deeper  Dołączył: 02 Paź 2006
Moj pentax k100d
Witam wszystkich, obecnie fotografuje cyfrowa lustrzanka Olympus.
Nosze sie z zamiarem zakupu Pentaxa k100d.
No i moze tutaj mi ktos pomoze.
Jak oceniacie poziom zaszumienia przy prawidlowej ekspozycji, przy czulosciach iso800 i 1600.?
Jako ze ciezko jest okreslic tak na oko to przynajmniej w stosunku do Oly e500, Nikon d50, C 350D.
Moj olek jest rewelacyjny do portretow i krajobrazow, ale na halach przy wyzszych iso jest slabo, zbyt wiele szczegolow jest straconych.
Zapewne jest tu jakis uzytkownik k100d(mam nadzieje) moze wiec sie wypowiedziec.
Lub trzasnac na szybko ze 3 fotki przy swietle zastanym (iso800 -3200) i zapodac do podgladu.
Slyszalem dosc pozytywne opinie o tym sprzecie ... ale wiadomo...

 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
Re: Zaszumienie przy iso800 i iso1600
deeper napisał/a:

Zapewne jest tu jakis uzytkownik k100d(mam nadzieje) moze wiec się wypowiedziec.
Lub trzasnac na szybko ze 3 fotki przy swietle zastanym (iso800 -3200) i zapodac do podgladu.


To zależy od czasu naświetlania. Im dłuższy tym gorzej.
Możesz przyjechać do Skierniewic to sobie potestujesz :)
 

deeper  Dołączył: 02 Paź 2006
Albo juz nie wazne, pojechalem do sklepu i wrocilem z pentaxem k100d.
Sam sobie potestuje.
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
deeper napisał/a:
Albo juz nie wazne, pojechalem do sklepu i wrocilem z pentaxem k100d.
Sam sobie potestuje.


Jak kupowałem swojego wyszedłem z tego samego założenia ;)
Gratuluję sposobu podejmowania decyzji.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
No pięknie. A ja specjalnie wczoraj wysiliłem się testy szumów przy ISO 800, 1600 i 3200. Co prawda przy DLu, ale teraz to i tak w sumie bez różnicy.
Zapodam może ewentualnie link do RAWów:
http://raw.fotosite.pl/in...SO800_1600_3200
 

deeper  Dołączył: 02 Paź 2006
Hehe :) Michu...widac na Ciebie mozna zawsze liczyc :D
Narazie sie zachwycam nowym nabytkiem.
Ale juz mi sie podoba.
Jesli mam ocenic szumy w porownaniu z e-300, jest ladniejszy,
mniej kolorowy, bardziej ziarno niz kolor.
W olympusach wada jest to ze szum oprocz ziarna jest baaaardzo kolorowy przez co sie traci sporo szczegulow..
Podoba mi sie
 
Piotr G. Dołączył: 05 Maj 2006
Witam. na stronie internetowej słoweńskiej e-fotografiji jest test K100D, można obejrzeć i porównac z innymi aparatami/te same warunki testowe/ sample przy różnych ekwiwalentach czułości. Warto też zapoznac się z ich nowinkami dot Photokiny-jakość zdjęć zadziwiająco dobra. Dzis jest tam też o K10D. Pozdr.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
deeper napisał/a:
Albo juz nie wazne, pojechalem do sklepu i wrocilem z pentaxem k100d.
Sam sobie potestuje.

Kurczaki, to chyba nie jest w Polsce. Tak po prostu wejść do sklepu i kupić, a nie polować?
Gdybym ja tak mógł kupić, a nie musiał latać po wszystkich sklepach foto w Łodzi i pytać:
-Jest Pentax? :-)
-Nie ma. :-| (myśli sobie co to jest Pentax? :-/ )
-A kiedy będzie? :->
-Nie będzie, nie lubimy Pentaxa, mamy go w nosie i nie zamierzamy sprowadzać, bo to pewnie jakieś badziewie od Chińczyków ... :evil:

Teraz tylko czekam czy powtórzy się sytuacja jaka była z K100D w przypadku K10D. Bardzo chciałem kupić K100D i były plotki (od sprzedawców) że będzie można go kupić już pod koniec czerwca. Na koniec lipca kupiłem GX-1S bo nie mogłem dłużej czekać i nie było perspektyw na Pentaxa. K10D też obiecują już w październiku, więć pewnie będzie w Polsce w grudniu (oczywiście czekającym na niego życzę, żeby był jednak wcześniej)
 

brizz  Dołączył: 20 Kwi 2006
gebi napisał/a:

Kurczaki, to chyba nie jest w Polsce. Tak po prostu wejść do sklepu i kupić, a nie polować?


W Krakowie to w MediaMarkcie nawet jest :)
 

deeper  Dołączył: 02 Paź 2006
Zrobilem sobie tescik...
moze nie jest jakis rewelacyjny ale roznice widac na pierwszy rzut oka, ... jesli chodzi o szum
Roznice w nasyceniu juz mi wyjasniono, ale raczej nie ma tutaj wielkiego wplywu, moze conajwyzej zlagodzic szm pentaxa. Test byl wykonany zupelnie amatorsko, nasz szybko wiec nie czepiac sie :)

http://deeper.xorg.pl/t/

Natomiast przegladajac strony wyczailem zwe jest nieco wiecej mocowan pentaxa,
moze mi ktos to jakos wyjasnic ? Czego moge szukac do K100d?

[ Dodano: 2006-10-04, 08:48 ]
gebi napisał/a:

Kurczaki, to chyba nie jest w Polsce. Tak po prostu wejść do sklepu i kupić, a nie polować?
Gdybym ja tak mógł kupić, a nie musiał latać po wszystkich sklepach foto w Łodzi i pytać:
-Jest Pentax? :-)
-Nie ma. :-| (myśli sobie co to jest Pentax? :-/ )
-A kiedy będzie? :->
-Nie będzie, nie lubimy Pentaxa, mamy go w nosie i nie zamierzamy sprowadzać, bo to pewnie jakieś badziewie od Chińczyków ... :evil:


Hmm poszedlem do sklepu cyfrowe.pl, mieli na miejscu, wiec z nim wyszedlem.
Proste :)
A jak bedą mowić ze to badziewie od Chinczykow...
to mozesz ich wysmiac, obiektyw jest z Vietnamu, a body Philippines :) aaale gupki co ? :D
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
deeper napisał/a:
A jak bedą mowić ze to badziewie od Chinczykow...
to mozesz ich wysmiac, obiektyw jest z Vietnamu, a body Philippines :) aaale gupki co ? :D

A całość w garażu pod Olsztynem skręcane :mrgreen:
Sie porobiło na tym świecie ;-)
P.S, Śmiem twierdzić :oops: że 3200 z kasetki jest lepsze niż 1600 z olka, fajny ten Pentax

 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
gebi napisał/a:
nie musiał latać po wszystkich sklepach foto w Łodzi


Chyba za dużo się pytaliśmy bo teraz już K100D jest normalnie dostępny :)
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Żeby się tylko teraz sprzedawcy nie zrazili do Pentax-a, bo mogą sobie pomyśleć, że niby ludzie latali i pytali, a teraz jak jest to nie ma kto kupić :-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
deeper napisał/a:
Natomiast przegladajac strony wyczailem zwe jest nieco wiecej mocowan pentaxa,
moze mi ktos to jakos wyjasnic ? Czego moge szukac do K100d?

Możesz rozwinąć tę myśl?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Po głowie mi błądzi, że chodzi mu pewnie o wersje bagnetu K
 

deeper  Dołączył: 02 Paź 2006
plwk napisał/a:
Po głowie mi błądzi, że chodzi mu pewnie o wersje bagnetu K

bingo !!!

tomecki napisał/a:
P.S, Śmiem twierdzić :oops: że 3200 z kasetki jest lepsze niż 1600 z olka, fajny ten Pentax


Ja tez tak mysle, trzeba tez wziac pod uwage ze test byl czysto amatorski,
widac na 1600 i 3200 ze AF na inny punkt ostrosc zlapal... moj blad... no ale co tam...

Pozniej jeszcze porobilem zdjecia, i jedno co moge powiedziec... iso3200 z pentaxa jest bardzo zblizone do iso800 z Olympusa, czyli po odszumieniu nawet przyzwoicie wyglada.
Poza tym to nie dam zlego slowa na mojego olka powiedziec :)
W pentaxie przeszkadza mi zrabana ergonomia :( Punkt AF i pomiar ekspozycji trzeba w menu wyszperac...
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Te Olki to dosc ciekawe aparatniki tylko szklo do nich ma malo ciekawe ceny :-/
Choc mi sie obilo o uszy ze sigma i tokina cos do nich wypuscila ?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
deeper napisał/a:
Po głowie mi błądzi, że chodzi mu pewnie o wersje bagnetu K
bingo !!!

Tutaj:
http://manufactura.home.p...topic.php?t=222
Masz całą kompedię wiedzy. Jakby co - pytaj.
deeper napisał/a:
W pentaxie przeszkadza mi zrabana ergonomia :( Punkt AF i pomiar ekspozycji trzeba w menu wyszperac...

Całkowicie się z Tobą zgadzam - jak chyba wszyscy na tym forum. Pocieszeniem może być fakt, że Pentax świetnie naświetla w trybie matrycowym. Osobiście mam i tak cały czas nastawionego spota, więc mi akurat to nie robi, jeśli jednak ktoś lubi zmieniać, to może się zirytować.
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
deeper napisał/a:
W pentaxie przeszkadza mi zrabana ergonomia :( Punkt AF i pomiar ekspozycji trzeba w menu wyszperac...


To prawda, z tym, że tak jak Michu napisał matryca w Pentax'ie rzadko błądzi i ja początkowo przerzucałem na spota a potem na matrycę, ale potem przestałem i raczej na matrycy jadę.
A co do punktu AF, to albo ustaw na centralny albo na wybór i wtedy możesz krzyżykiem wybrac sobie ten który chcesz, a może to byc oczywiście centralny. Natomiast Auto AF to głupota zupełnie nieprzewidywalna. Także problem jest jeśli już to tylko z pomiarem światła.
 

vomer  Dołączył: 12 Cze 2006
Ktoś to już zamieścił na naszym forum (chyba Michu lub Spiner - nie pamiętam) ale będzie chyba w sam raz

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach