pawica2  Dołączył: 08 Sie 2007
Sigma 100-300 mm f/4.0 APO EX DG
Witam, czy ktoś z Was zna ten obiektyw i jakie macie o nim opinie?
Zastanawiam sie nad zakupem. Pozdrawiam
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
A wpiszże w szukajkę: "sigma 100-300", zaznacz "Szukaj wszystkich słów", kliknij "szukaj" i poczytaj trochę najpierw.

[ Dodano: 2008-08-04, 14:26 ]
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=574, na przykład, poza tym sporo innych informacji rozsianych jest po różnych wątkach
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
Ja mam,

jak dla mnie prawie wszystko super (ostrość, kontrast, szybkość AF, jakość wykonania, stałe światło 4.0), poza tymi minusami:
- cena
- jest mało dyskretny (szczególnie z osłoną p.słoneczną) - ale za to wygląda się "profesjonalnie" :mrgreen:
- waga (chociaż czasami to zaleta).

W razie konkretnych pytań służę pomocą, mogę podesłać sample.

IMO bardzo dobrze sprawdza się do sportu jak i do portretów.

A tu 2 galerie robione tym szkłem:

Windsurfing

Speedway
 

kafciok  Dołączył: 24 Lut 2007
Również posiadam.
Naprawdę fajne szkło, AF szybki, ostre od pełnej dziury no i fajnie współpracuje z dedykowanym konwerterem 1,4x Sigmy - niestety swój zgubiłem :oops:
W komplecie dostajesz mocowanie statywowe i całkiem fajny futerał. Szkło jest bardzo dobrze wykonane.
Plusy:
- jakość wykonania
- jakość optyczna
- szybki AF
- stałe światło

Minusy:
- waga (ze statywem problem w zasadzie znika)
- ja mam BF ze swoim egzemplarzem (radzę sobie menu serwisowym), także trzeba dobrze wybrać :-) Jeżeli kupujesz nowy, lub używkę na gwarancji, to Sigma skalibruje szkło pod Twoje body (więcej TU)
- i za mac_27: cena

[ Dodano: 2008-08-04, 16:31 ]
Poza tym faktycznie, warto skorzystać z opcji "szukaj", bo było ;-)
 
pawica2  Dołączył: 08 Sie 2007
Obiektyw został zamówiony i podobno jest już u kuriera :-) ) Nie mogę się już doczekać kiedy przypnę ją sobie :-) .
 
nazgul  Dołączył: 15 Paź 2007
mac_27 napisał/a:
Ja mam...


A ja chcę.

I teraz tylko jedno pytanie: Jak jest z robieniem zdjęć tym szkłem z ręki? Prawdę mówiąc jedyne czego się obawiam w obcowaniu z nim są jego rozmiary i masa. Jakie one są? Obiektyw wygląda dosyć potężnie, o wiele masywniej i ciężej niż mój Tamron 70-300 :)

kafciok napisał/a:

- waga (ze statywem problem w zasadzie znika)


Ale u mnie było by to właśnie z ręki bardziej...

Chyba podjadę do Sigmy do BlueCity i pomacam...
 
pczarnul  Dołączył: 15 Lut 2007
Witam. Mam obiektyw jak w tytule z konwerterami Sigmy 1.4 i 2. Większość zdjęć tutaj

http://fox.eti.pg.gda.pl/...irds/index.html

zrobiłem Sigmą z podpiętym TC 1.4. Jakość z TC 1.4 jest dobra, gorsza z TC 2. Z TC 2 rekomenduję statyw i podnoszenie lustra zaś z TC 1.4 można robić spokojnie z ręki.

Zalety i wady wymienione już przez poprzedników.

Nie mam FF/BF.

Paweł
 

kafciok  Dołączył: 24 Lut 2007
nazgul napisał/a:
Chyba podjadę do Sigmy do BlueCity i pomacam...

Z robieniem z ręki to zależy - indywidualna sprawa. W moim przypadku odsetek zdjęć poruszonych był spory. Nie da się ukryć, że to szkło+body (nie wspominając o jakimś gripie), to ciężki zestaw. Pół biedy kiedy nie kadrujesz zbyt długo - ale są sytuacje, że musisz i tu muszę przyznaję, że to ciąży :) I faktycznie, najlepiej jedź, podepnij, pomacaj... sam zobaczysz :) No i siłownia, stary, siłownia ;)
Aha, warto zainwestować w grip - mi pomaga.
 
Asahi
[Usunięty]
pczarnul, troche ustrzeliles tego ptactwa, gratuluje :-B
 
pczarnul  Dołączył: 15 Lut 2007
Asahi, ustrzeliłem więcej gatunków i mam lepsze fotki dla gatunków na stronie - umieszczę nowe w tym tygodniu. Dzięki.

[ Dodano: 2008-08-05, 13:12 ]
kafciok, kwestia względna. Na początku S100-300+TC1.4/DS/K10 wydawały się ciężkie - ale to kwestia przyzwyczajenia i treningu :-D
 
nazgul  Dołączył: 15 Paź 2007
kafciok napisał/a:

Aha, warto zainwestować w grip - mi pomaga.


Bo to podstawa - to było główne kryterium zmiany body z K100D na K200D - oryginalny grip ze spustem do pionówek :)

Ciekawe tylko, czy w Sigmie będą go (100-300) mieli na sklepie...
 

kafciok  Dołączył: 24 Lut 2007
pczarnul, że tak tylko przypomnę delikatnie :)
kafciok napisał/a:
Z robieniem z ręki to zależy - indywidualna sprawa.

Zgadzam się w całej rozciągłości... chociaż ja i tak wolę statyw ;) W niedzielę siedziałem ze 3 godziny (prawie nieruchomo) i czekałem aż łaskawy pan rudzik siądzie tam gdzie ja chcę . Wiem, że bez statywu nie dałbym rady ;)
Oczywiście zdarza się, że nie zabieram ze sobą statywu i też można... ale... nie będę się powtarzał ;)

[ Dodano: 2008-08-05, 15:10 ]
nazgul napisał/a:
Ciekawe tylko, czy w Sigmie będą go (100-300) mieli na sklepie...

Zadzwoń :) Poza tym o ile dobrze pamiętam Argawen ma tą sigmę i jest z Warszawy, więc może dogadaj się z nim jakoś :) Jeśli będzie to jest szansa, że Ci pomoże.
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
nazgul napisał/a:
I teraz tylko jedno pytanie: Jak jest z robieniem zdjęć tym szkłem z ręki? Prawdę mówiąc jedyne czego się obawiam w obcowaniu z nim są jego rozmiary i masa. Jakie one są? Obiektyw wygląda dosyć potężnie, o wiele masywniej i ciężej niż mój Tamron 70-300 :)


W porównaniu do 70-300 to zupełnie inna liga. Z korpusem około 2kg. Długość z osłoną i body około 45cm.
Ja najcześciej używam go z monopodem Manfrotto. Uchwyt jest w dobrym miejscu, tak, że zestaw jest bardzo ładnie wyważony. Jednocześnie jestem z nim dosyć mobiliny, obraz się nie trzęsie a ostre zdjęcia na ogniskowej 300mm już od 1/100, może nawet mniej. Ręce są odciążone i obraz nie drży przy kadrowaniu.
Uchwyt zapewnia również obrót aparatu o 90° do orientacji pionowej, tak, że monopod z głowicą nie jest wymagany.
 
nazgul  Dołączył: 15 Paź 2007
Mieli na sklepie :)

Zrobiłem kilka fotek (gro niestety poruszonych - to bydlę nie jest wprawdzie tak ciężkie jak sądziłem ale masę swoją ma) i trzy wyszły mi nieźle:

@300, f8


@125, f4


@190, f4


EXIF-y zachowane, obróbka: Export z RAW, zmniejszenie Apple viewerem. Co śmieszne - 100-300/4 melduje się jako 70-200/2.8 :)

AF mimo braku silnika chodzi dobrze, szybciutko - po masie to była druga rzecz której się obawiałem.

A bojowe fotki mogą być tylko lepsze... Ech, coraz bardziej chory jestem :) :) :) I chyba zacznę jak wojsku pompki robić :D

mac_27 napisał/a:
nazgul napisał/a:
I teraz tylko jedno pytanie: Jak jest z robieniem zdjęć tym szkłem z ręki? Prawdę mówiąc jedyne czego się obawiam w obcowaniu z nim są jego rozmiary i masa. Jakie one są? Obiektyw wygląda dosyć potężnie, o wiele masywniej i ciężej niż mój Tamron 70-300 :)


W porównaniu do 70-300 to zupełnie inna liga. Z korpusem około 2kg. Długość z osłoną i body około 45cm.
Ja najcześciej używam go z monopodem Manfrotto. Uchwyt jest w dobrym miejscu, tak, że zestaw jest bardzo ładnie wyważony. Jednocześnie jestem z nim dosyć mobiliny, obraz się nie trzęsie a ostre zdjęcia na ogniskowej 300mm już od 1/100, może nawet mniej. Ręce są odciążone i obraz nie drży przy kadrowaniu.
Uchwyt zapewnia również obrót aparatu o 90° do orientacji pionowej, tak, że monopod z głowicą nie jest wymagany.


Taaak, monopod wydaje się tu bardzo dobrym rozwiązaniem. Statyw który mam da radę na pewno ale fakt, mobilny jest mniej...

 

kafciok  Dołączył: 24 Lut 2007
nazgul napisał/a:
Co śmieszne - 100-300/4 melduje się jako 70-200/2.8 :)

U mnie takowoż ;)

nazgul napisał/a:
Ech, coraz bardziej chory jestem

Ja chorowałem przez rok :) A potem przez drugi rok chorowałem przy spłacaniu :) Ale warto było. Choćby dlatego:
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
kafciok, cudne.
 
nazgul  Dołączył: 15 Paź 2007
kafciok napisał/a:
nazgul napisał/a:
Co śmieszne - 100-300/4 melduje się jako 70-200/2.8 :)

U mnie takowoż ;)

nazgul napisał/a:
Ech, coraz bardziej chory jestem

Ja chorowałem przez rok :) A potem przez drugi rok chorowałem przy spłacaniu :) Ale warto było. Choćby dlatego:
Obrazek


No to żeś mi się cholera jeszcze bardziej przysłużył :D :D :D
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
kafciok, z jakiej odległości robione? Bo jeszcze się okaże, że ta Sigma robi makro z drugiego końca pola...
 

kafciok  Dołączył: 24 Lut 2007
Samp, słuszna uwaga! Zdjęcie robione z odległości 2-2,5 metra (licząc od korpusu), z tzw. zasiadki. Prawie 3 godzinne siedzenie i czekanie.

Perl, dzięki :)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
kafciok napisał/a:
Zdjęcie robione z odległości 2-2,5 metra (licząc od korpusu), z tzw. zasiadki. Prawie 3 godzinne siedzenie i czekanie.


A, no to dobrze, że piszesz.
Bo potwierdza to tezę, że przy tego typu (zresztą nie tylko) fotografii dobre szkło to nie wszystko.

Bez cierpliwości i odpowiedniego podejścia autora, nawet wypasiona Sigma nic nie zdziała.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach