie ten sprzet?

Czyli zaczynamy dyskusję od początku...
Napiszę Ci tak. Szybkość AF porównywalna z D50. Ma SRa. O wiele większy wizjer. Do Pentaksa podepniesz każdy obiektyw z bagnetem K i będziesz miał potwierdzenie ostrości i zmierzoną ekspozycję.
Minusem wyboru Pentaksa jest z pewnością przymus obcowania na tym forum.

O! Widzę, że Deeper mnie ubiegł...

P.S.
Do adminów: Dlaczego na NASZYM forum nie ma emottikonów stukających się browarami? To skandal!
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Tylko, że to jest trochę, hm... nieetyczne (kradniemy wtedy obce pasmo, po kilkadziesiąt bajtów, ale zawsze).

To linkujmy tylko z forów innych systemów foto ;)
Ale 'good point' jak to mówią eskimosi.
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
A jeszcze jedno jak wyglada sprawa cen dodatkowych obiektywow?
Po kicie bede chcial kupic na pewno jakis teleobiektyw... potem moze cos stałoognisowego..
Chetnie zobacze konkretne modele wraz z cenami (moze byc allegro). Co polecacie?

Michu napisał/a:

Minusem wyboru Pentaksa jest z pewnością przymus obcowania na tym forum.


Akurat to nie byłby minus, bo poki co jestem mile zaskoczony tym forum :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Proszę bardzo, popularny sklep Pstryk:
http://www.pstryk.com.pl/...=32&submit.y=37
Masz tu zarówno szkła Pentaksa jak i producentów niezależnych.
A co my polecamy?
Hmmm...
To już indywidualne preferencje. Najlepiej zdaj się na początek na jakieś strony z testami. Pewnie za chwilę znajdą się osoby, które podlinkują tu jakieś adekwatne strony.
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
ok, pytan ciag dalszy ;)
Tu juz do uzytkownikow konkretnie K100d - ile fotek (+/-) mozna zrobic na raz na akumulatorach AA ?
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
sorki panowie, troche niezrecznie mi to pisac bo jestem tu nowy , ale czy nie za bardzo odbiegacie od tematu ? ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
pxm napisał/a:
sorki panowie, troche niezrecznie mi to pisac bo jestem tu nowy , ale czy nie za bardzo odbiegacie od tematu ? ;-)


Ja zaraz w ramach auto-pokuty idę wychłostać się świeżą natką pietruszki. Nie wiem, co wymyślić dla Michu (Micha?), Maćka, tomeckiego i dana - nie chciałbym się uciekać do równie drastycznych metod. Jak myślisz, co możnaby im zrobić?

O, właśnie przyglądam się temu wątkowi, żeby ocenić rozmiar zniszczeń - i widzę, że część odbiegająca od tematu została przeniesiona. Zmienię pietruszkę na selera.

Co do żywotności baterii w kasetce - odpowiedź brzmi: kilkaset zdjęć. Ta liczba zależy od wielu czynników, począwszy od tego, jak często używany jest LCD, AF i lampa, a skończywszy na temperaturze otoczenia. Zła karma rzucona przez sąsiada-Canoniera też może mieć wpływ.
Pozwolisz, że rzucę cytatami z forum dpreview:
"I got over 400 shots with some 2500 AA batteries"
"I'm up over 400 shots, only a few with flash, and the batteries still show full."
"I just took over 600 shots with a new set of NiMH's (Sanyo 2500mAh - not Eneloops)."
"I have gotten between 300-400 shots on my K100D"

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
pxm napisał/a:
sorki panowie, troche niezrecznie mi to pisac bo jestem tu nowy , ale czy nie za bardzo odbiegacie od tematu ?

Cóż, Pxm, jeżeli zamierzasz bywać na tym forum musisz się przyzwyczaić do sporej ilości "odbiegaczy tematowych" (w skrócie OT). Prawdę powiedziawszy wstrząsem jest dla mnie posprzątanie tego wątku... Nie wiem, czy się teraz w nim odnajdę...
Jarek. To w ramach kary, gdy w końcu się spotkamy prosiłbym o przykucie kajdankami do łóżka i jakieś rozkoszne biczowanie. Przy okazji - kupiłeś już te skórzane stringi?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Jarek. To w ramach kary, gdy w końcu się spotkamy prosiłbym o przykucie kajdankami do łóżka i jakieś rozkoszne biczowanie.

Super. Fafniak sfoci nas swoim fiszajem i wygramy każdy końkurs.
Michu napisał/a:
Przy okazji - kupiłeś już te skórzane stringi?

Nie. Nie pasowały mi kolorem do gumowców.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
No tak. To tyle w temacie tworzenia OT :-P
 
eryk Dołączył: 18 Lip 2006
Witam !
Nareszcie dowiedziałem się, co oznacza skrót OT , co za ulga . W naszym Sejmie są chyba sami OTtowcy . :lol:
pxm - nie wiem , jakie kryteria będziesz brał po uwagę przy wyborze aparatu , ale Pentax ma duży i jasny wizjer . To jest ważne.Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach